AK Parti, Hıfzı Topuz ismine neden karşı çıktı?


Ali Tarakçı

Ali Tarakçı

13 Ekim 2016, 19:02

Büyükçekmece Belediye Meclisi'nde AK Parti meclis üyelerinin tuhaf hayır oyları. Nedenleri ise bir söyleşide geçen birkaç cümle. 15 Temmuz darbe girişimi kimseye bişey öğretemeyecek mi? Demokrasi öğrenilmesi ne kadar zor bişey...

Dün Büyükçekmece Meclisi'nde bütçe görüşmeleri vardı.

330 milyon liralık 2017 yılı bütçesi, CHP ve AK Parti üyelerinin oylarıyla oy birliği ile geçti.

AK Parti Gurup Başkan Vekili Recep Erol, bütçeyi eleştirdi. Ancak bu eleştirileri daha çok eleştiri olarak değil de, muhalefet olarak 'evet' oyu vereceksek, en azında bazı yerlerini de eleştirelim tarzındaydı.

Bütçenin enflasyon oranında yükseltilmesi, özel kalem müdürlüğünün bütçesinin Edirne'de bir ilçenin bütçesine yakın olduğu örneği vermesinin dışında elle tutulur bir eleştiri yoktu.

CHP Gurup Sözcüsü Çoşkun Tanış da bütçeye kabul oyu vereceklerini söyleyen Recep Erol'a teşekkür ederek, başka ilçelerde birbirlerine ağır hakarette bulunan belediye meclisleri örneği vererek, Büyükçekmece Belediyesi'nde yaşanan birlik ve beraberliğinde önemli olduğuna dikkat çekti.

****

Belediye meclis toplantısı olumlu bir havada devam ederken Büyükçekmece Sahili'nde bir parka gazeteci Hıfzı Topuz'un isminin verilmek istenmesi ise sıradan bir olay karşısında bozuluverdi. Hayır oyu verileceğini duyan Belediye Başkanı Hasan Akgün Topuz, AK Partililerin kararını değiştirebileceğini düşünürek aynı zamanda hayret ederek, Topuz'un kim olduğuna yönelik belediye meclisine bilgi verilmesini istedi.

İçimden dedim ki, Recep Erol kesinlikle Topuz'un kim olduğunu öğrenince gurubu ikna edecek.

Gurup Sözcüsü Recep Erol, komisyonda hayır oyu veren Uçar ve Bacınoğlu'ndan bilgi aldıktan sonra, çok net bir şekilde kesinlikle hayır oyu vereceklerini söyledi.

Başkan Akgün ise şaşırmıştı. Hayırın mantığını anlamakta zorluk çekiyordu. Ve AK Partililer'in neden hayır dediklerini sordu.

Sorunun yanıtını, komisyonda Hasan Bacınoğlu ile beraber hayır oyu kullanan Mustafa Uçar verdi. Hıfzı Topuz'un 1 Kasım seçimlerinden bir ay önce bir gazeteye verdiği söyleşide, Erdoğan'ı eleştirdiği ve HDP ve PKK'yla ilgili bir cümlesinden dolayı hayır oyu kullandıklarını söyledi. Uçar, o paragrafı mecliste okudu.

Recep Erol'da "dünya lideri olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı haksız eleştiren, hakaret eden, (burası çok önemli, üstüne basa basa) HDP ve PKK'yı özleştiren cümlelerinden dolayı kesinlikle Büyükçekmece'de isminin bir parka verilmesine karşıyız" dedi.
 

Topuz'un söyledikleri bilindik aynı şeyler, dediklerinde de yanılmış!

Birgün Gazetesi'nden Özlem Özdemir Ekim 2015 tarihinde Hıfzı Topuz ile yaptığı söyleşide "Seçime dair öngörünüz ne?" diye bir soru sormuş: Topuz'da şöyle yanıt vermiş: "Haziran seçimlerinin iptali büyük bir düş kırıklığı oldu. Cumhurbaşkanı yeni bir seçim olması için her şeyi organize etti değil mi? Yeni seçimde de halkın düşüncesi değişmeyecek. Ne olacak? Kendisine oy vermeyenlerin oylarını önleyecek şekilde önlemler alacak. Muhalefet bunu önleyecek güçte değil. Yarın HDP’ye PKK’nın hizmetinde, anarşi yaratıyor diyecekler, kapatacaklar, sandıkları değiştirecekler, istedikleri sonuçları alıncaya kadar seçim diye halkı oyalayacaklar. Onun için seçimlerden de umutlu değilim, korkuyorum. İnşallah ben yanılıyorumdur."

****

"Cumhurbaşkanı yeni bir seçim olması için herşeyi organize etti değil mi?" ve "HDP'yı PKK'nın hizmetinde, anarşi yaratıyor diyecekler, kapatacaklar" cümlelelerini ise çok çok tehlikeli bulan AK Parti Büyükçekmece Belediye Meclis üyeleri, hayır oyu vermişlerdi.

İnsanlar geçmişi ne çabuk unutuyorlar. Ne kadar küçük şeylerle uğraşıyorlar. Hıfzı Topuz'un isminin Büyükçekmece'de bir parka verileceğini öğrenen AK Parti'nin iki araştırmacı(!) meclis üyesi, yaşı Cumhuriyet ile yaşıt olan, 1923 yılında doğan Türkiye'nin en iyi gazetecilerinden biri olan, 31 kitap yazmış, bugüne kadar 7 ödül almış, duayen durumundaki meslek büyüğümüz için bir söyleşide geçen bir iki sözcükten yola çıkarak (ki söylediklerine asla katılmıyorum) isminin parka verilmesine karşı çıkıvermişler.

****

İstiyorlar ki, kimse partilerini eleştirmesin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirmesin, HDP ile çözüm sürecinde görüşme yaparken PKK'yla bağlantısını unutuvermişler, AK Parti'nin iki genel başkan yardımcısı ve bakanı Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu'nun partileri ve dünya lideri için yaptığı eleştiriler ortada dururken, Türkiye'nin en yaşlı gazetecisi ve yazarlarından Topuz'un eleştirisinden dolayı isminin bir parka verilmesini yanlış buluvermişler.

Hala AK Parti'nin milletvekili ve yetkilisi olan isimlerin çözüm sürecinde Öcalan için yaptıkları övgüleri, PKK ile ilişkisi hiçte gizli olmayan HDP ile yürüttükleri diyoloğu unutuvermişler...
 

Bu zihniyet Büyükçekmece'de seçim filan kazanamaz!

Bu zihniyet sorunlu... Ne olacak AK Parti hiç eleştirilmeyecek, hiç yanlışları söylenmeyecek mi?

Demokrasi en aykırı fikre tahammül edebilmektir. En fanatikçe savunduğun birşeyin birgün yanlış olabileceğini bilmektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıl boyunca FETÖ ile ilgili yanlış yaptığı için özür diledi ancak o zaman doğruyu söyleyenler vardı. 15 Temmuz'a kadar son üç yıldır ise AK Parti iktidarının, Erdoğan'ın uyaralarına rağmen FETÖ ile yeterli mücadele etmediğini de açık açık gördük. Üç yıl boyunca da AK Parti'yi ve Erdoğan'ı AK Parti içersinden aşağıdan yukarıya kadar eleştirenler vardı.

Ve sonunda AK Parti bugün FETÖ meselesinden, Rusya uçağının düşürülmesine kadar, dış politikadaki kimi uygulamaların yanlış olduğunu bugün kendileri söylüyor.

Ne yapacağız şimdi? Bu isimlerden bazılarının okullara ismi bizzat halen AK Partili belediye başkanları tarafından veriliyor. Beraber açılışlar yapılıyor. Görmeyecek ve söyleyemeyecek miyiz?

****

Tek kelimeyle Hıfzı Topuz'un adının bir parka verilmesine karşı çıkan AK Partililer'in, hafiyelik yaparak 93 yıllık hayatın içersinden bir söyleşiden yola çıkarak 'hayır' oyu vermeleri anlamsızdır, demokratik kültür açısından da bir karşılığı yoktur, sadece hamasettir.

Bütçe ile ilgili dişe dokunur eleştiri yapmayanların, muhalefet yapmayı karşı çıkmayı bula bula bir parka isim verilmesinde bulanlara da hatırlatılması gereken şudur. Bu kafayla Büyükçekmece'de seçim filan kazanamazsınız. Hayal kurmaya devam edersiniz.
 

Birileri o zabıtalara neden orada durduklarını anımsatsın?

Geçtiğimiz günlerde bölgemizde bulunan belediye başkanlarına bir çağrı yapmıştım.

"Bir sabah ve akşam bir helikopterle kenti bir saatliğine gezin. Trafik nerelerde kilitleniyor gözlemleyin" diye uyarmıştım.

Alt ve üst yapı yatırımlarının yanında çok küçük bir müdahaleler de trafiği hızlandırabileceklerine yönelik öneri sunmuştum. "Zabıtaları trafiğin kilitli olduğu yerlerde görevlendirin, trafiğin akışını hızlandırsınlar."

****

Birkaç gündür Beylikdüzü Belediyesi bu uygulamayı yapıyor.

Ancak görevli zabıtaların durumları şöyle:

1- Kimileri "Neden buradayız? Kim görevlendirdi bizi lan burada?" modundalar.

2- Kimileri ellerindeki telefonla oyalanıyorlar.

3- Kimileri minübüs ve otobüs bekler gibi duruyorlar.

4- Kimilerinin ise trafik umurlarında değil. Kendilerinden birkaç metre ileride tıkanmış trafiğe müdahale etmek diye dertleri yok. Sadece bırakıldıkları noktada sabit olarak duruyorlar.

****

Beylikdüzü'nde Dereağzı Mahallesi'nden, Okyanus Koleji'ne (Esenyurt tarafı e-5 kenarında) tam tamına 40 dakikada geliyorum. Normal mesafe ise 10 dakika... Bu trafiğin D-100 karayolu ve İstanbul için trafikten hiçbir farkı yok.

Beylikdüzü'nde trafik sabah ve akşam olmak üzere İstanbul için trafiğe benzemişse, birkaç yıl sonra vay halimize...

Beylikdüzü için alarm zilleri çalmakta...

Kenti yönetenlerin mutlaka bununla ilgili acil çözüm geliştirmeleri gerekmektedir.

****

Dün ilk kez Esenyurt Belediyesi zabıtalarının kavşaklarda tıkanan trafiğe müdahale ettikleri gördüm. Resmen bir trafik polisi gibi tıkanan trafiği açıyorlardı.

Daha önce dakikalarca beklediğimiz kavşaktan kolayca karşıya geçebildik.

Esenyurt Belediyesi zabıtalarını ve amirlerini kutluyorum.

Keşke daha önceden düşünseydiler... İnşallah bu uygulamadan vazgeçmezler.

Esenyurt Zabıtalarının yaptığını en kısa zamanda Beylikdüzü Zabıtaları yaparlar da trafik akışını hızlandırırlar.

Bu köşe yazısı 13 Ekim 2016, 19:02 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.