1 Mayıs'ta haydi alanlara


Seyit Aslan

Seyit Aslan

27 Nisan 2017, 07:27

Seneler evvel ta 1886'da teknoloji ve üretim araçlarının bu denli gelişmediği o dönemde  o günkü sömürü güçlerinin insan emeğine bu günden daha fazla ihtiyaç duyduğu o günlerde Chicago'daki işçiler 16 saat iş gününe karşı 8 saatlik iş günü ve insanca yaşamak uğruna yüzlerce şehit vermeyi göze alarak meydanlara çıkmışlardır. 
Sonra darağaçları ve o günün celatlarına verilen yüzlerce şehit karşılığı giderek ilerleyen zaman içinde dünyanın her yanından bir araya gelen işçilerin birleşmesi sonucu adım adım atılan bazı çalışmalarla birlikte 1 Mayıs'ı anma günü ilan eden dünya işçileri kısa zamanda olsa birçok hak elde ettiler.
Daha sonra günümüze gelindiğinde işçi sınıfının arasına sızan liberal sol şahıslara ait egolar zaaflar ve örgütsüzlük derken yine daha evvel işçi sınıfına dayalı elde edilen haklar, kendi aralarında tek örgütlü sermaye sınıfı tarafından birer birer geri alındı. Ayrıca yine bu arada yönetim dönemlerinin ilerleyen zaman içinde bazı yöneticelerin sisteme ters uygulamaları sonucu geçicide olsa varlığına son vermek durumunda kalan Soyvetler Birliğiyle beraber sene 2017'ye gelindiğinde son derece gelişerek birçok dalda insan emeğinin yerini alan üretim araçlarının bulunduğu bir dönemde. 
Bu üretim araçlarının yapısı gereği işçi sınıfının bilimine göre akılcı bir sistem ayakta durması gerekirken;
Ne yazık ki yukarıda da değinildiği gibi işçi sınıfının örgütsüzlüğü yüzünden ülkemiz dahil dünyanın birçok ülkesinde eşyanın tabi altına aykırı bir şekilde tek kutuplu bir dünyada kapitalist emperyalizminin kanlı zulmü geçmişten daha çirkin bir yapıyla kendi varlığını sürdürürken; 
Bu arada artık işçiler, köylüler, yurtseverler, erler ve tüm yoksul kesim dünyadaki sömürü güçlerinin hem bekçisi, hem kölesi, hem hizmetçisi hem onların  işgal güçlerinin celaldı, hem de işgal altındaki ülkelerdeki avıdır.
Evet özellikle günümüzde ülkemiz dahil dünyanın birçok ülkesinde işçilerin dağınıklığı ve zaaflarınından yararlanarak yürürlüğe sokulan performans esnek çalıştırma, taşeronlaştırma ve kiralama ile işçilerin çalışacağı saatlerin bile belli olmadığı bir dönemde işçi köylü dar gelirli yurtseverler.
Milyonlarca hatta milyarlarca yoksul işsizin bulunduğu bu dünyada bu sefer 2013 senesinde emperyalizme Afganistan başta olmak üzere Yugoslavya, Irak, Libya ve yine bu günlerde ülkemizi de kullanarak komşumuz Suriye'yi kan gölüne çeviren işgalcilere Haçlı Ordularına ve bu ordulara hizmet edenlere karşı hep birlikte yabancı üslerden arınmış tam bağımsız bir Türkiye'de içinde olmak kaydı ile tek cephede 6 saatlik iş günü için haydi el ele 1 Mayıs'ta alanlara.

1 MAYIS DESTANI
Yıllar önce bugün 
Adı bile yokken özgürlüğün 
Patronların sırtı pek karnı tokmuş 
İşçilerinse sefaletten başka
Kaybedecekleri hiçbir şeyleri yokmuş 
İşte böylesi bir dönemde
Sevgi çiçeklerinin tohumlandığı bir günde 
Umut ile sevgi iç içe paydos denmiş işe 
Sendikalılar en önde 
Emeğin bayrağı ellerinde 
Korkuda ne oda kalmış gerilerde 
Bin sekiz yüz seksen altının baharında 
Ağır bir havanın ılık rüzgarında 
Umudun kök saldığı 1 Mayıs sabahında 
İşçiler ayakta 
İşçiler Chicago Sokağında kavgada 
Bugün burada 1 Mayıs alanlarında 
Ve tüm dünyada 
1 Mayısla birlikte verilen şehitlerin aydınlığında 
İşçiler yine ayakta ,işçiler hak kavgasında 
Ayrıca yine insanca yaşam sevdasında 
Çünkü o günden bugüne 
Vurulamadı düne 
köprülerin altından çok sular geçti
Sanmayın ki işçiler adına çok şey değişti
Mehter misali bir adım ileri iki  adım geri 
Öyle ki bugünkü falan dünden de ileri
Durum yine o günlerdeki gibi ağır ve acı 
O günlerin zalimleri bugünlerin baştacı 
Alındı geri tüm haklar
Birleşti yine emperyalist uşaklar 
Eyy büyük insanlar üretip yaratanlar 
Ülkemin güzel işçileri tüm dünyanın emekçileri 
Beklemeyin daha fazla
Tek cephede birleşin sizde
Kurun artık kurun
Emeğe dayanan insanca düzeni
Kurun kendi ülkelerinizde   
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.