Silahlar susmalı idamlar durdurulmalı

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak yazılı bir açıklama yaptı. Kamalak açıklamasında, “Ramazan ayı boyunca bütün silahlar susmalı, Mısır ve Bangladeş'te alınan idam kararları durdurulmalıdır. Gerekçesi ne olursa olsun silahlı, silahsız bütün kesimler ümmetin geleceği için, çatışmayı değil, diyalog ve müzakereyi esas almalıdır” çağrısında bulundu

Silahlar susmalı idamlar durdurulmalı
18 Haziran 2015 Perşembe 15:15

Genel Başkan Kamalak yazılı değerlendirmesinde, "İslam coğrafyası tarihi bir süreçten geçmektedir. İslam ümmeti, her türlü etnik ve mezhebi farklılıklar tahrik edilerek birbirine düşürülmektedir. Mısır'dan ve Bangladeş'ten gelen idam kararları, Libya, Suriye, Yemen ve Irak'ta yaşanan kanlı iç çatışmalar, İslam dünyasındaki bu kaosu daha da derinleştirmekte olup telafisi imkansız bir noktaya sürüklemektedir" dedi. Kamalak, "İslam ülkelerinde yaşanan bu olumsuz gelişmelerin Müslümanlara değil, coğrafyamız üzerinde karanlık hesapları bulunan ırkçı emperyalizme ve onların sömürge planlarına hizmet ettiği apaçık ortadadır. Gelinen bu noktada İslam ülkeleri halklarının ve yöneticilerinin atacağı her adım geleceğimiz açısından tarihi bir önemi haizdir. Öfkenin yerine sağduyuyu, çatışmanın yerine diyalogu hakim kılmak zorundayız. 'Başı rahmet, ortası mağfiret sonu azaptan kurtuluş olan' mübarek Ramazan ayı bunun için bizlere tarihi bir fırsat sunmaktadır" ifadelerini kullandı.


 Manevi iklim iyi değerlendirilmeli
Kamalak, bu manevi iklimin iyi değerlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, şu cümleleri kullandı: "İlk adım olarak Ramazan ayı boyunca bütün silahlar susmalı, Mısır ve Bangladeş'te alınan idam kararları durdurulmalıdır. Gerekçesi ne olursa olsun silahlı, silahsız bütün kesimler ümmetin geleceği için, çatışmayı değil, diyalog ve müzakereyi esas almalıdır. Etnik, mezhebi ve siyasi farklılıklarımız, ayrılık ve çatışma nedeni değil zenginlik kaynağı olarak görülmelidir. Yaşanılan acı tecrübelerden ders çıkarılmalı ve sorunlar yakarak, yıkarak değil, konuşarak çözülmelidir. Acilen İslam ülkeleri ile ilişkilerin güçlenmesi ve sağlıklı bir müzakere ortamının oluşması sağlanmalıdır. D-8 kuruluş amacı ve yapısı itibariyle bu konuda uygun bir zemin olarak değerlendirilmelidir. D-8'in kurucu ülkelerinden Malezya'da, bütün ülke ve grupların temsil edildiği bir barış ve müzakere süreci başlatılmalıdır."

 Uyarılar kardeşlik vazifesi
"Ortak acılar ortak kararlılıklar gerektirir" diyen Kamalak, "Kim olursa olsun, bu sorumluluktan kaçan herkes sadece tarih önünde değil ilahi adalet karşısında da vebal altında kalmaktan kurtulamayacaktır. Biz, Saadet Partisi olarak, Milli Görüşün İslam ülkeleri nezdinde sahip olduğu birikim, tecrübe ve etkinliği harekete geçirmeye, bu yönde atılacak her türlü olumlu adımı desteklemeye hazırız. Mübarek Ramazan ayına girdiğimiz bu süreçte, uyarılarımızı bir kardeşlik vazifesi olarak görüyor ve inandığımız gerçekleri tarihi bir sorumluluk olarak kamuoyuna arz ediyoruz. Şüphesiz ki güç ve kudret sahibi yalnız ve yalnız Cenab-ı Allah'dır. Allah (cc) ülkemizin, milletimizin ve İslam aleminin yardımcısı olsun. Mübarek Ramazan ayını ümmetin birliğine ve dirliğine vesile kılsın" temennisini iletti.
 CİHAN

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.