AKP ile koalisyon yapmamız mümkün değil

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Şişli'deki Ramada Plaza Otel'de düzenlenen 126. Bab-ı Ali Toplantısı'na konuşmacı olarak katıldı.

AKP ile koalisyon yapmamız mümkün değil
21 Mayıs 2015 Perşembe 09:42

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Şişli'deki Ramada Plaza Otel'de düzenlenen 126. Bab-ı Ali Toplantısı'na konuşmacı olarak katıldı.

"AK PARTİ İLE KOALİSYON YAPMAMIZ MÜMKÜN GÖZÜKMÜYOR"
Ak Parti ile koalisyon yapıp yapamayacaklarına ilişkin soruya Oktay Vural, “Bu çözülme süreciyle, rüşvet ve yolsuzluk ile ilgili gelişmeler olduğunda bir korku devleti oluşturan bir part olan Adalet ve Kalkınma Partisi ile bizim koalisyon yapmamız mümkün gözükmüyor. Ama bu konuda AKP ile CHP bir koalisyon yapabilir mi? Sorusunu sormak belki daha doğru olabilir. Bu iki siyasal parti arasında özellikle bu çözüm süreci dediğimiz konularda benzeşme var. 

"AKP TAKTİK POPÜLİST BİR PARTİDİR GÜCÜNÜ KAYBEDİNCE ERİR BİTER"
Ben şuna inanıyorum; Adalet ve Kalkınma Partisi iktidardan düştüğü andan itibaren erir gider, biter. Onu iktidarda güç tutuyor. Güç bittiği zaman zaten erir. AKP taktik, popülist bir partidir. Taktik, popülist partiler, popüliteyi kaybettikleri anda biterler. Dolayısıyla AKP iktidar gücünü kaybettiği andan itibaren göreceksiniz, kaç tane tuzluk var, kaç tane paralel var, kaç tane hain var. Zaten bugüne kadar çok çıktı. Bundan sonra da çok daha fazla çıkacağını düşünüyorum. Derme çatma kurulmuş bir siyasi parti, akibeti erime olacaktır. Bu erimeyi kimse durduramaz. Ondan sonra siyasal denklem çok daha fazla değişebilir. Eğer AKP ve HDP bir araya gelerek demokrasimiz, Anayasamız, milli kimliğimiz, vatanımız, vatandaşlık ile ilgili hususlarımız, bir araya gelinerek anlaşma yapabiliyorsa bu zaten fiili bir koolisyondur. HDP'nin parti olarak seçime girmesi de bu koalisyonun AKP içindeki HDP ile mi? Yoksa AKP dışındaki HDP ile mi? Devam edip etmeyeceği ile ilgili taktik bir adımdan öteye bir anlam taşımıyor. Çünkü söylenen şey çözüm ve Anayasa. Çözümde de Anayasa'da da AKP ve HDP'nin temel eksende buluştuğunu gayet açık ve net görüyoruz. Hatta Demirtaş da, 'Biz dışardan destekliyoruz' diyor" şeklinde yanıt verdi.

(HDP'YE SALDIRILAR) “KİM MİLLETİ TEHDİT EDİYORSA ONLARDIR"
Adana ve Mersin'de HDP'ye yönelik olarak yapılan saldırılara ilişkin soruya Vural, “Tablonun bütününe bakmak lazım. Bundan kim faydalanmak istiyor. Kim kaosla milleti tehdit ediyorsa, kim silahla tehdit ediyorsa onlardır. Bunu görmek lazım. Seçim döneminde hangi derin odakların, hangi algı operasyonları yapmak istediği tesadüfi olabilir mi? Bu algıyı oluşturmak isteyenlerce demek ki operasyon var. Genel olarak bakıldığında, AKP'nin kullandığı siyaset, oluşturmak istediği algı ile bunlar, bu algıyı destekleyen gelişmeler. Nasıl oluyor ne yapılıyor bilemiyorum. Ama bunlar bu algıyı destekleyen gelişmeler. Toplumda bir takım kişiler bizleri huzursuzluk çıkartan kişiler olarak adlandırır. Özellikle farklı tercihler yapabilecek bir kitleyi hemen yönlendirmek için, istikrar, kaos, çözüm olmazsa kan dökülür diyerek bizi tehdit ediyorlar. AKP giderse faizler artar gider korkusu, çözüm biterse kan dökülür, analar ağlamasın toplumu korkuyla yönetiyor. Bence bu politikalar, bu algıyı oluşturanlar tarafından kullanılıyor. Medya aracılığıyla kullanılıyor veya başka araçlarca kullanılıyor. Derin odaklar var. Derin AKP var. Bu algı operasyonları için özel insanlar görevlendirilmişse, ben fişleniyorsam, izleniyorsam, parti tercihi yapmış birisi dönüp bir kurumun başında oluyorsa, soruyorum ben bu koruma nasıl güveneceğim?" cevabını verdi.
Mehmet AKTARAN / İSTANBUL DHA

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.