Kontenjan artık hayal oldu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, her genel seçimde eğilim ya da ön seçime girmeden kontenjan adayı olan milletvekilleri ve partililerin heveslerini kursaklarında bıraktı. Kılıçdaroğlu; «Kontenjan aslında ilk kez siyasete girenler için kullanılması gereken bir araç olmalı, kontenjanı bir kez kullanan bir daha kullanamayacak, ön seçime girer, çıkarsa gelir» dedi

Kontenjan artık hayal oldu

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin seçim kampanyasında “Vatandaşa Dokunacak” 6 projeye ağırlık vereceğini söyledi. Bunlardan ikisinin emekliler ve atanamayan öğretmenlerle ilgili olacağına işaret eden Kılıçdaroğlu, emekliye 2 ikramiye vaadiyle ilgili de “Emeklilere iki maaş ikramiye ile ilgili bugüne kadar hiçbir iktisatçı ‘bu para ödenemez’ demedi. Bu konuda mütevazı değilim çünkü bu konuyu en iyi bilenlerden biri benim” derken atanamayan öğretmenler konusunda da “Yapacağımız tek şey önceliğimiz, bütün atama bekleyen öğretmenlerin tamamını öğretmen kadrosuna atamak. Bunu yapacağız, gerekirse köy okullarını yeniden açacağız” ifadelerini kullandı.


Kontenjan siyasete ilk  girenlere
CHP lideri parti içinde eleştiri ve tartışmaların odağı olan kontenjan konusunda son kararı verdiğini belirtti. Partiye başvuan adayların hepsinin birer değer olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Aday adaylığı için ister kontenjan, ister önseçim için başvuranların tamamı değerli. Parlamento dışında kalan arkadaşlarımızın büyük bir bölümü önseçimden kaynaklanıyor. Kontenjan olarak kullandığımız sayı zaten çok kısıtlı. Ankara, İstanbul ve İzmir’de kullandığımız kontenjan sadece 26 kişi. Birinci sıralar kadın olunca, geriye kaldı 19 kişi. Bunların içinde milletvekili olanlar da yeni gelenler de var. Kontenjan aslında ilk kez siyasete girenler için kullanılması gereken bir araç olmalı. Bu bir akademisyen olur gazeteci olur, avukat, tarihçi, sanatçı olur. Maalesef bizde böyle olmamış. Önümüzdeki süreçte tüzüğü değiştireceğiz, kontenjanı bir kez kullanan bir daha kullanamayacak, önseçime girer, çıkarsa gelir”

Vatandaş borç batağında 
Kılıçdaroğlu, Halka, vatandaşa dokunan bir kampanya yürüteceklerinini, yurttaşların  gırtlağına kadar borç batağa saplandığın, esnafın, çiftçinin, memurun devasa sorunlarının var oldğuna dikkat çekti. Kılıçdaroğlu “ AKP ‘şunu yaptı, bunu yaptı’ diye özel suçlama yapmayacağız. Biz ne yapacağız, onu anlatacağız. En somut örneğini verdik; emekliye iki maaş ikramiye vereceğiz” dedi.

6 temel projemiz olacak
CHP lideri akılda kalan; ama doğrudan sokaktaki vatandaşın sorunlarını çözen 6 önemli proje ile çıkacaklarını vurguladı.  Kılıçdaroğlu; “Örgütlerimize sadece bu 6 projeyi anlatacağız. Emekli projemizde milletvekili emeklileri yok, işçi memur, Bağkur emeklileri olacak. Bize ‘CHP sadece eleştirir’ derlerdi, şimdi biz net somut akılcı öneriler getiriyoruz” şeklinde konuştu.

Benden daha iyi bilen yok!


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, emeklilere verilmesi planlanan ikramiye konusunda şunları söyledi: “Emeklilere iki maaş ikramiye ile ilgili bugüne kadar hiçbir iktisatçı ‘Bu para ödenemez’ demedi. Bu konuda mütevazı değilim çünkü bu konuyu en iyi bilenlerden biri benim Türkiye’de. Paranın nasıl toplandığını benden daha iyi bilen bir veya iki kişi çıkmaz. Kaldı ki bu parayı verince asıl kârlı esnaf olacak. Emekli oradan alışveriş yapacak, gelir dağılımını dengeleyeceğiz. Emeklisi daha perişan olan var mı? Emekliye gitsinler sorsunlar. ‘Hayatından memnun musun?’ diye. Kim tuzağa düşürdü? Onlar... Çünkü emekliye iyi bir hayat vaat etmişlerdi. İşsizleri tuzağa düşürmediler mi? Herkesin işi olacak diyorlardı. Benim sözüm söz. Beni diğer siyasilerle kıyaslamak kadar büyük bir hata olamaz. Ben Erdoğan da Davutoğlu da değilim ne söz verdiysem sözümün arkasında duran bir insanım. Popülist propaganda yapsaydım, emekliye ‘her ay ikramiye vereceğiz’ derdim; ama ben iki ay vereceğiz, diyorum çünkü hesabını yaptım. ‘Kaynak yok’, hayatımda duyduğum en saçma laflardan birisidir. Yandaşa gelince kaynak var da emekliye gelince mi kaynak yok? Yeri geldi mi ‘Dünyanın yirmi ekonomisinden birisiyiz’ diye övünmüyorlar mı? Bu 20 ekonomiye baksınlar bizim kadar emeklisi perişan hangi ülke var?”

OKTAY APAYDIN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.