Büyük gün 7 Haziran: Haydi sandık başına

Siyasi partilerin, seçim kampanyalarını tamamlamasının ardından bugün 25. dönem parlamentosunun üyelerini belirlemek üzere sandık başına gidiyoruz.

Büyük gün 7 Haziran: Haydi sandık başına

53 milyon 765 bin 231 seçmen, 20 siyasi partinin ve 165 bağımsız adayın yarıştığı seçimde son sözü söyleyecek. Seçmenler, 08.00-17.00 saatleri arasında oylarını kullanacaklar. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İstanbul’da, Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya’da, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak Ankara’da, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş İstanbul’da, Figen Yüksekdağ ise Van’da oy kullanacak. Seçimlere ilişkin yayın yasağı, saat 21.00’e kadar sürecek. YSK, bu saatten önce de yasak kararını kaldırabilecek.

GİZLİLİK SAĞLANACAK
Seçmen bilgi kağıdı olmayanlar, kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy verebilecekler. Seçmenler, YSK’nın “www.ysk.gov.tr” internet sitesinden de hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecekler.

Kapalı oy verme yerleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam bir serbestlik içinde vermelerini sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkan bırakmayacak durumda hazırlanacak. Seçmenler cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine giremeyecek. Bu tür cihazlar kapalı oy verme yerine girmeden önce kapatılarak sandık kurulu başkanına teslim edilecek. Ancak, sandık görevlileri bu amaçla üst araması yapamayacaklar. Sandık kurulunca seçmen, birleşik oy pusulasından başka, zarfa hiçbir şey koymaması, aksi halde kullandığı oyun geçersiz olacağı ve yeni bir oy pusulası verilmeyeceği uyarısı yapılacak. Oy verme kabinine girecek olan seçmen “Evet” ya da “tercih” mührünü kullanarak oyunu kullanacak. Oy pusulasındaki yuvarlak bölüme mühürü taşırmayacak şekilde basmak gerekiyor. Arkasından oy pusulası dikkatli bir şekilde katlayıp zarfa konulmalı. Oyu sandığa attıktan sonra oy kullanıldığına dair imza atılacak.
Oyların sayımı ve dökümü açık olarak yapılacak. Oy verme yerinde hazır bulunanlar, sayım ve dökümü takip edebilecek. Sayım ve döküm cetvelinde siyasi partilerin ve bağımsız adayların aldığı oylar, orada bulunanlara başkan tarafından yüksek sesle ilan edilecek. Kullanılmayan zarflar veya birleşik oy pusulaları, bir paket halinde mühürlenecek ve üzerine sayısı yazılacak.

SİLAHLA GİRİLEMEYECEK
Sandık alanında düzeni sandık kurulu başkanı sağlayacak. Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecek. Sandık başında seçmene vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacaklar. Bugün saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilemeyecek, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak.      
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.