Aileyle birlikte eğitim vereceğiz

Rıza Kırmızıdemir

Rıza Kırmızıdemir07 Temmuz 2017, 08:17

Söyleşi köşemizde bugün bir eğitimciyi konuk ediyoruz. Çizgi Koleji Anaokulu Kurucu Müdürü Rıza Kırmızıdemir, Esenyurt'ta faaliyete geçecek olan anaokulu hakkında bilgi verdi. Çevre ilçelerin de faydalanacağı okul hakkında bilgiler veren Rıza Kırmızıdemir, okulun bir diğer kurucu ortağı olan bölgenin ileri gelen isimlerinden Seyithan İzsiz'e de teşekkürlerini iletti. Rıza Kırmızıdemir, anaokulu olarak sadece kendi öğrencilerini değil çevre okullarla kuracakları etkileşimlerle diğer öğrencileri de etkinliklerine katmayı hedefledikleri söyledi. Kırmızıdemir velilerin okul seçiminde nelere dikkat etmesi gerektiğini ve okullarında nasıl bir eğitim vereceklerini anlattı.

Öncelikle Çizgi Koleji ve faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?
Çizgi Koleji'nde toplam 6 kampüsümüz var. Bunların ikisi Çanakkale Biga'da. Yine Silivri, Avcılar ve Ümraniye olmak üzere 5 şubemiz var. Yeni yerimizle birlikte 6. şubemiz açılmış olacak. Çizgi Koleji'ne biz isim hakkı ile dahil olduk. Onda da Seyithan İzsiz bey yardımcı oldu ona da kurumumuza ve eğitime olan katkısı için teşekkür ediyorum. Eğitim kurumumnuzun sloganı 'Eğitimde Bilimsel Çizgi.' Biz burada farklı bir eğitim sistemi sunacağız. Tabii ki bu Milli Eğitim Bakanlığı'nın bize vermiş olduğu sınırları aşmayacak.

Özellikle Finlandiya eğitim sistemi gündemde sizin eğitiminizde bununla birleştirilecek mi?
Sosyal medyada özellikle bu aralar Finlandiya eğitim sistemi revaçta. Türkiye'de Finlandiya Eğitim Sistemi'ni uygulayabilmek adına sözleşme yapıldı, kolejimizle birlikte. Sadece Finlandiya Eğitim Sistemi'ni birebir uygulamayacağız elbette bu ülkemizin şartlarına göre belirlenecek. Sloganımız 'Eğitimde Bilimsel Çizgi.' Montessori, Emilia Reggio gibi eğitimlerimiz olacak. Ama bu ülkemizin eğitim sistemine uyacak. Çocuklar görerek, yaparak, yaşayarak öğrenecek. İnsanda kalıcı olan yaşadıklarıdır. Birebir eğitim verilmeli çocuğa. Buna yapı iskelesi denir. Rehberiniz bir yere kadar çocuğa eşlik eder. Sonra çocuk serbest kalınca onu öğrenmiş olur. Yaşadığını birebir öğrenir.

HAFTADA 8 SAAT İNGİLİZCE
Aileler çocuklarını anaokuluna ne zaman kayıt yaptırmalı? 
Ailelerin kafası rahat etsin mantığı bazı okullara da sirayet etmiş durumda. Burada mesela sinema dersimiz olacak. Ailelerin anladığı gibi değil bu. İngilizce üzerinden gideceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’da böyle diyor. Sinema saati konur gerekirse bu saat arttırılabilir. Ama çocuk oraya tıkılır kendine hiçbir kazanımı olmaz. Biz burada sinemayı şu şekilde yapacağız. Çocuğumuz İngilizce kavramlarını öğrenecek zaten. Haftanın sekiz saati İngilizce öğrenecek. Bu öğrenimin iki saatinde tek kelime Türkçe bilmeyen İngilizce öğretmenimiz Kanada'dan gelecek. İki saat çocuklarla konuşacak. O yaşta alacağı eğitim ilerisi için müthiş derecede etkilyecek. Sinema ile bu dil dersi pekişecek. Alt kat koridorumuzda İngilizce Sokağı’mız olacak.

Aile ne zaman karar vermeli?
Bunun öncesi kreş. Biz 3 yaşından sonra alıyoruz. 3 yaş öncesi olan çocuklar kreşe verilmeli. Çocuk bir yerden sonra artık zekasını kullanmaya başlıyor. 2-3 yaş arasında özellikle nettir bu. Aile bunu fark etmeli. Aile çocuğun değişikliklerini gözlemlemeli.

Anaokulu seçilirken nelere dikkat  etmek gerekir?
Güvenlik ve verilecek eğitim ön planda olmalı. MEB Anaokulu açılışı için ilk şartı güvenlik kameralarıdır. Eğitimde markalaşma diye bir kavram ön plana çıkıyor son zamanlarda. Çok yakınımızdaki bir kuruma gittik aynı isim olduğu halde diğer kurumu kötülemeye başladı. Tanışmak babında gitmiştik. Çevredeki anaokullarıyla işbirliği içinde olmamız lazım. Çevre okullarında iletişim sağlamak bu öğrenciler içinde iyi olur. Komple Kolej kampüsünü buraya taşımak istiyoruz. İşbirliği olmadığı müddetçe bu ticari bir olaya döner. Devlet okullarına da gidiyoruz. Sinema salonunuz yoksa bile bizim çocuklarımızla ortak olarak kullanın diyoruz. Tek amacımız para kazanmak değil. Dışarıdan gelen burayı görünce beğeniyor. Birebir Anaokulu için kampüsü olan bir kolejiz biz. Sadece Anaokulu için bir kampüs burası.

Ailelere düşen görev ne bu aşamada aileler ne yapmalı?
Bizlerin ailelerle olan ilişkileri çok önemli. Konferans salonunu özellikle velilerimizle görüşmek üzere kullanacağız. Bu görüşmelerde uzman psikoloğumuz gelecek ve her ay velilerimizle toplantılar yapacağız. Veli çocuğunu bırakıp akşam almayacak. Kendisine bilgiler vereceğiz. Ebeveynin ne şekilde davranması gerektiğini birlikte konuşacağız.

anaokulu

HER İNSAN İYİ OLARAK DOĞAR
Mesela bugün uyuşturucu gençlerimiz zombi gibi dolaşıyor. Bu yaşlarda alınacak eğitim çocuklarımızı bu zararlı alışkanklıktan uzak tutabilir mi?
Bana göre insan yaradılışı gereği iyi olarak doğar. Ama bu iyiliği çevresi değiştirir. Yani bu alacağı eğitimle de ilgili. Eğitim ailede başlar. Biz bu eğitimi verirken aile ile birlikte ortak hareket edeceğiz. Çocuk dersten sıkıldığında başka şeylerle ilgilenmeye başlar. Bahsettiğimiz kötü alışkanlıklarda böyle başlar. Yeterli ilgiyi, bilgiyi, eğitimi alamadı bu sefer dışarıda arar bazı şeyleri. Eksik bıraktıklarımızı nelerin doldurduğunu görüyoruz. Anneler kötü örnek olacak programları izlememeli. Çocuk o yaşta ayırım yapamaz. İnsanlarda birçok zekâ türü var. Bu çocuk bu zekâ türlerinin hepsini kullanmayı öğrenmeli. Fazla olan çıkacak zaten ortaya.

Sizin okulunuzda çocukların doğa ile içiçe olacağını da söylüyorsunuz. Bu nasıl olacak?
Burada özellikle rezidans bünyesinde minikte olsa bir tarım etkinliği alanımız olacak. Çocuk kendi domatesini ekmeyi orada gerçekleştirecek ve bunu kendi yapabildiği için gelişimine çok büyük katkı sağlayacak. Her eğitim alan illa doktor, mühendis olmak zorunda değil çiftçilikte yapacak yeri geldiğinde bu çocuğumuz. Çocuk mesela kendi masasını temizlemeye alışacak. Elbette bunu yapmaya zorlamayacağız ama bu çevresine olan duyarlılığını arttıracak çocuklarımızın.

HİÇBİR KİŞİ İZOLE EDİLMEYECEK
Sınıflarda farklı eğitim alması gereken çocuklar için neler yapacaksınız? Bununla birlikte farklı eğitimlerde verilecek mi okulunuzda?
Kaynaştırma eğitimi der buna Milli Eğitim Bakanlığı. Bunları biz sınıflarımıza alacağız. Bu öğrencileimiz ayrılırsa izole olmuş moduna girerler. Tecrit edilmişim şeklinde bakarlar hayata. Mesela iperaktif çocuğa daha fazla etkinlik vereceğiz ki o çocuğumuzun dikkati dağılmasın. Trafiğe kapalı bir alanımız olacak çocuklar simülasyon araçları ile trafiği yaşayarak öğrenecekler. İşitsel Sanatlar Atölyemiz var. Her türlü müzik aletini kullanabilecek çocuklarımız. Birebir özel ders tarzında gideceğiz. Biz branşlaşmayı çocuk yaştan başlatıyoruz. Çocuk derse girdiğinde müzik öğretmeninin geldiğini bilecek. Her dersin öğretmeni ayrı olacak bizde. Şu anda 8 farklı branşta 8 öğretmenimiz var.

Yani yeteneği hemen ortaya çıkmaz mı diyorsunuz?
Çocuğun yetenek kısmı bu yaşlarda ortaya çıkar. Çocuk bizde bir branşta eğitim görecek ama diğer branşlardan uzak durmayacak. Çocuğun neye yeteneği olduğuna hemen karar vermek doğru değil. Aile ile birlikte o yetenek sonradan ortaya çıkar zaten.

Kayıtlar nasıl olacak?
Okulumuzun eğitim faaliyetine başlamasında maddi olan en zor kısmını atlattık şimdi manevi işin kısmındayız. Bizim verdiğimiz eğitimin maliyeti senelik 18-20 bin TL'yi buluyor. Haftanın 5 günü burada olacak çocuklar. Okçuluk, golf, yüzme gibi soporlarımız da olacak haftasonu. Okul haftanın 7 günü açık olmuş olacak. Okul ve cami tatil olmamalı. Delta Deluxe bünyesinde olduğumuz için uygun fiyatlarla eğitim vereceğiz. Aylık bin 400 TL olarak belirledik. Delta Deluxe bünyesine ise daha farklı havuzunu kullanıyoruz mesela. Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar bizim hitap ettiğimiz bölgeler şu anda. Daha uzaklar için farklı projelerimiz var. Çevre okullar etkinliklerden faydalanacak. Elimizden geldiğince onlara yardımcı olacağız. Mesela devlet okuluna gidip öğrencilerimiz öğrencilerinizle yüzme dersi alsın diyeceğiz.     Bizim öğrencilerimizle birlikte     ingilizce, sinema dersi alsınlar diyeceğiz. Kısıtlı imkânlara rağmen     kapıyı açıyoruz. 

Bizim amacımız eğitim
Dubai Towers projesinde büyük bir eğitim vadisi düşünüyor Seyithan İzsiz bey. Bunun için bir kişi geldi Seyithan bey ve bizimle birlikte bir toplantı yaptı. Bu kişi bize eğitimin gönül işi olduğunu söyledi. Projelerinin Anaokulu, İlkokul ve Ortaokul'u kapsadığınıı söyledi. Lise niye yok dedim? Lise biraz daha uğraşmalı, lisenin geliri biraz daha az dedi. Hani eğitim gönül işiydi? O mantıktan çıkmamız lazım. Biz burada o fırsatı sunacağız. Kendi kolejimize liseyi de dahil etmek için çalışacağız. Burasının açılışı Temmuz ayının sonunda gerçekleştirilecek. 3 haftalık periyodu 5 haftaya çıkardık yaz okulumuzda. Biz buraya belli bir amaçla geldik, ama emin olunmalı ki bizim amacımız eğitim.

Anaokulumuzda revir de olacak
Rehber öğretmenimiz haftanın 5 günü burada olacak. Bu sayede özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımıza yapmamız gereken testler rehber öğretmenimizin gözetiminde yapılacak. Rehber öğretmenimiz sınıf öğretmenimiz ile irtibat halinde olacak. Revirimizi aktif hale getiriyoruz. Küçük çocuklarımız olacak alerjisi olabilir, yemek dokunabilir gerekirse ambulans bulunacak. İlk yardım konusunda uzman bir sağlık personelimizde bizimle birlikte olacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.