Önder'den Erdoğan'a: Masa var ama koltuklar boş!

HDP'nin çözüm süreci heyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ortada karşı karşıya oturulan bir masa yok" sözlerine tepki gösterdi: Masa var, koltuklar boş. Yolun sonuna geldik.

Önder'den Erdoğan'a: Masa var ama koltuklar boş!

HDP'nin çözüm süreci heyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ortada karşı karşıya oturulan bir masa yok" sözlerine tepki gösterdi: Masa var, koltuklar boş. Yolun sonuna geldik.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, çözüm sürecine ilişkin, "Hükümet izleme heyeti veya bağımsız bir kurul oluşturmalı" dedi.


"İZLEME HEYETİ VE BAĞIMSIZ KURUL OLUŞTURULMALI"
HDP Grup Başkanvekilleri İdris Balüken ve Pervin Buldan ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP Grup Toplantı Salonu'nda çözüm sürecine ilişkin açıklama yaptı. Hükümetten beklentilerini anlatan Önder, "İzleme heyeti veya bağımsız bir kurul oluşturmalı" ifadesini kullandı.

"İKTİDAR BLOĞU İKİYE BÖLÜNMÜŞ DURUMDA"
Heyet adına konuşan Sırrı Süreyya Önder, sürece ilişkin "İktidar blogu ortadan ikiye bölünmüş durumdadır. Bir tarafından Cumhurbaşkanı geri tarafından hükümet bunlar da kendi içerisinde birçok parçaya bölünmüş durumdalar." dedi.

"CUMHURBAŞKANI GİBİ MASAYI TEKMELERSENİZ..."
Önder, asıl muhataplarının çözüm süreciyle ilgili görüşmeleri yaptıkları hükümet olduğunu söyledi. Önder, sürecin itibarsızlaştırılmasının doğurabileceği sonuçlar için "Şimdi siz bu masayı Sayın cumhurbaşkanının yaptığı gibi tekmelerseniz başka bir masa devreye girer o masa da Genelkurmay Harekat Dairesi'nde bölgenin haritaları işaretli harekat masaları olur" dedi.

"MASA VAR, KOLTUKLAR BOŞ"
Önder, hükümetten, varılan mutabakatın gereğini yapmalarını istedi, Erdoğan'ın açıklamalarına karşı hükümetten beklentilerini şöyle anlattı:
"Biz isterdik ki ortada masa yok dediğinde Başbakan ya da sayın Akdoğan çıksın 'Sayın Cumhurbaşkanı bu mesele öyle değil, biz de muhataplarımzla böyle mutabık kalmadık' desinler diye bekledik. Siyaset eşittir riyakarlık, erdemsizlik hiç değildir. En basit ahlak anlayışı tutarlılık öngörür. Karşımızda ikiye bölünmüş bir iktidar bloğu var, biz bunun içinden barış çıkarmaya çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı 'masa da yok, taraf da yok' diyor, bu doğru değildir. Şu gördüğünüz masa büyüklüğünde İmralı'da bir yeni masa yapıldı, fiziksel olarak söylüyorum. İzleme heyetinin genişletilerek müzakere eheyetine eklemeler yapılarak Dolmabahçe mutabakatı çerçevesinde konuşularak sonuçlandırılmak için yapıldı. Masa var, koltuklar boş şu anda. Bu mesele ciddiyet ve itibarsızlaştırma anhlamında, an itibariyle hükmünü yitirmiştir. Sorun çözücü bir mekanizma olma hüviyetini kaybetmiştir."

"ÖCALAN SÜREÇTEN ÇEKİLEBİLİR" UYARISI
Sırrı Süreyya Önder, Erdoğan'ın açıklamalarının ardından oluşturulabilecek bir izleme heyetinin güvenilir olmayacağını savundu. Önder, hükümetten bir adım gelmemesi halinde İmralı'ya yapacakları ziyaretlerin sohbetten öteye geçmeyeceğini söyledi, Öcalan'ın süreçten çekilebileceği uyarısı yaptı.

Önder, "Bu toplantıyı aynı zamanda sayın Öcalan adına yapıyoruz. Hükümetin yalpalayan tutumu hakkında kendisine bir fikir vermişti, böyle bir şey olması durumunda süreçten çekileceğine dair çok önemli dair uyarılarda bulundu bize. Biz müzakerde heyeti olarak şunu talep ediyoruz. Artık Öcalan'la yeniden görüşecekseniz ve biz de gideceksek sayın Öcalan'ın statüsünün sizin belirlediğiniz anlamda bir yasal çerçeveye ya da hükümet tarafından kamuoyuna deklare edilmesine ihtiyaç vardır. Bu olmadan artık sizin oyuncak gibi sorumsuzca, hoyratça ikide bir ileri geri gidişlerle bölge halkı üzerinde oynamanıza izinr vermeyeceğiz, buna da alet olmayacağız." dedi.

"YOLUN SONUNA GELDİK"
Hükümete çağrıda bulunan Önder, "Bu mesele halen toparlanabilir. Biz tartışamalardan kendimizi uzak tutuyoruz. Yaptığımız işler zarar görmesin diye. Bu anlayışla gidilecek yolun sonuna geliyoruz. Bunun karşıtı savaş mı hayır değil. Çünkü bu halk, Öcalan'ın 10 ve 12. maddede açıkladığı bu başlıkları bağrına bastı. Bizim muhattabımız artık Türkiye halklarıdır. 
Hükümete buradan son bir uyarı yapıyoruz. Bunun yolu barışı, demokrasiyi terk etmek değildir. Onları yeniden düşünmeye davet ediyoruz. Bizim açımızdan yolun sonuna geldik. Artık hükümetin devreye girmesi, bize verdiği sözleri tutması gerekir." dedi.

BM VE AP'YE İZLEME KOMİTESİ ÇAĞRISI
HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, çözüm süreci için uluslararası gözlemciler Birleşmiş Milletler başta olmak üzere Avrupa Parlamentosu, Uluslararası Af Örgütü, İşkenceyi Önleme ve İzleme Komitesi'nin devreye girmesi için çağrıda bulundu.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mahmut demirkollllu - 3 yıl önce
pkk çakalllarının sözcülüğünü yapmak,bebe katili terörist aponun uşağı maşası kuklası yalakası çömezi avukatı olanlarda haya varmı?apocu olmaya uyanmıyormu bu pkk lı çakalllar.Aponun ayağına giden onu baştacı eden ,emirerlerinin mecliste işi ne?.PKK lı olmak insana yakışmaz.zaten pkk lar insan değil.tümünü lanetliyor ve kınıyorum.mecliste taht kurup çığırganlık yapanların pkk lılara lafi geçmiyorsa,bunların kandile gidip mağarada yaşaması en uygun olanıdır.Keşke pkk lı diye BDP lileri yargılayan gerçek adelet gerçekleşse en az 50 yıl hapis yatarlar..apocuların bu ülkede hava dahi alması uygun değil..kandilde kokarca yesinler insan olmadıklarını anlasınlar.rezil çakalları medya asla konu etmemelidir.Milletin sinirlerini fazla germesin medya.anıran kandilliler kandilde çenkürsin