Akut Ortadoğu sendromu


Mehmet Ekmen

Mehmet Ekmen

14 Nisan 2017, 22:26

Ben kendimi bildim bileli Ortadoğu bir türlü adam olmadı, olmuyor. Bu gidişle de istikrar bulup olmayacak da. Bir çok etkenlerden ötürü. Aynı zamanda siyasi, diplomasi ile emperyalistlerin hain gaddar planları, projeleri bu coğrafyayı hep yerle bir ediyor.
Peki suçlu sadece emperyalistler mi? Çemberin merkezine ısrarla emperyalistleri mi koymalı? Hiç mi bu Ortadoğu'daki ulusların liderlerinde, siyasilerinde suç yok mu, çok mu temizler? İrdelemek gerekmez mi? Fazla uzak değil yakın sayılacak bir tarihte Irak ile İran savaşı vardı yanılmıyorsam en az 7 yıl sürmüştü. ABD Saddam'ın yanında yer alıp Irak’a silah veriyordu.
Sözüm ona Irak da İran da müslüman ülkeler bunu nasıl izah etmeli, neye yormalı? Müslümanların kardeş olduğunu açıkça beyan eden bir çok ayeti kerime var Kur’an-ı Kerim'de. Ama adamlar ayetlere inat kardeşliği hiçe sayarak düşman olmayı tercih ettiler. O uzun sayılacak zaman peryodun da her iki taraf ta büyük kayıplar verdiler.
Sonunda Irak mı kazandı bu savaşı? Yoksa İran mı kazandı? Çık işin içinden çıkabilirsen kimin kazandığı konusunda.
Ayıp olmazsa bendeniz Ortadoğu'daki devletlere devlet bile demek istemiyorum zira devlet özellikleri taşımıyorlar her yönden. İnsanlar topluluğu desem yanılır mıyım? Bilemiyorum yorum sizlerin. Adamlarda demokrasi yok eğitim yok sanayi yok adam akıllı siyasi lider ve siyaset yok bu yokları çoğaltmak listelemek mümkün. Olumsuz anlamda yok yok.
Krallık mı desem, diktatörlük mü desem ne dersem diyeyim ama adam gibi bir devlet tarzı imajı anayasaları malesef yok. Sabah erken kalkan güçlüyse darbe yapıyorlardı. Sık sık rejimleri el değiştiriyordu. İstikrarlı olmayan ve devlet özellikleri taşımayan bu devletler ayakta durabilirler mi? Zaten duramıyorlar da. Adam gibi orduları silahları bile yok. Canı sıkılan birkaç duble viski alıp kafası hoş olan batılı joniler hemen saldırıyorlar bu yem ve keklik konumda olan Ortadoğu ülkelerine. Senaryolarını da önceden hazırlamak koşuluyla.
Ondan sonra yer üstü yer altı kaynaklarına el koymalar bu tür ülkeleri işgal edip kan gölüne dönüştürme kendi yandaş ve politikalarını güdecek siyasi adamları başa getirip kendilerine bağımlı hale getirme politikaları bu Joniler her anlamda kazançlı çıkmayı başarabiliyorlar.Afganistan, Irak, Pakistan, Libya ve daha nice zayıf ülkeler bizler bu senaryoları onlarca yıldır hep izliyoruz canlı canlı olaylara gelişmelere sonuçlara şahit oluyoruz.
Peki bu akut sendromdan hiç ders alınmaz mı alınmamalı mı alan siyasiler ve ülkeler var mı Ortadoğu'da malesef yok. Şimdi de Donald Trump işi ele aldı bakalım neler yapacak? Aslında merak etmiyorum zira ne yaparsa yapsın kendine ve ülkesine çalışacak. Bunu aklıselim olanlar bilirler.
Bu ülkeler yem oldukları sürece güçlü olmadıkları sürece güvenlik ve askeri savunmalarını adam edemedikleri taktirde hep av olup avlanmaya ve işgal edilmeye mahkum kalacaklardır.
Bir devleti devlet yapan unsurlar, faktörler yoksa bunlarda siyasi lider veya başkanları da devlet adamı izlenimini vermiyorsa işleri zordur sonları işgaldir ve parçalanmaktır son örnek Suriyenin içinde olduğu durum gibi diye düşünüyorum.

Bu köşe yazısı 14 Nisan 2017, 22:26 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.