Amerikalı savcı açıkladı: Reza Zarrab kefaletten vazgeçti

Amerika'da tutuklanan Reza Zarrab, kefalet istemeyi reddetti.

Amerikalı savcı açıkladı: Reza Zarrab kefaletten vazgeçti

Türkiye'de 17-25 Aralık rüşvet operasyonunda yakalanıp 70 gün hapiste yattıktan sonra serbest kalan Reza Zarrab, Amerika'nın Miami şehrinde "İran'a yönelik yaptırımları ihlal ederek dolandırma iddiasıyla" tutuklanmıştı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Türkiye’deki 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının kilit ismi olan ABD’nin Miami kentinde İran’a yaptırımlarını ihlal ettiği suçlamalarıyla tutuklanan Reza Zarrab’ın kefalet istemekten vazgeçtiği açıklandı. Zarrab’ın bu kararı ABD ile anlaştığı yorumlarına neden oldu. Zarrab için tutuklama kararı çıkartan Savcı Preet Bharara dün sosyal medyada “Rıza Zarrab (dosyasının) New York’a gitmesi için Florida mahkemesinde kefalet istemeyi reddetti” mesajını paylaştı.

reza zarrab

Savcı mahkeme tutanağının bir kopyasını da bu mesaja ekledi. Bharara’nın basın sözcüsü Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada “Zarrab’ın New York’a taşınacağını, bunun Amerikan kolluk kuvvetlerinin takvimine göre yapılacağını” söyledi. Aynı yetkililer Zarrab’ın New York’ta kefalet isteyebileceğini ya da anlaşma yoluna gidebileceğini ancak bu sürecin nasıl devam edeceğinin henüz bilinmediğini söyledi.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.