Cevap beklemekten vazgeçildi

İstanbul’daki KCK davalarında mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nden cevap beklenmesinden vazgeçti. Özel yetkili mahkemelerin kapatılmasından sonra avukatların talebi üzerine mahkeme, yargılamaların kaldığı yerden mi yoksa baştan mı görülmesi konusunu AYM’ye sormuştu

Cevap beklemekten vazgeçildi

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen KCK’ya yönelik 3 ayrı dava görüldü. Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın da aralarında bulunduğu ana dosya, basın ayağına yönelik dava ve eski Barış ve Demokrasi Partili bazı siyasilere yönelik davanın dün görülen duruşmalarında mahkeme, AYM’den cevap beklenmesinden vazgeçilmesine karar verdi. AYM’nin 5 ay içerisinde cevap vermediğini belirten mahkeme, yargılamalara mevcut yasalar çerçevesinde kaldığı yerden devam edilmesini kararlaştırdı.

Sıfırdan başlamasını talep edildi
KCK davaları devam ettiği sırada yargı paketiyle özel yetkili ve sonrasında da TMK 10. madde ile yetkili mahkemeler kapatılmıştı. Yapılan değişiklikte kapatılan mahkemelerin dosyalarının kaldığı yerden devam edeceği şeklinde ek madde düzenlenmişti. KCK sanıklarının avukatları bu düzenlemeye itiraz etmişti. Avukatlar, kapatılan mahkemelerin kararlarının yok sayılması gerektiğini belirterek yargılamanın sıfırdan başlamasını talep etmişti. 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.