AB olmadı Şanghay olur mu?


Yavuz Erensoy

Yavuz Erensoy

28 Kasım 2016, 23:54

Aslında ikisi birlikte olsa daha iyi olurdu. Henüz AB ile ipler kopmadı ama 50 yılı aşkın üyelik müzakerelerinin en çetin en zor virajlarından birinde gibiyiz. 
AB yolculuğunda böyle zamanlarda olmuş ama bir süre sonra tekrar fasıllar açılmış yeniden heyecanlanmışız umutlanmışız daha sürer bu böyle. 
Yeni bir macera olarak ortaya atılan/konuşulan Şanghay Beşlisi/altılısı beni pek heyecanlandır(a)madı nedense. 
Eski SSCB yeni Rusya'nın komiterm ortaklarının oluşturduğu Comecon vari bir yapı gibi görünüyor. Sanki çakma AB. 
Rusya ve Çin iki önemli ve güçlü ekonomik üyesi topluluğun. Diğerleri eski Sovyet yeni BDT ülkeleri Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan  ve Kazakistan. 
Zengin, gelişmiş, refah düzeyi ve satın alma gücü yüksek, GSMH'sı iyi, paraları kıymetli, piyasaları istikrarlı, ekonomik ve hukuki kurumları yerleşmiş AB ülkeleri yerine Asya ülkelerini kimse tercih etmez zorunlu bir neden olmadıkça. 
Her ne kadar AB de büyüme oranları durgun seyir etse de, Çin ekonomisi büyüme rekorları kırsa da AB den ayrılmamak gerektiğini düşünüyorum. 
Tabi bu noktada AB de tamamen koptuğumuz ve Şanghay topluluğuna da davet edilip kabul edildiğimiz filan yok.  
O yüzden şimdiden gelin güvey olmaya kendimizi kaptırmaya gerek yok. Fakat bundan sonra olası senaryoları değerlendirmek düşünmek zorundayız. 
AB'nin dondurma kararı ve bunun getirileri önümüzdeki süreçte neler getirip neler götürecek takip edeceğiz. Bu işin bu filmin bitebileceğini sona ereceğini açıkçası pek sanmıyorum. AB bizi topluluğa almamayı ciddi olarak göze al(a)mayacak yine iki arada bir derede bir yerlerde tutacak diye düşünüyorum. 
İşte bu vaziyete göre pozisyon alan yatırım yapan uluslararası yabancı sermaye ve iş çevreleri ne karar verecek. Yükselen yada yükselebilecek riskleri ne oranda değerlendirecekler? Buna ekonomimiz parasal dengelerimiz nasıl tepki verecekler?
Şanghay macerasına yolculuğuna girebilecek miyiz? Davet edip bırakacaklar mı? Yoksa AB gibi uzun bir yol haritası mı gösterecekler? Bu topluluğu sürükleyen Çin ve biraz Rusya ile uzun verimli kârlı ortaklıklar kurabilmek işler yapabilmek mümkün mü?
Çok fazla soru işaretli cümle olan ülkeler için zorluklar ve sıkıntılar var demektir. Yatırımcılar bu ortamlardan pek hoşlanmamakla birlikte acaba risk yüksek kârda yüksek olur bu da yeni kazançlar yeni fırsatlar diye mi düşünür, nasipse göreceğiz ! Bu köşe yazısı 28 Kasım 2016, 23:54 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.