Yeni bir siyasi yolculuğa çıkıyorum

AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Mahmut Övür, AK Parti Avcılar İlçe Başkanlığı'nın düzenlediği sabah kahvaltısına katılarak, yerel basınla ve partililerle bir araya geldi. Samimi açıklamalarda bulunan Övür, “Ben yeni bir siyasi yolculuğa çıkıyorum” diye konuştu

Yeni bir siyasi yolculuğa çıkıyorum

AK Parti Avcılar İlçe Başkanlığı'nın ilçe binasında düzenlediği sabah kahvaltısına katılan AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Mahmut Övür, yerel basından gazetecilerle ve partililerle buluşma fırsatı buldu.

Övür'ün katıldığı kahvaltıda Avcılar Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi ve İlçe Kadın Kolları Başkanı Nuran Kırlak'ın yanı sıra İlçe Tanıtım Medya Birimi Başkan Yardımcısı İbrahim Terzi de yer aldı. Milletvekili adaylığına ilişkin değerlendirmelerin yanında yaklaşan genel seçimler hakkında da konuşan Övür, “Yeni bir siyasi yolculuğa çıkıyorum” diyerek milletvekili adaylığına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Sol görüşten geliyorum
Sabah kahvaltısında konuşan Milletvekili Adayı Mahmut Övür, gazeteci ve yazar olduğunu anımsatarak, “Bildiğiniz gibi sol görüşten geliyorum. Sol görüşten gelen bir gazeteciyim. Bu nedenle yeni bir siyasi yolculuğa çıkmış bulunuyorum” dedi. 
Siyasete girmesinde belli başlı temel noktalar olduğunu da değinen Övür, “Türkiye'nin bugün gelip dayandığı bir nokta var. O noktada ekonomik sıkışma noktasıdır. Bizim 11 bin dolar gibi kişi başına düşen bir gayri safi milli hasılamız vardı. Bu da kendi tarhimiz için çok önemli bir noktaydı. Ancak bugün baktığınız zaman Türkiye sanayi alt yapısı olan ama sanayileşemeyen bir ülke duruma kadar geldi. Bunu düzeltmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

AK Parti meselelere dokundu
AK Parti'nin 12 yıllık zaman zarfı içerisinde Türkiye'nin daha önce hiçbir adım atmadığı birçok meseleye dokunduğunu belirten Övür, “Baktığınız zaman 12 yıllık sürenin içerisinde AK Parti'nin bugüne kadar yapılamayan birçok şeyi yaptığını görebilirsiniz. Kürt Meselesi bunlardan birisi, Alevi sorunu bunlardan birisi. Ben bir gazeteci olarak AK Parti'nin tüm bu meselelere iyi bir şekilde dokunduğunu görüyorum” dedi.
Kürt sorunu ve Alevi meselesine karşı iyileştirici adımlar atmanın önemine de değinen Övür, “Bizler bu konularda iyi adımlar attıkça ülkemiz zengileşir. Zira Türkiye bütün bu konularda sağlıklı çözümler üretebildiği takdirde diğer noktalarda önü açılıyor” yorumunda bulundu.

Türkiye başka bir yolculuğa çıkıyor
Askeri darbe dönemlerinde de gazetecilik yaptığını anımsatan Mahmut Övür, o dönemlerde yaşayıp, gördüklerine Türkiye'nin acilen müdahale etmesi gerektiğini yine aynı dönemlerde söylemiş olduğunu anımsattı. 
“Ancak o meselelere eğilen ve temas eden sadece AK Parti oldu” diyen Övür, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakan olduğu dönemde çok cesur adımlar attığına dikkat çekti. Erdoğan'ın Diyarbakır'a giderek Kürt sorununu sahiplendiğini hatırlatan Övür, “Erdoğan Diyarbakır'a gitti. Orada Kürt sorunu, benim sorunumdur dedi. Bunu ilk söylediğinde yıl 2005'ti. Şimdi bakıyorsunuz daha geniş bir ilerleme var. Ceberrut ve vasiyetçi olan devlet paradigması kırılıyor ve değişiyor. Yani Türkiye artık başka bir yolculuğa çıkıyor” şeklinde konuştu.
Kürt meselesinde olduğu gibi, Alevi sorunu konusunda da AK Parti'nin birçok ilki başardığını iddia eden Övür, “Alevilerin sorunları bugün sadece Alevilerin değil aynı zamanda Türkiye'nin sorunu haline geldi. Onların istek ve arzuları artık tüm Türkiye'de yankı uyandırıyor. O konuda bugüne kadar kimse hiçbir adım atmamışken, AK Parti yine kimsenin yapmadığını yaptı ve tarihsel bir takım adımlar attı” ifadelerini kullandı.

Yeni anayasa heyecanlandırıyor
Bugüne kadar AK Parti'nin çok güzel işler yapmasına rağmen unuttuğu tek bir şey olduğunu da söyleyen AK Partili Övür, “Maalesef 2011 yılında verilen sözü unuttuk. O söz bildiğini gibi yeni anayasaya ilişkindi. Beni heyecanlandıran ve sorumluluk almaya sevk eden de işte budur. Yeni bir anayasa Türkiye için büyük bir öneme sahiptir” dedi. 
Yeni anayasa gibi Kürt meselesindeki çözüm politikasının da kendisini ciddi derecede heyecanlandırdığını belirten Övür, “İşte bu iki mesele benim siyasette yeni bir yolculuğa çıkmamın ve adım atmamın temel sebepleri arasındadır” diye konuştu. Bütün bu meseleler konusunda TBMM'de büyük bir katkı vereceği iddiasında da bulunan Övür, “Türkiye bugüne kadar bu konularda hep problem teşkil etti, hep üzerini örttü. Şimdi bunların üstüne daha cesur bir şekilde gitmenin vaktidir” diye konuştu. 
Barışçıl yöntemler kullanılmalı
Siyaset içerisinde her zaman barışçıl yöntemler benimsenerek politika yürütülmesi gerektiğini de kaydeden Övür, “Vesayetçi ve tek düze bir bakış açısını bırakıp, bütün partililerle diyalog halinde cesur adımlar atılmalı, barışçıl yöntemler kullanılmalıdır. Hepimiz için olmazsa olmaz olan budur. Konsensüs kurulmasını ve akılcı çözümler üretilmesini bugüne kadar her zaman savundum ve hala da savunuyorum. Aksi durumda bugün bakıyoruz bir yargı mensubu çıkıyor yetkisi olmadığı bir konuda tahliye kararı vermeye kalkıyor. Bunların tamamını konsensüs içerisinde çözmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Barışçıl yöntemler vurgusu yapan Övür aynı zamanda genel seçimlerden sonra CHP ile bir diyalog kurulması gerektiğini de belirterek, “CHP ile seçimler bittikten sonra diyalog geliştirilebilir. Hatta ben bu diyalog yolunun açılacağını düşünüyorum. Anayasa sürecinde CHP'liler olduğu gibi Alevi dindarlarının da görüşleri alınmalı ve inançların yasal güvence alt yapısı sağlamalıdır. Ben bu konuda sorumlu olduğumu hissediyorum ve AK Parti'de milletvekili olduğum takdirde bunun için çalışacağımı söylemek istiyorum” dedi. 

İYGAD’ı destekliyorum

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan AK Parti Milletvekili Adayı Mahmut Övür, İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği (İYGAD) Başkanı ve gazetemiz Tüzel Kişi Temsilcisi Ali Tarakçı'nın, İYGAD'a ilişkin sorusuna da yanıt verdi. İYGAD'ın yerel basın mensupları için sürdürdüğü çalışmaları anımsatan Tarakçı, “İYGAD'ın geliştirdiği projelere destek verecek misiniz?” diye sordu. Tarakçı'nın sorusuna duyarsız kalmayan Övür, “Elbetteki meslektaşlarım olan gazeteciler için İYGAD'ı destekliyorum. Bir meslektaşınız olarak sorunlarınızın çözümü noktasında ve projeleriniz noktasında gereken desteği vereceğim” diye konuştu.

HABER: YAKUP TEZCAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.