Kontenjanda denge kuracak

İstanbul'da ön seçimlerin ardından gözler Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kontenjan adayları ile ilgili yapacağı çalışmalara çevrildi. Ön seçimde Karadenizli ve Trakyalı adayların geriye düşmesinden dolayı Kılıçdaroğlu’nun kontenjanda bu iki bölgenin adaylarına öncelik vereceği öğrenildi. Genel Başkan Yardımcısı Gazeteci Enis Berberoğlu, Grup Başkanvekili Engin Altay ve Ali Özgündüz'ün İstanbul 3. Bölge’den aday gösterilmeleri bekleniyor

Kontenjanda denge kuracak

 CHP'de ön seçimlerin ardından gözler Genel Başkan Kemal Kılıçdraoğlu'na çevrildi. Kontenjan atamaları için yetki alan Kılıçdaroğlu'nun başta İstanbul olmak üzere 31 il ve 54 seçim çevresinde kontenjan ve merkez yoklaması ile isimleri belirleyeceği bildirildi.


3. Bölge'de işler karışık 
İstanbul'da birinci parti Türkiye'de iktidar olma hedefiyle 7 Haziran genel seçimlerine hazırlanan CHP'de ön seçimle oluşan listelerde denge sağlamak amacıyla yoğun bir kontenjan aday çalışması başladı. İstanbul 3. Bölge'de 1.parti olmayı hedefleyen CHP, 5 kontenjandan biri kadınlara ayrıldı. Bu koltuk için ise Selin Sayak Böke'nin adı geçiyor. Diğer koltuklara oturacak isimler ise  neredeyse kesinleşti. Sinop Milletvekili ve grup Başkanvekili Engin Altay, Caferilerin liderlerinden olan İstanbul Milletevkili Ali Özgündüz, Hürriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Genel Başkan Yardımcısı Gazeteci Enis Berberoğlu kontejanda en şanslı isimler olarak anılıyor. Geride kalan tek koltuk için ise halen bu bölgeden milletevekili olarak görevlerini sürdüren Umut Oran, Faik Tunay ve Erdoğan Toprak'ın isimleri öne çıkıyor. Umut Oran'ın ön seçime girme talebini geri çeviren CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bu bölgede olmasa bile Oran'a başka bir bölgede kontenjanda mutlaka yer vereceği belirtiliyor.

Örgüt yeni yüzler bekliyor
CHP'de başta 3. Bölge olmak üzere İstanbul genelinde parti tabanı ön seçimde yeni yüzleri ön plana getirdi. Bunun karşılığında beş yıldır kapılarını çalmayan, sorunlarla ilgilenmeyen vekiller yerine Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun da yeni yüzlere şans vermesini istiyor. Kılıçdaroğlu'nun bu zor seçiminde bazı milletvekilleri ile MYK üyelerine yer bulmakta zorlandığı da kulislerde dile getiriliyor. Ön seçimin galibi olan milletvekili adayları da örgüt gibi Genel Başkan Kılıçdaroğlu'ndan eski vekiller yerine kontenjan sıralamasına kendilerine iktidar yolunu açacak adayları atamasını bekliyor.

İstanbul 2. Bölge de sıkıntılı
Yıldız savaşlarının yaşandığı banko isimlerden Mustafa Sarıgül'ün 5, Milletvekili Melda Onur'un 9. sırada kaldığı 2. Bölge'de kontenjan sıkıntısı yaşanıyor. İstanbul 2. Bölge'de Kılıçdaroğlu kontenjan olarak 4 isimi yerleştirecek. Burada Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Burhan Şenatalar’ın isimleri ön plana çıkıyor. Kulislerde öğretim üyesi İştar Savaşır, PM üyesi Gülseren Onanç’ın da bu bölgeden aday gösterilebileceği söyleniyor . Eski Grup Yorum solisti Hilmi Yarayıcı’nın da bu bölgeden aday olduğu da kulislerde dile getiriliyor.

1.Bölge'de Tekin garanti
İstanbul 1. Bölge'de de 5 isim kontenjanlara yerleşecek. İlk sıra burada da kadın adaya ayrılacak. Kulislerde ilk sıra için en güçlü adayın PM üyesi Zeynep Altıok olduğu belirtiliyor. Genel Sekreter Gürsel Tekin bu bölgenin bankosu olarak görülüyor. Yine son kurultayda partiye katılıp Parti Meclisi'ne giren  Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu ve Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’nin bu bölgeden değerlendirilmesi bekleniyor.Ancak Bekaroğlu için Rize yada Kocaeli'den de aday olacağı yönünde kulislerde yorumlar yapılıyor. Bu bölgede Ermeni kökenli Talin Ergüneş Gazer ile YARSAV eski  Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu isimleri de konuşuluyor. 

Parti Meclisi çözecek 

CHP’de bugüne kadar 44 seçim çevresinde önseçim, 10 seçim çevresinde eğilim yoklaması yapıldı. Seçimlerin ardından sıra, adayların merkez yoklamasıyla belirleneceği 31 kent ve 54 seçim çevresinde kullanılacak 37 kontenjan dahil toplam 187 milletvekili adayına çevrildi. Otuz yedi kontenjan için 461, merkez yoklamasıyla belirlenecek sıralar için de 491 başvuru yapıldı. Merkez yoklaması yapılan yerlerdeki 18 ismin TBMM’ye girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu durumda Kılıçdaroğlu’nun belirlenmesinde söz sahibi olacağı vekil sayısı 55’e çıkıyor.
Kılıçdaroğlu, kontenjan ve merkez yoklamasıyla belirlenecek 187 milletvekili adayı için çalışmalarını hafta sonu tamamlayacak. CHP lideri, 6 Nisan’da toplanacak PM toplantısı öncesinde listelere son şeklini verecek. Kılıçdaroğlu, başvuruların yanı sıra dışarıdan bazı isimleri de değerlendiriyor.

Kılıçdaroğlu'nun 7 ismi
Kılıçdaroğlu’nun vazgeçmeyeceği isimler arasında 7 kişinin ismi öne çıkıyor. Bu isimler, son kurultayın ardından MYK’ye giren 4 yeni isim; Mehmet Bekaroğlu, Enis Berberoğlu, Selin Sayek Böke ve Murat Özçelik ile Genel Sekreter Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu, Bülent Tezcan olarak sıralanıyor. Bu isimlere ek olarak Faik Öztrak geçenlerde Tekirdağ'da 1. sıraya konulmuştu.

OKTAY APAYDIN


Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.