Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, marjinal fonlama oranının yüzde 9’dan yüzde 8,75’e indirildiğini açıkladı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Cuma günü gerçekleşen darbe girişiminin ardından daha temkinli bir duruş sergilemesi beklenen TCMB'nin koridorun üst bandında 25 baz puanlık indirim yapacağı öngörülüyordu. 

Merkez Bankası temmuz toplantısında; yüzde 7.5 olan politika faizi ve yüzde 7.25 olan koridorun alt bandında ise bir değişikliğe gitmedi. Kurum, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının da yüzde 7,5 seviyesinde tutulduğunu bildirdi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) Temmuz ayı toplantısını yaptı. Toplantıda faiz oranları ile ilgili şu kararlar alındı:

"a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 9’dan yüzde 8,75’e indirilmiş, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyinde sabit tutulmuştur.
b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutulmuştur.
c) Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulmuş, borç verme faiz oranı yüzde 10,5’ten yüzde 10,25’e indirilmiştir.”  (CİHAN)

Bu haber tarihinde eklenmiştir.