E-ticaret yüzde 35 büyüdü

BİLİŞİM Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ‘Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü- 2014’ raporunu açıkladı. Bu yıl ikincisi hazırlanan rapor, e-ticaret sektörünün yıllık yüzde 35’lik bir artışla 18.9 milyar TL büyüklüğe ulaştığını gösteriyor.

E-ticaret yüzde 35 büyüdü

Dünya'nın haberine göre Türkiye’de e-ticaret pazarını tanımlayan ve uluslararası standartlara göre ölçümleyerek kategorize eden rapor, TÜBİSAD tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) proje ortaklığı, Deloitte Türkiye proje yönetimi ve Com- Score proje veri ortaklığında hazırlandı. Toplam pazar için tatil-seyahat segmenti yüzde 35 büyüme ile 6.8 milyar TL oldu. Sadece online perakende, yüzde 33 büyüme ile 6.5 milyar TL olarak gerçekleşti. 


Çok kanallı perakende
Çok kanallı perakende ise yüzde 47 yıllık büyüme ile 3.5 milyar TL oldu. Sadece sanal mağazası bulunan e-ticaret siteleri değerlendirildiğinde ise online pazaryeri segmenti en çok büyüyen alanlardan birisi oldu ve yılda yüzde 62’lik büyüme ile 2.7 milyar TL’ye ulaştı. Online-çok kategorili segmenti ise yüzde 25 büyüme 1.8 milyar TL’ye ulaştı.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.