Her kesimden adayımız var

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, milletvekili adaylarının belirlenmesine ilişkin Parti Meclisi'nde (PM) alınan kararlarla ilgili Genel Merkezde bir basın toplantısı düzenledi.

Her kesimden adayımız var

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, milletvekili adaylarının belirlenmesine ilişkin Parti Meclisi'nde (PM) alınan kararlarla ilgili Genel Merkezde bir basın toplantısı düzenledi.

CHP PM gerçekleştirdiği uzun toplantılarda, daha önce yapılan önseçimlerin ardından kalan 188 milletvekili adayını belirledi. Listelerle ilgili açıklamanın daha önce Kılıçdaroğlu tarafından yapılacağı duyurulmuştu ancak açıklamayı Haluk Koç yaptı.

Haluk Koç'un açıklaması şöyle:

CHP örgütündeki tüm üyelere danışarak Şubat 2012'de adayları belirleme kararı almıştı. Bugün YSK'nın takviminde teslim için son saat 17.00. CHP 29 Mart tarihinde 45 seçim bölgesinde tüm  üyelerin katılımıyla bir önseçim yaptı. Ayrıca 10 seçim bölgesinde de hakim denetiminde değil ama onu aratmayacak bazen daha da düzenli tüm örgüt üyelerinin katılımıyla örgüt eğilimini aldı. Bir tek CHP partisine kayıtlı üyelerin tercihini bugün akşam sunacağı listelere yüzde 80'den fazla yansıtan parti oldu. Siyasi Partiler Yasası genel merkezlere yüzde 5 oranında kontenjan hakkı veriyor. CHP bu hakkını PM'de belirledi ve adayları yerleştirdi. Şu anda Türkiye'nin iyi yönetilmediğini bir yurttaş olarak çok net görüyorum. Türkiye iyi yönetilmiyor. Demokrasinin kurum ve kuralları askıya alınan, kağıtlar üzerinde kalan kurumlar haline dönüştü. Bu sıkıntıya aşmak zorunda Türkiye. O nedenle sandık aşamasında Türkiye halkı, Türk milleti mutlaka bu kötü yönetime dur diyecek bir adımı atma şansına sahip.

Kadın erkek eşitliği ve kadının toplumdaki rolü siyasetinin en önemli gündem maddelerinden biri. Kadının iş gücünden kopartılması, eve hapsedilmesi, fıtratında var sözlerini hep yaşıyoruz. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bir karar aldı, bunu açıklamıştık, uygulamasını yaptık. 28 kontenjan adayından üç büyük şehirdeki 7 seçim bölgesinin birinci sırasına kadın adaylarını yerleştirme sözü tutuldu. Kadın adaylarımızın birinci bölgede bulunduğu iller Adana, Afyonkarahisar, Ankara birinci ve ikinci bölgeler, Bursa, Denizli, Erzurum, Eskişehir, İstanbul 1-2-3, İzmir 1-2 ve Kocaeli'nde bir kadın aday birinci sıra adaylarımız olarak gösterildi. 3 engelli, 10 genç aday, 103  kadın adayımız var. Dörtte bir beşte bir oranında bir kadın aday profilimiz var, önemli kısmı da seçilecek bölgelerde. Öğrenim durumlarına göre bir değerlendirme yaparsak, listelerde henüz bazı eksikliklerin tamamlanması süresi var, oralarda tamamlama hakkı veriliyor. 354 adayımız üniversite mezunu, 83 lise mezunu, 45 yüksek lisans mezunu aday, 15 ortaokul, 18 ilkokul mezun adayımız var.

Merkez yoklaması ya da örgüt denetiminde önseçim yaptığımız yerlerde bölgelerin duyarlılıkları bakımından bazı sıralar kontenjan adaylarına ayrılmıştı ama seçim sonuçları önümüze geldiğinde Adıyaman ikinci sıra adayı için kontenjan kullanmaya gerek görülmedi. Mersin'de birinci ve dördüncü sıralar kontenjana ayrılmıştı, birinci sıra kontenjan adayını kullanmama kararı aldı PM. Örgütün belirttiği ana düşünce genel merkezden tasarruf kullanılarak çok fazla dağıtılmadı ve bozulmadı. Malatya ikinci sıra için gerekirse kontenjan kullanılacak denmişti, ikinci sırada kontenjan kullanılması gereği ortadan kalktı. Malatya'nın dengelerine göre değerlendirildi.

CHP'nin şu özeni örgütlerimizin oy kullanarak yaptığı tercihlere bakarsak her kesim her inanç grubu, her bölgesel özelliği kucaklayacak bir profille toplumun önüne geliyor CHP. Ayrıştırılan, kutuplaşma tohumu ekilen bir coğrafyadan bahsediyoruz. Bunları gözeten tercihlerde bulunulmuştur, bunu takdir etmemek mümkün değil. Her bölgede her inanç grubundan her dışlanan kesimlerden insanları almışlardır listelere.

Hiçbir liste herkesi aynı anda aynı derecede mutlu edecek listeler değildir, farklı değerlendirmeler olabilir ama geneli itibariyle CHP listeleri 7 Haziran'da sandığa gidecek partiler içinde en demokratik, en katılımcı en geniş kucaklayıcı listeler olarak hazırlanmış bulunuyor.

İsimler konusunda saat 17.00'de web sitemizde açıklanacak ancak çoğu PM toplantısı sonrası basına yansımış bulunuyor.

CHP'nin attığı bu en geniş adımın diğer partilere de örnek olmasını diliyorum. Diğer partilerin tabanında emek verenlere sesleniyorum, taleplerinizi yükseltin Ankara'daki padişahlara, kendilerine ekip kurarak milletvekili seçtirmek isteyenlere karşı durun. CHP bunu başardı. Darısı padişahların onayladığı listelerde adını arayanlara, darısı vesayetle listelere girmeye çalışanlara, darısı halktan korkmayanlara, üyelerinden, tabanından korkmayanlara...

SORU: Kılıçdaroğlu'nun basın toplantısı yapılacaktı, kendisi neden gelmedi? 90'a yakın milletvekilinin yeniden aday olmadığı belirtiliyor, doğru mu?
Sayın Kılıçdaroğlu bu 30 kişilik kontenjan için bile yoğun bir çalışma içinde, halen de devam ediyor. Bazı temel noktalardaki eksikliklerin tamamlanması için PM'den zaten yetki aldı, o mesai içerisinde. Ben de parti sözcüsüyüm, bu çerçevede oluşan düşünceleri paylaşmak istedim. Ankara ikinci bölge birinci sırayla ilgili, verilecek listede ismi göreceksiniz. Milletvekili arkadaşlarımızın çoğu zor bir parlamento döneminde iktidarın dayattığı yasama sürecinde çok büyük emek verdiler. Bizler yoğunluğu partiye doğru aktardık ama canla başla, kürsü önünde büyük mücadele verdiler ama sonuçta demokrasiyi kurumsallaştırmaya çalıştığınız zaman tek kişinin karar vermesi uygun değil. Arkadaşlarımızın çoğu önseçime girdi, kendi taban üyelerinin verdiği kararı hepimizin saygıyla karşılaması gerekiyor. Demek ki partiyey kayıt olarak karar aşamalarında yükümlü olunduğunda, tercihini belirtip katkıda bulunmak çok daha önem arz ediyorum. Ben inanıyorum CHP'nin üye sayısı patlama gösterecek. Çünkü bize parti üyesinin aday belirlemede ne kadar önemli olduğunu gösteriyor bu süreç.

SORU: Tekrar listede olmayacak milletvekillerinize bir veda düşünüyor musunuz? Kararı Kılıçdaroğlu mu iletecek, onlar da bizimle mi öğrenecek? Kamer Genç aday mı? Parti için demokrasiyi vurguladınız, acaba önseçime katılmayan milletvekillerinin yer almaması noktasında Kemal Bey'in bir uyarısı oldu mu?
Sevgili Genç'e geçmiş olsun diyorum, ciddi bir rahatsızlık geçiriyor. Umarım sağlıklı olarak döner. Diğer konulara gelince, sonuçta kararı yüzde 85 oranında örgüt verdi yani CHP PM'nin kararı ancak 28 kontenjan ve 6 ilde yapılan merkez yoklamasıyla ilgili. Siyasette küsmek, siyaset uzun zahmetli bir yol ama küsmenin olacağına inanmıyorum. Küsmek insani bir duygudur ama burukluk demek daha uygun, daha kolay ifade eder. Herkesin burukluk hissetmesi doğaldır ama öyle dönemler yaşanmıştır ki bu küskünlükler parti içi muhalefet oluşturmaktan ziyade buruklukla ifade edilebilir. Zaman zaman nöbet değişimi de olacaktır, ben çoğu zaman örgütte çalışıp önseçimle milletvekili adaylığına girenler olmuştur.

SORU: Siz neden kontenjan tercih ettiniz?
Partinin belli noktalarında görev yapan arkadaşların bunu bir savunma mekanizması olarak söylemiyorum. Taban gücü bakımından sıkıntılı bir noktada değilim.

SORU: Listelere bakıldığında nereye oturduğunu söyleyebiliriz ideolojik olarak?
Türkiye'nin değişik fay hatları üzerinde sürüklenme riski olduğunu söyledim. Zaman zaman bunların kaşındığını da söyledim. CHP tüzüğü, programı açık ve net olan bir partidir. Kuruluş, mücadele ilkelerini bütünleştiren ve bunları kendi yaşamında kabul eden herkesin CHP'de siyaset yapmasının önünün açık olduğunu sadece ben değil diğer arkadaşlar da ifade ettiler. Toplumun tüm duyarlılıklarını kapsayan CHP'nin bir aday profilini zaten örgütün önseçimlerde yüksek oranda çıkarttığını ifade etmeye çalıştım.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.