Başkan ve oğlunun bedava mazot sefası

Hz. Ömer'in adaletini örnek aldığını savunan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın özel aracının deposunu belediyenin yakıt ihtiyacını karşılayan firmadan doldurduğu öğrenildi.

Başkan ve oğlunun bedava mazot sefası

Hz. Ömer'in adaletini örnek aldığını savunan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın özel aracının deposunu belediyenin yakıt ihtiyacını karşılayan firmadan doldurduğu öğrenildi. Aynı firmadan Işıklar'ın oğlu Serim Sencer Işıklar'ın da özel aracına mazot aldığı, baba-oğul Işıklar ailesinin belediye üzerinden sefa sürdüğü ortaya çıktı.

Babasının belediye başkanlığı yaptığı Silivri Belediyesi'ne sahibi olduğu firma üzerinden usulsüz bir şekilde önce köfte satan oğul Serim Sencer Işıklar'ın bu kez de özel aracının mazotunu belediyenin yakıt ihtiyacını karşılayan firmadan temin ettiği bedelini de devlete ödettiği ortaya çıktı. Devlet bütçesinden ödenen özel araç yakıt kullanımdan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın da istifade ettiği belgelendi. Baba-oğul Işıklar'ın ailece belediye üzerinden sefa sürdüğü tescillendi. Baba, oğul ikilisinin araç yakıt deposunu sıfırladıktan sonra halkın parasıyla depoyu fulledikleri görüldü.

Depoyu fullediler
29 Mart Yerel seçimleri sonucunda ilk kez belediye başkanı seçilen Özcan Işıklar, yerel yöneticilik hizmet yılının henüz ilk yılını doldurmadan oğlu Serim Sencer Işıklar'a ait 2010 model Renault marka aracın mazot ihtiyacını belediyeden yakıt ihalesini kazanan firmadan temin edilmesini sağladı. Başkan Işıklar 34 SRM 71 plakalı araca doldurulan 52 litrelik mazotun bedelini ise belediye kasasından ödetti. Son altı yıldan bu yana Silivri Belediyesi'nin muhtelif yakıt ihtiyacı temin ihalesini yüklenen Yılmazlar Petrol adlı firmadan periyodik günlerde mazot alan uyanık oğul Serim Sencer Işıklar, babasının sayesinde halkın sırtından geçindi.

Baba-oğul el ele
Her geçen gün skandallarla çalkalanan Silivri Belediyesi'nde baba-oğul Işıklar'ın özel araçlarının yakıt ihtiyacını belediye kasasından karşıladığı firmaya ait "veresiye satış fişi"nde netleşti. Oğul Işıklar'ın yanı sıra Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın da şahsına ait 34 ZLG 34 plakalı 2014 model Audi marka araca belediye personeli İlkin Gözen aracılığıyla 63 litre mazot doldurduğu buna mukabil Silivri Belediyesi hesaplarından ödenmek suretiyle 199,71 TL'lik veresiye fişi düzenlettirdiği görüldü. Skandal olaylar zincirinin defalarca tekrar edildiği edinilen bilgiler arasında yer alırken, Başkan Işıklar'ın kendi aracına alınan yakıt namına düzenlenen Yılmazlar Petrol'e ait 006919 nolu fişin alım tarihi olarak 6 Aralık 2010 yazılması ise şaşkınlık yarattı. Bu tarihte baba oğul Işıklar'ın araç depolarını fullediği tespit edildi.

Önce köfte, şimdi de mazot!
CHP'li Belediye'de Işıklar ailesinin kamu üzerinden saltanat sürmek için ellerinden geleni yaptığı, yasal olmadığı halde Başkan Işıklar'ın, oğlunun yüzde 50 ortağı olduğu firmadan belediye personeline yedirmek için ızgara köfte satın aldığı bunu da teklif usulü ile gerçekleştirdiği Gazete İstanbul'un araştırmalarıyla ispatlanmıştı. Başkan Işıklar o dönem bu konuyla alakalı resmi bir açıklama yapamadığı gibi haberin belgeyle doğruluğunun ispatlanması halinde belediye başkanlığından istifa edeceğini belirtmişti. Oğul ışıklar'ın ortaklığı ve belediye ile ticaret yaptığını belirten belgeleriyle ispatlayan Gazete İstanbul'un haberciliği karşısında sessizliğini korumak zorunda kalan Işıklar'ın, belediye büteçsinden kendi aracına ve oğlunun aracına alınan usülsüz yakıt alımı hakkında nasıl bir açıklama getireceği de kamuoyunca merak ediliyor.

İhaleye fesat karıştı
İlk dönem belediye başkanı seçilmesinden bugüne kadar belediyenin yakıt ihtiyacını Yılmazlar Petrol adlı şirkete ihale eden Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın, firmayla anlaşma yoluna giderek oğlu ve kendisine ait özel araçların yakıtını da belediye bütçesinden karşılaması ihaleye fesat karışmasına neden oldu. Edinimin ifasına fesat karıştırmak anlamına gelen yasa dışı bu uygulamada aile bireyine ve kendisine özel imtiyaz tanıyan Işıklar'ın, kamu görevini kötüye kullandığı, kamuyu zarara uğrattığı ifade ediliyor.

Kendi cebinden mi?
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ait olan 34 ZLG 34 plakalı araç geçtiğimiz ayda Bulgaristan’da bir kumarhane önünde görüntülenmişti. Işıklar'ın kumar oynamak için gittiği iddia edilen Bugaristan ziyaretlerinde kullandığı aracına yakıtı kendi cebinden mi yoksa belediye bütçesinden mi karşıladığı da tartışma konusu haline geldi.

Hz. Ömer örneği
Kamu kaynaklarını kullanmada Hz. Ömer adaletini örnek aldığını iddia eden Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar daha önce Gazete İstanbul'da yayınlanan 'Belediyenin iki aracı hacizde altına lüks araba çekti' başlıklı haberi için açıklama yapmış ve  Hz. Ömer'in meşhur mum hikayesini anlatarak 'Ben belediyenin  işlerini yaptığımda makam aracıma, özel işlerim için ise kendi arabama binerim benzini de tabiİ ki cebimden karşılarım' demişti. Yine Ali Tarakçı’nın köşe yazısında ‘yakıt parasını cebinden mi ödüyorsun?’ şeklindeki sorusuna Işıklar, “cebimden mi ödüyorum” diye cevap vermişti. Kamiloba’da bulunan Petrol Ofisi bayi Yılmazlar Petrol Şirketi’nden alınan yakıtlar Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ı yalanlar nitelikte.

CHP’li belediyeden skandal üstüne skandal
sürekli skandal gelişmelerle gündeme gelen Silivri Belediyesi'nde son olarak belediye çalışanı Ömer Sabahattin Çetin'e ait olduğu iddia edilen cinsel içerikli ses kayıtları gündeme bomba gibi düşmüştü. Yaklaşık bir ay arayla internete düşen ses kayıtlarından sonra Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın sessiz kalması tepkilere neden olurken Silivri Kaymakamlığı'nın da adı geçen devlet memuru hakkında inceleme başlatmaması eleştiri konusu haline gelmişti. Kaset skandallarının haricinde Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın kendisine muhalif CHP'li meclis üyelerine kumpas kurması, meclisten çıkan bir satış kararını sonrasında iptal etmesi ilginç gelişmeler arasında yer aldı. Ayrıca yine geçtiğimiz aylarda Işıklar makam arabası olarak kullandığı aracıyla Bulgaristan'da bir kumarhane önünde görüntülenmiş ve sonrasında, "Halkım istemezse kumar oynamayı bırakırım" açıklamasını yapmıştı.

İşte halkın parasıyla satın alınan yakıtların dökümü

34 SRM 71 plakalı araca verilen yakıtlar
01 Aralık 2010 tarihinde Serim Sencer Işıklar imzalı 52 litre Euro Dizel yakıt alımı.
06 Aralık 2010 tarihinde, 006925  numaralı ‘veresiye satış fişi’ karşılığı borçlu Silivri Belediyesi olmak üzere 175-TL’lik yakıt.
12 Aralık 2010 tarihinde, 007023  numaralı ‘veresiye satış fişi’ karşılığı borçlu Silivri Belediyesi, alıcı Serim Sencer Işıklar olmak üzere 110-TL’lik yakıt.

34 ZLG 34 plakalı araca verilen yakıt
06 Aralık 2010 tarihinde, 006919  numaralı ‘veresiye satış fişi’ karşılığı 63 litre mukabilinde 199-TL’lik yakıt. Bu veresiye fişinde borçlu olarak Silivri Belediyesi, alıcı da Özcan Işıklar’ın makam şoförü İlkin Gözen olarak yazıldı.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.