Egolar bırakılacak hükümet kurulacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da düzenlenen 4. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’ne katıldı. Hükümet kurma çalışmalarına değinen ve «Kimse ben deme hakkına sahip değil» diyen Erdoğan, «Herkes egolarını bir kenara koymalı. Bir an önce ülkemizde hükümet kurulmalı» ifadelerini kullandı

Egolar bırakılacak hükümet kurulacak

 Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin gündemine ilişkin önemli mesajlar verdi. Koalisyon kurulması için çağrı yapan Erdoğan, Türkiye'yi hükümetsiz bırakmaya kimsenin hakkı olmadığının altını çizdi. Herkesin egosunu bir başka yere bırakması gerektiğini de ifade eden Cumhurbaşkanı, “Türkiye’yi hükümetsiz, Türkiye’yi başsız bırakan, egolarına mahkum olanlar, ne tarihe ne de milletimize bunun hesabını veremezler. Onun için de anayasal yasal süreç içerisinde herkes egolarını bir kenara koyup, bir an önce ülkemizde hükümet kurulmalı ve kaldığımız yerden, devlette devamlılık esastır anlayışıyla bu süreç devam etmelidir. Milli gelirini 800 milyar dolara ulaştırmış, ihracatını 160 milyara ulaştırmış, işsizliği tek haneli rakama indirmiş bir ülke olarak bir adım geriye gidişe asla tahammülümüz yok” ifadelerini kullandı.


Aksamalar milletime kaybettirir
Hükümetin kurulamaması halinde devletin devamlılığının yara alabileceğini de vurgulayan Erdoğan, hiçbir aksamanın kabul edilemeyeceğinin altını çizdi. CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile görüşmesine de açıklık getiren Erdoğan, “Şahsımın bu konudaki sorumluluğu çok daha büyüktür. Bunun bilincindeyim, farkındayım. Bu çerçevede genel seçimleri, ülkemizin önünde yeni bir dönem açmıştır. Bu vesileyle, dün en yaşlı üyesi olması hasebiyle sayın Baykal’ı davet ettim, kendisiyle görüşme yaptım. Hem süreci değerlendirdim, bu işin süratle kesintisiz devamı için ben üzerime düşen neyse bunu yapacağımı kendisiyle de paylaştım. Çünkü devam eden yatırımlarımız var, bunların aksamaması lazım. Çünkü bu yatırımlar tüm milletimizindir. Buradaki aksamalar milletime kaybettirir, ülkeme kaybettir” şeklinde konuştu.

Sandığa gidenlere teşekkür etti
Pazar günü yapılan seçimlere katılımın bir hayli yüksek olduğunu da anımsatan Erdoğan, “Şahsımın da, kendi şahıslarının da buna yardımcı olmaları gerekir dedik ve bunu kendileriyle paylaştık. 7 Haziran genel seçimlerinin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. seçim günü sandığa giden her vatandaşıma teşekkür ediyorum. Acaba demokrasiyle övündüğünü savunan ülkelerin hangisinde bu oranda, bakın dikta rejimlerini kast etmiyorum. Yüzde 100 de olur ha. Ben normal rejimleri söylüyorum, hiçbirinde böyle bir yüksek katılım yoktur. Kimi zaman yüzlerce kilometre kat ederek başkonsolosluklarında oy kullanan her bir gurbetçimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Sonuç milletin iradesidir
Sandıktan çıkan sonuçların milletin iradesi olduğunu vurgulayan Erdoğan,  “Ortaya çıkan sonuç milletin iradesidir. Herkes saygı göstermek zorundadır. Seçim sonuçları, milletimizin tek bir partinin iktidara gelmesine imkan sağlamayan bir siyasi tablo gösteriyor. Tek bir partinin iktidarına imkan sağlamayan bu tablo, kesinlikle Türkiye’nin hükümetsiz kalması anlamına gelmiyor. Demokrasinin en önemli özelliği, işte bu tür durumlarda çözüm yollarını açık tutuyor olmasıdır. Türkiye seçim gününe kadar başka bir tabloyla karşı karşıyaydı. Pazartesi gününden sonra başka bir tabloyla karşı karşıyadır. Bu dönemi en hasarsız şekilde geçirmek için, tüm partileri serin kanlı şekilde düşünmeye ve ülkenin geleceği için sorumluluğa davet ediyorum. Anayasa’nın şahsıma yüklediği görevleri yerine getireceğimden hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Tercih çözümden yana olmalı
Türkiye'nin sahip olduğu kazanımların asla elden bırakılmaması gerektiğini de ifade eden Erdoğan, herkesin tercihinin çözümden yana olması gerektiğine vurgu yaptı.
Cumhurbaşkanı, “İçinde bulunduğumuz sürecin Türkiye’nin kazanımlarına halel getirmeden geride bırakılması hususunda her türlü çabayı gösteriyorum, göstermeye devam edeceğim. Partilerin tercihlerini krizden değil çözümden yana kullanacaklarına inanıyorum. Umutlarını Türkiye’nin kriz ortamına girmesine bağlamış olan tüm odaklar, inşallah bir kez daha hayal kırıklığına uğrayacaktır” ifadelerini kullandı.
Batı medyasına yönelik eleştirilerde de bulunan Erdoğan, “Özellikle batının, şahsıma yönelik tüm çirkin agresif hakikaten seviye kaybına uğramış o batı medyasının açıklamalarını tabi ki çirkin bulduğumu buradan açıklamak durumundayım. Bu tahammülsüzlüklerini anlamak mümkün değil. bunun bir şeyi gösterdiğini de ifade etmek istiyorum. Allah’ıma hamdolsun demek ki doğru yoldayız. Onlar övgü yağdırsaydılar, o zaman kendimden şüphe etmem gerekirdi” dedi.

2023 Türkiye’nin hedefidir
Bugüne kadar Türkiye'nin büyük mesafeler katederek, gelişme kaydettiğini belirten Cumhurbaşkanı, 2023 hedefinin de hiçbir partinin hedefi olmadığını aksine Türkiye'nin hedefi olduğunu vurguladı. Erdoğan, “Kesintisiz 22 çeyrektir büyüyen Türkiye’nin bu performansının devamı, ve bu devamının bu güven ortamının muhafazası şarttır. Dönem başkanlığını yürüttüğümüz G20’nin Antalya’da yapılacak zirve toplantısına, belirsizliği geri kalmış şekilde katılmış mecburiyetindeyiz. 2023 hedefleri herhangi bir partinin değil Türkiye’nin hedefleridir. En küçük bir aksamaya izin vermeden, bu doğrultuda yürümeye devam etmeliyiz” dedi.

Türkmenleri vuruyorlar PKK’yı yerleştiriyorlar!
Batı medyasının yanı sıra batı dünyasına yönelik sert eleştirilerde de bulunan Erdoğan, Türkiye'nin sınırında yaşanan hadiselere de vurgu yaptı. Batılıların, Tel Abya'da yapmış olduğu haksızlıklara değinen Erdoğan, “Buyurun, bakın sınırımızda Tel Abyad’da, Arapları ve Türkmenleri uçaklarla vuran batı, ne yazık ki onların yerine terör örgütü PYD ve PKK’yı yerleştiriyor. Buna biz nasıl olumlu bakabiliriz? Bu batıya biz nasıl samimi olarak bakabiliriz. İşte Numan Bey dün bölgedeydi. Oradan kaçan ve bize sığınan 15 bine yakın insanı biz ege denizinde veya Akdeniz’de bırakmadık. Açtık kucağımızı onları ülkemizde kabul ettik. Biz buyuz. Ama Batı’yı da görüyoruz. Onlar Akdeniz’de boğulmaya mahkum ediyor, Ege’de boğulmaya mahkum ediyor, ama biz buna müsaade edemeyiz” diye konuştu.


HABER MERKEZİ 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.