Play-Off’ta puan eşitliğinde ne olacak?

İstanbul Süper Amatör Lig Klasman Grubu'nda sezon bu hafta sonu sona ererken, puanların birbirine çok yakın olması 'Puan eşitliğinde ne olacak?' sorusunu beraberinde getiriyor

Play-Off’ta puan eşitliğinde ne olacak?

İstanbul Süper Amatör Lig Klasman Grubu'nda sezon bu hafta sonu sona ererken, puanların birbirine çok yakın olması 'Puan eşitliğinde ne olacak?' sorusunu beraberinde getiriyor. Türkiye Futbol Federasyonu'nun ise bu durumlar için bazı kuralları bulunuyor. Maçlar oynandı, galibiyetl ve malubiyetler yaşandı. İstanbul Süper Amatör Lig Klasman Grubu'nda sezon bitti ancak puanlar birbirlerine eşit denecek derece yakın. Hal böyle olunca ister istemez akıllara eşitlik halinde ne yapılması gerektiği geldi. Bu konuda TFF'nin kuralları ise açık; Amatör Futbol Uygulama Kitapçığı'nda 10. Madde'ye göre iki takım arasındaki puan eşitliğinde;

1 - Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır.

2 - Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa kendi aralarındaki müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Kendi aralarındaki maçlarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda
fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)
3 - Bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.
4 - Bütün bu şartlara rağmen iki takımın arasında eşitliğin devam etmesi halinde genel puantajdaki gol averajına bakılmaksızın, takımlara tek maç eleme usulüne göre bir maç yaptırılır, kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır. Lakin, 3 takım arasında eşitlik olursa gol averajı devreye girer;
5 - Bu takımların birbirleriyle oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.)
6 -  Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.
7 -  Puan cetvelinde puan eşitliği varsa I. bentte belirtilen puan cetvelindeki gol averajına bakılır. (Yalnız dikkat edilmesi gereken husus bu gol averajı ligdeki gol averajı değil, takımların arasındaki gol averajıdır) Klasman Grubu'nda takımlar birer maç oynadı. Bu durumda ikili averaj geçerli mi? Evet. O zaman tek maça bakılır.
10. madde şöyle diyor
Aynı puana sahip iki veya daha fazla takımın puan eşitliği durumunda müsabakalar tek devreli oynanıyorsa kendi aralarında oynadıkları tek müsabaka, çift devreli oynanıyorsa kendi aralarında oynadıkları iki müsabakaya bakarak üstün taraf tespit edilir. Müsabaka lig sonrası play-off müsabakası ise, lig müsabakasında kendi aralarında oynadıkları müsabakaya
tekrar bakılmaz. Tek devreli veya çift devreli olarak oynadıkları play-off müsabakalarına bakılır. Bu durumda iki takım Klasman Grubu'nda berabere kalmışsa, genel averaja bakılmaz, eğer taraflardan birinin hükmen yenilgisi yok ise baraj maçı oynanır. Peki TFF İstanbul İl Temsilciliği özel statü belirleyerek iki takım arasında genel averaja bakabilir mi? Hayır, bunu yaparsa TFF kurallarını çiğnemiş olur. Zira 10. madde şöyle der: Bölgesel Amatör Lig’de, İllerde oynayan yerel amatör futbol lig müsabakalarında ve diğer amatör lig müsabakalarında takımların puanlarının eşitliği halinde, derecelerin belirlenmesinde Futbol Müsabaka
Talimatı'nın puan usulü ve averaj maddesi aşağıdaki şekilde uygulanır. Bu maddeye göre, Türkiye'de oynanan tüm amatör müsabakalarda kitapçıktaki sisteme uygun olmalı.
Futbol Müsabaka Talimatı'na baktığınızda genel averajı geçerli kılar ancak dikkat edildiğinde FMT'de “Müsabaka Statülerinde ve her sezon öncesinde yayımlanan 'Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar'da aksi belirtilmediği sürece" der. Yani TFF, amatör liglerde genel averajı kaldırmıştır.

İşin özet şu;
SAL Klasman Grubu'nda puan eşitliğinde önce takımların aralarında oynadığı maça bakılır. Eşitlik varsa yeni bir maç oynanır. Lakin şu önemli; eğer eşitlik 3 takım arasında olursa, 3 takım arasında yeniden hazırlanan puan cetvelinde eşitlik varsa o zaman -3 takımın arasındaki gol averajına bakılır. Ama bu üç ve fazla takım durumunda geçerlidir. Ayrıca gol averajları geçerliyse daha fazla gol atan takım üstün değildir. Yani 6 atıp 6 yiyen takım 5 atıp 5 yiyenden üstün sayılmaz. (Bu konuda TFF 3 sezon önce İzmir ve Sakarya'da ayrı ayrı uygulamalara gidip çok büyük bir hata yapmış ve sonucunda amatör kitapçıkta değişikliğe gidilmişti)
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.