Anayasa yenilenecek mi?


Mehmet Ekmen

Mehmet Ekmen

06 Aralık 2016, 21:58

Ekonomi bir şekilde dizayn edilir, rayına oturtulur. Çok zor olsada, rehabilite edilmesi, kalkınmaya yönelik çok önemli kararlar ve reformlar gerektirse de. Hatta hatta yıllar alsa da.  
Ancak herkesi, her kesimi kucaklayan modern, Dünya ülkeleriyle entegre, ileri demokrasiyi içeren; mevcut rejimin varsa eksik ve hatalarını ikame ve revize eden yeni, uygar bir Anayasaya acilen ihtiyaç var. Artı bu Anayasa parlamentoda mevcut olan tüm siyasi partilerin ortak onayıyla olması mutlak surette Ülkemizin lehine olacaktır. Hazırlanacak olan yeni anayasa bireye, partiye, iktidara ve küçük bir azınlığın lehine olan, olabilecek bir Anayasa olmamasına çok özenle dikkat etmek gerek. 
Zira bireyler ölümlüdür yani fanidirler siyasi partiler oy sandığıyla seçilip yine oy sandığıyla, milli iradenin tercihleri doğrultusunda seçilmeyip titanik olabilirler. Bunun geçmişte örnekleri var. En belirgin ve çarpıcı örnek ANAP gibi.
Bu antika ve tarih olmuş daha bir çok parti ismi vermek mümkündür.
Oysa yeni bir anayasa tüm ülkeye hitap eden ve uzun yıllar dokunulmaması gereken sağlam yahut ihtiyaca cevap verebilen bir anayasa olmalı. Oldu bittiye getirmek kendimize zarar vermek anlamına gelmez mi?
Birilerinin isteği ve yararına hazırlanacak bir anayasa büyük tahribatları da beraberinde getirmez mi? Anayasalar şahsa, bireye mi hazırlanır? Yoksa millete mi? Bu fevkalade önemli ayrıntıyı pas geçmemek gerekir. Eğer geçilirse biz buna anayasa diyebilir miyiz?
Ben isterdim ki Türk milletinin, Karakteristik yapısını, inancına, örf adetine, sosyal sosyolojisine oldukça dikkat edilerek, göz önünde bulundurularak hazırlansın. Hatta ülkemizde farklı inançlara mensup azınlıkların haklarını da göz önünde bulundurmakda yarar var. Kısa bir sürede zaman aşımına uğrayabilecek ve sıkıntı yaratacak bir anayasa yapmanın zarardan başka ne faydası olabilir?
Ülkemizde bilim, ilim, irfan merkezi olan üniversitedeki bilim adamlarının Objektif görüşlerini almak kadar güzel bir fikir olabilir mi? Adam ortaokul mezunu vekil olmuş. Bilgi beceriden yoksun boş teneke Partisi iktidar olmuş. Adamı bir de bakan yapıyorlar. 
Aynı adamı veya madam eğer bayansa siz tutun yapılacak olan yeni anayasa komisyonunda görev alıyor, büyük yetkisi var vay haline o zaman yapılacak yeni anayasanın.
Bu arada hukuk profesörleri anayasa profesörleri pas geçiliyorsa bunu nasıl izah etmeli? Yazacak kelimeler bulamıyorum. Bunlar ülkemizde yaşandı. İktisat mezunu vekilin sağlık Bakanlığı yaptığına şahit oldum.
İsim veriyorum eski sağlık Bakanımız Halil Şıvgın. Tıptan ve sağlıktan milyonlarca kilometre uzak bir şahıs yıllarca ülkemize sağlık bakanlığı yaptı. O  dönemin sağlık skandallarını hatırlayın ya da araştırın bir zahmet Sözün Özü. Barışa, huzurla, kardeşliğe sorunsuz bir yönetim tarzına yani adamakıllı yeni uygar ve ileri demokrasi içeren bir anayasaya acilen ihtiyaç var. Milletin yarınları, kaderi, şahıslara, bireye, partiye veya partilerin keyfine, çıkarlarına bırakılamaz.
Sevmesem, beğenmesem de hatta hiç oy vermediğim halde 5 Aralık 2016 saat 21 de CNN de Ahmet Hakanın programına  konuk olan Deniz Baykal hukuku ve iktidarı bir partili olarak değilde objektif nitelikte  Ak parti ile ilgili eleştirilerini resmen onaylıyorum zira olaya partili ve CHP penceresinden bakmadı. Sağduyulu ve objektif açıklamalarda bulundu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.