Türkiye’nin en büyüğü TÜPRAŞ

İstanbul Sanayi Odası’nın ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ 2015 yılı araştırması sonuçlarında ilk sırayı geçmiş yıllarda olduğu gibi TÜPRAŞ aldı.

Türkiye’nin en büyüğü TÜPRAŞ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türki-ye’nin en büyük 500 sanayi şirketini belirledi. Odanın araştırmalarına göre ilk sırayı üretimden satışlarda 35 milyar 437 milyon lira ile Tüpraş aldı. Onun ardından 14 milyar 732 milyon lira ile Ford Otomotiv, 9 milyar 998 milyon lira ile Arçelik geldi.

450 milyar 500 milyon üretim

En büyük 500 ile ilgili detayları İSO Başkanı Erdal Bahçıvan açıkladı. Buna göre şirketlerin 2014 itibari ile 421 milyar 200 milyon lira olan üretimden satışı 2015 itibari ile yüzde 7 artarak 450 milyar 500 milyon lirayı buldu. 2014 itibari ile 30 milyar 457 milyon lira olan faaliyet karı da yüzde 44,9 artarak 44 milyar 144 milyon lirayı gördü. 2015 itibari ile ihracat yüzde 12,9 daralıp 61,3 milyar dolardan 53,4 milyar dolara geriledi. 500 şirket, Türkiye’nin ihracatının yüzde 37,2’sini ve sanayi ihracatının yüzde 38,9’unu karşıladı. En çok ihracat yapanlar Ford Otomotiv, Tüpraş, Oyak Renault, Tofaş ve Arçelik olarak sıralandı.

Bahçıvan'dan açıklama

Araştırmaların sanayicinin faaliyet karının önemli bölümünün finansman giderine gittiğini ortaya koyduğunu anlatan Bahçıvan, şunları ifade etti: “Finansman giderleri yüzde 75,1 arttı. Sanayici elde ettiği 44 milyar liralık karın 28 milyar lirasını, bir başka ifadeyle yüzde 63,4’ünü finansman gideri olarak kaybediyor. Halka açık sanayi kuruluşları açısından bu oran dünyada ortalama yüzde 16. Başka bir deyişle Türkiye’yi dünyadan farklı kılan borçluluk oranları değil, borçlanmanın maliyeti. Sanayicinin dişiyle tırnağıyla, Ar-Ge ve yatırım yaparak, istihdam yaratarak, risk alarak kazandığı paranın neredeyse üçte ikisi finansmana gidiyor. Bu kabul edilebilir, sürdürülebilir bir durum değildir. Finansman giderlerinin faaliyet karına oranı dünya ortalamalarına göre oldukça yüksek. Bu da gösteriyor ki Türkiye’deki finans sisteminin bu şekilde yürümesi imkânsız. Sanayici böylesine yüksek bir finansman yükü ile mücadele ederken finans dünyasının en önemli kurumları olan bankalar da mutsuz. Böyle bir modelle sanayinin çarklarının sağlıklı olarak dönmesi çok kolay görünmüyor.”

Tablo değişmeli

Araştırmaların Türkiye’nin nitelikli üretim ile ye-ni bir ekonomik büyüme hikayesi yazması gerektiğini ortaya koyduğunu belirten Bahçıvan, “Dünyada nesnelerin interneti konuşulurken, ritim, Sanayi 4.0 ile bambaşka bir evrim yaşar-ken, Türkiye'nin mevcut tabloyu mutlaka değiş-tirmesi gerekiyor. Orta gelir tuzağından kurtulmak ve yeniden üretim ekonomisine dönerek bir başarı hikâyesi yazmak istiyorsak, ekonomik büyümemizin niteliğini geliştirmek durumunda-yız. Bu yeni büyüme hikâyesinin, Ar-Ge çalışma-larıyla desteklenen, yüksek teknolojik ürünlere, tasarıma, markalaşmaya yönelik olması gereki-yor. Böylece büyüme niteliksel ve rakamsal ola-rak anlam kazanacak ve Türkiye’ye katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.  (CİHAN)

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.