banner250
banner252

Davutoğlu'ndan mesai ayarı

Cuma günleri hem haftanın son günü hem de cuma ibadetinin yapıldığı kutsal bir gün. Cuma günü ibadetini yerine getirmek isteyenler mesai saatleri nedeniyle sıkıntı çekiyordu. Başbakan ahmet Davutoğlu da konuyla ilgili bir genelge hazırladıklarını söyledi.

Davutoğlu'ndan mesai ayarı

 Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında milletvekillerine seslendi. Davutoğlu, hazırladıkları Başbakanlık genelgesi ile memur ve öğrencilerin Cuma namazlarına telaşsız bir şekilde huzur içinde gideceklerini ifade etti. Davutoğlu, şunları ifade etti: “Bu hepimizin hayatımız boyunca karşı karşıya kaldığı bir güçlüktür. Üniversite yıllarında, çalışırken, nasıl Cuma namazı öncesi bir telaşla; huzur ile, sakin bir şekilde gidilmesi gereken bir namaza nasıl telaşla gidilip, telaşla tamamlayıp hatta bazen imamlardan ‘aman hutbeyi kısa tutun da öğrenciler ya da memurlar işlerine dönebilsin’ diye ricada bulunduğumuzu hatırlarız. Bundan sonra herkes huzur içinde Cuma namazına gidecek. İsteyen gidecek, istemeyen gitmeyecek. Herkesin kendi inancına göre. Ama gitmek isteyenin huzur içinde gitmesini sağlayacak şekilde gerekli esneklik gösterilecek. Cuma günleri bir bayram günü kutlaması şeklinde de bütün Türkiye’de kardeşliğimize daha da fazla katkı sağlayacak bir ortam gerçekleşmiş olacak.” Yeni düzenleme ile mesaide herhangi bir kaybın yaşanmayacağını kaydeden Davutoğlu, “Ama mesaiden de hiçbir kayıp yaşanmayacak. Hem mesai tam olarak gerçekleşecek. Hem de ibadet etmek isteyenler ibadet etme imkanlarını en iyi şekilde kullanacaklar. Allah hayırlı, mübarek etsin. Cuma namazlarında edilen duaları da kabul buyursun” dedi. 


Anayasa sorunu
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin TBMM grup toplantısında Türkiye'nin ana meselelerinin başında Anayasa sorunu olduğunu söyledi. Davutoğlu, Türkiye için en doğru sistemin başkanlık sistemi olduğunu düşündüklerine vurgu yaptı. Anayasa'nın yürürlüğe girdiğinden bu yana tartışıldığını belirten Davutoğlu, "Tüm kesimler bu anayasanın Türkiye'ye dar geldiğini ifade ediyor. Milletimiz yıllardır siyaset kurumundan bu yönde adım atmasını bekliyor. AK Parti'nin kuruluşundan bu yana Türkiye'nin bir anayasa ve sistem sorunu olduğunu ifade ediyoruz. Anayasadan kaynaklanan zaafları gidermek için birçok adım attık. Türkiye'nin aradan geçen bunca yıl sonra bu anayasa değişikliğini yapması bir ihtiyacın ötesine geçerek zorunluluk halini almıştır. Biz yamalı bohça gibi değil, bütünlük perspektifiyle hazırlanmış bir anayasa istiyoruz" diye konuştu. 

Darbe gögesi olmasın
"Öyle bir anayasa istiyoruz ki üzerinde darbe gölgesi olmasın, insan onurunu esas alsın ve geleceğimizin büyük hedeflerine yürüyecek şartları olsun" diye konuşan Davutoğlu şunları anlattı: "Biz Türkiye'ye yakışan bir anayasa istiyoruz. Bu kapsamda Meclis Başkanlığı öncülüğünde çalışma yapılmıştı. Türkiye'nin yeni anayasaya olan ihtiyacı ortadan kalkmadı. Bu haliyle bu anayasa ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır. Tartışılması gereken husus bu anayasanın hangi ilkeler üzerinde inşa edileceğidir. Türkiye'nin yeni anayasaya olan ihtiyacı daha fazla ertelenemez. Biz iktidar partisi olarak bu görevden kaçmıyoruz. Aynı sorumluluk diğer partilerin de omuzlarındadır. Biz tüm partilerimizin sorumluluk temelinde adım atmasını önemsiyoruz. Bu kapsamda geçen hafta ilk adımımızı attık. Yeni anayasa sürecini başlatmak üzere Sayın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüşme talebinde bulunduk. Olumlu yaklaşımlarından dolayı kendilerine teşekkürlerimizi sunuyorum. Üçümüz de 12 Eylül Anayasası'ndan memnun olmadığımızı ifade ettik. Yaptığımız görüşmelerde yeni anayasa, iç tüzük değişikliği ve AB ile ilişkilerde muhalefetin katkısında mutabık kaldık." Davutoğlu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile görüşmesinde bundan sonraki sürece öncülük etmesini isteyeceğini belirterek, "Elbette farklı görüşler olacak ama burada önemli olan Türkiye'nin yararını gözetmek. En geniş mutabakatın sağlanacağı ortak zeminin oluşturulması için çalışacağız. Biz öyle bir anayasa yapmalıyız ki sadece insanı esas alsın. Herhangi bir şekilde gücün tekelleşmediği, güçler ayrılığı prensibinin en iyi şekilde gerçekleştirildiği bir anayasaya ihtiyacımız var. Gücün tek meşruiyet kaynağının halk olduğu, halkın onayını almamış hiçbir mekanizmanın, hiçbir vesayet odağının meşruiyet kazanamayacağı bir yapı öneriyoruz. Kimse bize parlamenter sistemin mükemmel işlediği iddiasında bulunamaz. 140 yıldır Türkiye'de parlamenter sistem var, devam ettirelim diyenler bu sistemin dokusunu bilmiyorlardır. Milli Şef döneminde parlamenter sistemden söz edilebilir mi?" ifadelerini kullandı. 

En doğru sistem başkanlık sistemi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye için en doğru sistemin başkanlık sistemi olduğunu savunarak, "Muhalefetse başkanlık sistemini tartışmadan en baştan reddediyor. Başkanlık sistemini neden her yönüyle tartışıp masaya yatırmayalım? Kimse hiçbir teklifi baştan reddetmesin. Türkiye için hangi sistem doğru ise herkes fikrini ortaya koysun. Bir sistemi otoriter yapan, nasıl uygulandığıdır. Türkiye'nin konuşarak çözemeyeceği hiçbir sorunu yoktur" şeklinde konuştu.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

Etiketler; #haberleri #haber

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.