Adalet emanettir


Yavuz Erensoy

Yavuz Erensoy

11 Kasım 2016, 17:31

Adalet kavramı yüce ve kutsal bir kavram. İnsan ötesi bir tarafı var.

Alelade gelişigüzel nasıl olursa olsun her işte bir şekilde olabilir bunda olamaz!

Her iş aceleye gelmez belki adalet öyle değil. Mümkün olan en kısa sürede tecelli edip haklı haksız belli olacak. Geciken adalet, adalet olmuyor !

Bazı işlerde hassas titiz ince davranamayabilirsiniz. Adalet en ileri noktada bu çalışmayı ister ve bekler. Şeytan ayrıntıda gizli olduğu için Adaletin en ufak ayrıntıya , yapılabilecek en titiz çalışmaya ihtiyacı ve zorunluluğu vardır.

Bir takım işlerde ufak zararsız (!) yalanlar söyleyebilir uydurabilir açığa çıktığından belli olduğunda güler geçer bir daha olmasın dersiniz, bunda katiyen olmaz, olamaz. Ortaya çıktığından belli olduğundan telafisi imkansızdır, bir daha olmasın deme lüksünü ve hakkını bulamazsınız.

Orta zekalı veya algılama yönü zayıf, az kişilikli insanlar bir çok işte bulunabilir , muvaffak olabilir. Adalet işini yapanlar yada buna talip olanların seviyesinin en az toplumun vasatında yada mümkünse üstünde olması beklenir, umulur, istenir hatta zarurettir.

Toplum hayatı içinde bir çok iş ;geleneksel alışkanlıkların yanında geçmişi unutmadan geleceği ve değişimi de esas alarak ilerleyebilir, gelişebilir değişebilir hatta ortadan kalkabilir. Bir zararı olmaz, eksikliği hissedilmez. Adalet toplum için vardır, gelişir, değişebilir, mevcudiyeti -hava gibi su gibi - yaşamsal bir zarurettir onsuz hayat düşünülemez, adaletin kırıntısına bile ihtiyaç hiç bitmez.

Adalet adaleti uygulayanlar, adaletin sevk ve idarecisi olanlar için bir emanettir. Hiç bir zaman adalete sahip çıkamaz, benim adaletim benim hakkım benim hukukum diyemezsiniz.

Böyle bir çaba içine giren; adaletin vefasız kalpsiz bir sevgili gibi kendisini bir zaman sonra terk edip gittiğini görecektir.

Bu sevgilinin sadakati bencilliğe, kayırmaya, adaleti dilediği gibi kullanmaya odaklıdır. Öyle olmadığı sürece size hep sadık kalacak asla sizi terk etmeyecektir.

Olurda terk ederse, suçu kendinizde arayın !

Onun mizacı bu değişmiyor! Kendisine sadık olan , olacak birilerini hemen kısa sürede buluyor.

Orada kalsa iyi, size bunun hesabını da sormaktan da geri kalmıyor.

Bu köşe yazısı 11 Kasım 2016, 17:31 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.