ABD'nin derdi ne?


Yavuz Erensoy

Yavuz Erensoy

12 Ocak 2017, 21:24

Nerede 1900 lü yılların başındaki adalet ve özgürlük ülkesi, nerede beğenmediği işine gelmediği iktidarların altını oyan/oymaya çalışan , bin türlü entrika çeviren -çoğu tutmayan- ayrılıkları , farklılıkları ateşleyip körükleyen , kardeşi kardeşe vurduran , milletleri birbirine hasım  düşman eden ahları ,nefretleri toplayan biriktiren şeytani ülke!
Nerede birinci ve İkinci dünya savaşına sonradan katılıp sulh ve sükunu sağlayan , dünyaya dostluk , kardeşlik , eşitlik getiren -en azından bunun derdinde olan - ülke. 
Nerede üzerinde güneş batmayan imparatorluk denilen, yeryüzünde tarih boyunca meydana gelen en büyük uygarlığa sahip İngiltere den aldığı bayrağı emperyalist sömürgeci hüviyete büründürüp onlarca ülkede kendi çıkarlarına hizmet etmeyen ülkelerde ihtilal/devrim yapan , yaptıran, ülkelerin sınırlarına buna göre çizmeye çalışan , yeni ülkeler hortlatmaya üretmeye çalışan bunu da eline yüzüne her tarafına bulaştıran , yaptığı da kabak gibi ortada olan beceriksiz küstah kibir ülkesi. 
Okyanusun öbür tarafında kalsa belki daha iyi olurdu. Zaten Monroe doktrini diye kendi kıtasında yalnızlaşıp büyümüş gelişmiş. Büyük ve kuvvetli bir ülke yaratmışlardı. 
Fırsatlar ülkesi, özgürlükler ülkesi , hak ve adalet ülkesi diye bizde değil tüm dünyada cazibe merkezi idi. Saygınlığı da vardı sevgisi de. 
Ne zaman Avrupa siyasetine ve oradan da çabucak Ortadoğu'ya yöneldi. Yanki her şeyi berbat etti. Zaten düzgün değildi ama uluslar ve bölge devletleri kendi sorunlarını kendi aralarında çözme potansiyeline ve olgunluğuna belki o yıllarda değil ama bir zaman içinde ulaşabileceklerdi. Coniler her şeyin daha da karmaşıklaşmasına ve Arap saçına dönüşmesine sebep oldular. 
Şüphesiz onların derdi bölgeye barış ve huzur getirmek değildi.Böyle bir yaklaşımın da elbette başarı şansı olmayacaktı. 
Gözünü petrole dikmiş ve ona konsantre olmuş M.Akif 'in enfes benzetmesindeki tek gözü kalmış sanayi canavarının bölgeye çullanması yalnızca akan kanı ve dökülen gözyaşını çoğaltmaktan başka bir işe yaramadı, yaramayacaktı. 
Bugün de bölgemizde züccaciye dükkanına girmiş fil gibi hareket ediyor. Irak'ı parçalamaya bölmeye çalışıyor beceremiyor eline yüzüne bulaştırıyor. 
Suriye'de hem rejime karşıyım diyor hem muhaliflere yardım etmiyor. Terör örgütlerini ülkeye sokup üstelik ellerine silah vererek muhaliflerin ve komşu ülkelerin başına bela olmasına göz yumuyor hatta destek oluyor. 
Eski kurucu ABD başkanları - Amerika hikayesini yazan, onurlu şerefli bilgin insanlar- bunların yaptıklarını görse mezarında takla atar, kemikleri sızlardı. Petrol için bu haltları çeviriyoruz bahanesinin tutacağını hiç sanmıyorum. 
Tarih benzer filimler çeviren , dünyayı parmağının ucunda oynattığını düşünen Büyük Britanya imparatorluğunun  batışını yok oluşunu parçalanışını ve bugün Kıbrıs'tan biraz daha büyük bir adaya sıkıştığını yazıyor gösteriyor. 
ABD 'nin de bu kafada gittiği sürece sonu benzer olabilir. İbret alır, hak ve adalet ölçüsünde dersler çıkarır, bugünkü görünen politikalarını gözden geçirir , terk eder, terörizme savaş açar, ülkeleri bölmekten vazgeçerse tarihin tekerrür etmesine fırsat vermez. Bu köşe yazısı 12 Ocak 2017, 21:24 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.