Eurovision ülkeleri belirlendi

Viyana'da bu yıl 60'ıncısı düzenlenen 2015 Eurovision Şarkı Yarışması'nın birinci yarı finalinde, büyük finale kalan 10 ülke belirlendi.

Eurovision ülkeleri belirlendi

Viyana Stadthalle'de gerçekleştirilen birinci yarı final, 2014 Eurovision Şarkı Yarışması'nı kazanan Avusturya temsilcisi Conchita Wurst'un "Rise Likea Phoenix" şarkısını seslendirmesiyle açıldı. "Köprüler Kurmak" (Building Bridges) temalı yarışmanın sunuculuğunu Mirjam Weichselbraun, Alice Tumler ve Arabella Kiesbauer üstlendi.

Yarı finalde, 16 ülke temsilcileri şarkılarını seslendirdikten sonra oylama yapıldı. Oylamaya göre Arnavutluk, Ermenistan, Rusya, Romanya, Macaristan, Yunanistan, Estonya, Gürcistan, Sırbistan ve Belçika finale kaldı.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye'nin katılmadığı yarışmada Azerbaycan'ı,  Elnur, ‘Hour of the Wolf’ adlı şarkısıyla temsil edecek. İlk kez 2008 yılında ülkesini Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil eden Elnur, 8'inci olmuştu. Asuman Dabak, Gupse Özay ve Şebnem Bozoklu gibi ünlü isimler paylaştıkları videolarla Elnur'a Türkiye'den destek verdi.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.