TÜRGEV’E BAYRAM İKRAMİYESİ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nin Kurban Bayramı öncesindeki toplantısında İBB'nin yurt olarak kullanılmak üzere kiraladığı 9 binanın çeşitli vakıflara tahsisi gerçekleştirildi. 9 binadan 4'ü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın Yönetim Kurulu Üyeliği yaptığı TÜRGEV'e tahsis edildi.

TÜRGEV’E  BAYRAM İKRAMİYESİ

 İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Eylül ayı son oturumunda tartışmalı bir madde gündeme geldi. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ'ın yönettiği oturumda İBB'nin öğrenci yurdu olarak kullanılmak üzere kiraladığı 9 binanın tahsisiyle ilgili Hukuk ve Altyapı Mesken ve Kentsel Yenileme ortak komisyonunun raporu görüşüldü. 9 binadan 4 tanesi Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı'na (TÜRGEV), 2'si Türkiye Gençlik Vakfı'na, birer tanesi de Ensar Vakfı, İstanbul Daru'l Fünun İlahiyat Vakfı ve Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı'na yurt yapılması amacıyla tahsis edilmesi teklifi CHP'lilerin muhalefet şerhine rağmen AK Partili komisyon üyeleri tarafından uygun görüldü. Meclis toplantısında ise CHP'liler itirazlarını tekrar dile getirerek; rapora ret oyu verdi.

Aylık 400 bin lira kira

Oturumda söz alan CHP'li Hukuk Komisyonu üyesi Av. Erhan Aslaner, Kredi Yurtlar Kurumu'na paralel bir yapı oluşturulduğunu, bu yapının da TÜRGEV olduğunu savundu. Aslaner, “Büyükşehir Belediyesi TÜRGEV'in bir finansörü haline gelmiş bulunmaktadır. TÜRGEV'e tahsis edilen bu binaların aylık kira bedeli yaklaşık 400 bin TL. Yıllık 5 milyon lira gibi büyük bir para TÜRGEV'e aktarılıyor. İBB bu vakfın finans kaynağı haline geldi. Paralel yapı diye söyleniyor ama şimdi de farklı bir paralel yapı ile karşı karşıyayız. Aslında Milli Eğitim Bakanlığı'nı da TÜRGEV'e bağlansa Belediye için de daha iyi olacak. En azından Belediye kaynak aktarımı konusunda sıkıntıya girmeyecek. Kamu kaynaklarının bu şekilde vakıflara aktarılması vicdanınıza sığıyorsa bizim söyleyecek fazla bir şeyimiz yok” ifadelerini kullandı. CHP'nin itirazına Ak Partili sıralardan herhangi bir yanıt gelmedi. Daha sonra yapılan oylamada teklif, AK Partililerin oyu ile kabul edildi.

Tahsis edilen binalar
1. Şişli Dereboyu Caddesi No:114 adresinde bulunan ve İBB tarafından kiralanan binanın, orta ve yüksek öğrenim öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile TÜRGEV'in kullanımına sözleşme süresince tahsis edildi.
2. Avcılar eski Londra asfaltı Caddesi No:142 adresinde bulunan ve İBB tarafından kiralanan binanın, orta ve yükseköğrenim öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile TÜRGEV'in kullanımına sözleşme süresince tahsis edildi.
3. Fatih Cemal Yener Tosyalı Caddesi No:10/A adresinde bulunan ve İBB tarafından kiralanan binanın, orta ve yükseköğrenim öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile İstanbul Daru'l Fünun İlahiyat Vakfı'nın kullanımına sözleşme süresince tahsis edildi.
4. Üsküdar Libadiye Caddesi Coşkun Sokak No: 31 adresinde bulunan ve İBB tarafından kiralanan binanın, orta ve yükseköğrenim öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı'nın kullanımına sözleşme süresince tahsis edildi. 
5. Maltepe Karayolları Caddesi No:34 adresinde bulunan, 15840 ada, 17 parsel sayılı İBB mülkü taşınmazın, orta ve yükseköğrenim öğrencilerine konaklama hizmeti sağlamak amacıyla Ensar Vakfı'nın kullanımına 10 yıl süreyle tahsis edildi. 
6. Fatih Büyük Reşit Paşa Caddesi No:12 adresinde bulunan, İBB tarafından kiralanan taşınmazın, orta ve yükseköğrenim öğrencilerine konaklama hizmeti sağlamak amacıyla TÜRGEV'in kullanımına sözleşme süresince tahsis edildi.
7. Şişli Darülaceze Caddesi No:12 adresinde bulunan, İBB tarafından kiralanan taşınmazın, orta ve yükseköğrenim öğrencilerine konaklama hizmeti sağlamak amacıyla TÜRGEV'in kullanımına sözleşme süresince tahsis edildi.
8. Sarıyer Büyükdere Caddesi 53. Sokak No:13 adresinde bulunan, İBB tarafından kiralanan taşınmazın, orta ve yükseköğrenim öğrencilerine konaklama hizmeti sağlamak amacıyla Türkiye Gençlik Vakfı'nın kullanımına sözleşme süresince tahsis edildi. 
9. Üsküdar Tunusbağı Caddesi Kefçedede Sokak No: 23 adresinde bulunan, İBB mülkü taşınmazın, orta ve yükseköğrenim öğrencilerine konaklama hizmeti sağlamak amacıyla Türkiye Gençlik Vakfı'nın kullanımına 10 yıl süreyle tahsis edildi.

Yağma Hasan’ın böreği!
Konuyla ilgili gazetemizin sorularını yanıtlayan CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever ise “Bu devletin arazileri yağma Hasan'ın böreği mi? Milletin parasıyla alınan arazileri nasıl getirip kendi yandaş vakıflarına sürekli bedavadan tahsis edebiliyorlar?” diyerek tepki gösterdi. Gülsever, “Önceki gün Başakşehir Stadı'nın altında dükkanlar kiralama usulüyle verilmesi konusunda komisyon raporuna toplantıda 'tahsis' kelimesini eklediler. Biz kiralama usulüne karşı değildik, çünkü kamu para kazansın istedik. Zaten oybirliği ile geçecekti. Ama tahsis kelimesini ekleyince hemen itiraz ederek ret oyu verdik. Hatta orada TÜRGEV'e tahsis edeceksiniz' şeklindeki sözümüze AKP'den hiçbir itiraz gelmedi. Bugün de İstanbul'un değişik yerlerinde 9 adet bina yine kendi yandaş vakıflarına tahsis edildi” ifadesini kullandı.

Halk gerçekleri görsün!
“Bunu hangi siyasi amaçla yapıldığı ortada” diyen Gülsever sözlerini şöyle bitirdi, “Dün bunu Gülen Cemaati'nin Hizmet Vakfı aracılığıyla yapıyorlardı. Bugün onlarla olan kavgalarından ötürü ellerinden aldılar, TÜRGEV aracılığıyla yapıyorlar. Biz burada mücadelemizi yürütüyoruz ama sayısal çoğunluk onlarda olduğu için kararlar geçiyor. Amaçları kendi istedikleri düzene hizmet edecek gençlik oluşturmak. Bu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz, halkımızın da artık bu gerçekleri görmesini istiyoruz.”

Emek Karakaş
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.