Partilerin 7 Haziran vaatleri

Asgari ücret ne olacak? Emeklilere, kiracılara, yoksullara nasıl yardım yapılacak? Eğitim ve sağlık projeleri neler? 7 Haziran'da yarışacak 4 partinin seçim beyannameleri tamamlandı.

Partilerin 7 Haziran vaatleri

 Asgari ücret ne olacak? Emeklilere, kiracılara, yoksullara nasıl yardım yapılacak? Eğitim ve sağlık projeleri neler? 7 Haziran'da yarışacak 4 partinin seçim beyannameleri tamamlandı. AKP, CHP, MHP ve HDP'nin ekonomi, eğitim, sağlık, başkanlık sistemi ve çözüm süreci vaatlerini derledik.

AKP

AK Parti’nin beyannamesinde ekonomi "İstikrarlı ve Güçlü Ekonomi" başlığı altında işlendi. Yeni dönemde makroekonomik istikrar ve kazanımlar güçlendirilirken, bir yandan da mikroekonomik ve sektörel dönüşümlere odaklanılacağı vurgulandı. Yine özel sektör öncülüğünde büyümeye devam edileceği belirtildi. 2015 beyannamesinde ekonomiyle ilgili ana başlıklar şöyle:
 
"Önümüzdeki dönemde yurtiçi üretimi artırma ve ithalata bağımlılığı azaltma perspektifiyle, imalat sanayiinin GSYH içindeki payının artırılması, yapısal dönüşüm açısından önem arz etmektedir."
 
"AK Parti, bu yapının oluşturulması için verimlilik artışının ve sanayileşmenin hızlandırılması gerektiğinin farkındadır. Özel sektör öncülüğünde, Ar-Ge’ye daha fazla ağırlık vererek, ihracata dayalı ve rekabetçi bir üretim yapısıyla bunu gerçekleştirmeye kararlıyız."
 
"Fiyat istikrarını güçlendirecek para politikası çerçevesini koruyacağız."
 
"Cari açığın kalıcı çözümüne yönelik politika ve önlemleri hayata geçireceğiz. Bunlara paralel olarak, yurtiçi tasarrufların artırılmasına yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

CHP

CHP'nin 200 sayfalık bildirgesi ekonomi ağırlıklı. Buna göre:
 
·        Asgari ücret üzerindeki gelir vergisi kaldırılacak. Asgari ücret 1.500 TL olacak.
 
·        Kredi faiz borçları silinecek.
 
·        Her yıl bir milyon kişiye istihdam sağlanacak.
 
·        Emekliye yılda iki kez ikramiye verilecek.
 
·        Vergi borcu olmayan kobilere sıfır faizli kredi verilecek.
 
·        Dar gelirliye 270 TL sabit taksitle 70 metrekare ev satışı yapılacak.
 
·        Mazot 1,5 TL olacak.
 
·        Aile sigortası gelecek. Hiçbir ailenin geliri 720 TL’nin altında olmayacak.
 
·        Taşeron işçisi diye bir kavram olmayacak. Tamamı kadrolu olarak işe başlayacak.

MHP

MHP beyannamesinde, "Birinci iktidar dönemi" diye ifade edilen 2015-2019 yılları arasında yıllık ortalama % 5,2 büyüme ve 700 bin yeni istihdam hedefleniyor. İkinci iktidar dönemi olarak tanımlanan 2019-2023 yılları arasında ise % 6,6 büyüme ve 1 milyon 25 bin yeni istihdam sağlanması amaçlanıyor. MHP'nin diğer ekonomi vaatleri şunlar:
 
·        Çiftçiye mazot 1,75 TL'den satılacak.
 
·        Emeklilere iki aylık asgari ücret tutarında emekli destek ödeneği verilecek.
 
·        Net asgari ücreti 1.400 TL'ye çıkacak.
 
·        Hane halkı geliri asgari ücret tutarını geçmeyen asgari ücretlilere, belirlenecek büyükşehirlerde 100 TL şehir içi ulaşım desteği verilecek.
 
·        Personel rejimi yeniden düzenlenecek; kamuda çalışan taşeron işçiler ve 4-C'lilerin yanı sıra vekil, sözleşmeli ve geçici statüde çalışanlar kadroya geçirilecek.
 
·        Her öğrenciye öğrenim süresince başarılı olmak kaydıyla 10 bin TL’ye kadar yükseköğrenim kuponu verilecek ve bu destek öğrenciler işe girince faizsiz olarak dört yılda tahsil edilecek.
 
·        Yeni evli çiftlere kamu bankaları aracılığıyla 10 bin TL tutarında, iki yıl vadeli ve faizsiz evlilik kredisi alabilme imkânı sağlanacak.
 
·        Muhtaç ailelere aylık temel ihtiyaçlarını karşılayacakları harcama kartı "hilâlkart" uygulamasına geçilecek.
 
·        Yoksullara yönelik, bireysel veya toplu konut yatırımlarında her türlü belediye harç ve vergileri sıfırlanacak.
 
·        Evi olmayan muhtaç ailelere sosyal konut, konut sağlanamadığı durumda 250 TL kira yardımı yapılacak.
 
·        Aylık 200 kilovatsaatin altında elektrik tüketen ailelere % 75 indirim uygulanacak.
 
·        Yetim ve öksüz çocuklara aylık 100 TL bağlanacak. Çocuk parası adı altında yapılan "şartlı eğitim yardımı" ve "şartlı sağlık yardımı" en az 50 TL olacak şekilde artırılacak.

HDP

Seçim beyannamesinde asgari ücret için 1.800 TL sözü veren HDP’nin ekonomi vaatleri şu şekilde:
 
·        Her eve ayda 10 metreküp su ve 180 kilowatt elektrik ücretsiz verilecek, ısınma desteği sağlanacak.
 
·        Mülkü olmayan kiracılara her ay 250 TL  kira sözü.
 
·        18 yaş altındakilere, emekli ve engellilere toplu taşıma ücretsiz olacak.
 
·        Asgari ücret ilk etapta 1.800 TL olacak.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.