Anayasamız yürürlükte mi?


Mustafa Kaykal

Mustafa Kaykal

11 Kasım 2016, 17:03

Geçenlerde Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu bir karar neticesinde herkesin aklı dumura uğradı? Evet haklılarda: Çünkü Anayasa herkesimin mutabakatı ile çıkan bir bütünlük sağlayan yasadır. Fakat Anayasanın içindeki bir maddeye sıkıştırılan bir cümle ile tüm anayasa askıya alınamaz. Çünkü bu durum anayasanın ruhuna aykırıdır.

Anayasa Mahkemesinin bu kararına tüm hukukçu ve gazeteciler şaşırdı kaldı. Çünkü Anayasanın 148. Maddesinin 1. Fıkrası hükmü şöyledir; Anayasa Mahkemesi, kanunların, kanun hükmünde kararnamelerin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün Anayasaya şekil ve esas bakımlarından uygunluğunu denetler(Ek İbare: 7.5.2010 5982/18) ve bireysel başvuruları karara bağlar. Anayasa değişikliklerini ise sadece şekil bakımından inceler ve denetler. Ancak, olağanüstü hallerde, sıkıyönetim ve savaş hallerinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin şekil ve esas bakımından Anayasaya aykırılığı iddiasıyla, Anayasa Mahkemesinde dava açılamaz.

Bu maddeyi okuyan herkesin anlayacağı şekilde görüldüğü gibi Olağanüstü hallerde çıkarılan KHK lerin şekil ve esas bakımından Anayasaya aykırılığı iddiasıyla, AYM dava açılamaz. Bu maddeden dolayı bazı kesimler artık Türkiye Cumhuriyeti’nin bir anayasasının olmadığı hükmünü çıkarmaktadır. Oysa kanun yapılırken maddelerden biri diğer maddelerin hükmünü ortadan kaldıramaz. Maalesef, kanunu uygulayıcılar esas ile uygulamayı karıştırırsa ortaya böyle bir garabet çıkar. Çünkü daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi OHAL de çıkarılan KHK ler yalnızca hükmünü OHAL süresince sürdürür. OHAL bitince KHK lerde yürürlük hükmünü yitirir. OHAL süresinde yetkili kurumlara hızlı ve seri hareket edebilme yetkisi vermek maksadıyla KHK lerin AYM ye şekil ve esas bakımından aykırılığından dolayı dava açılamayacağı hükmü eklenmiştir. Amaç hızlı ve seri hareketi sağlayarak, OHAL süresinin uzamasını engellemektir.

Bu durumda anayasanın askıda olduğu çıkarılabilir mi? Aslında kanun koyucunun niyeti bu olmamakla birlikte, 2015 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra seçimi kazanan Erdoğan’ın hemen hiç beklemeden Anayasa’nın Cumhurbaşkanı yetkilerini düzenleyen maddelerinde, ‘tarafsızlık’ belirten yemini çiğnemesi ile anayasanın bazı maddelerinin askıya alınması netleşmiş, yargıya doğrudan müdahale ve AYM’ye tehditlere varan söylemlerle artık anayasanın hükümlerinin çiğnenmesi kök salmıştır.

Bu durumlar ortada iken, CHP’nin sanki Anayasanın 148. Maddesi hükmü yokmuş gibi ve anayasal kurumlar tarif ve işlevlerine uygun işliyormuş gibi, hukuksuz ve usulsüz tüm uygulamaları OHAL devam ederken bu kurumlar üzerinden aramaya devam etmesi, ülkedeki insanların hukuka güvenlerini yok etmekte ve garabet üzerine garabet eklemektedir. Ülke insanına sinmiş olan siyasi şizofreni halini derinleştirmekte ve ülke insanını umutsuzluğa sevk etmektedir.

Kanun maddeleri uygulayıcıların elinde şekillenir. Uygulayıcılar kötü niyetli ise istediğin kadar mükemmel maddeler yap yinede kendi çıkarına bir açığını bulur uygular. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi OHAL yasası açıkça insanların yaşantıları üzerinde kalıcı düzenlemeler yapamazsın demekle birlikte, OHAL KHK ile insanların yaşamlarında esaslı değişiklikler yapılmaktadır. Bu durumda iktidardakilerin kaş yapayım derken göz çıkardıklarının açık bir tezahürüdür. Maalesef OHAL uygulaması amacından sapmış, Fetö/pyd ve pkk gibi terör örgütleri ile savaşılmak yerine muhalif ne kadar insan varsa içeri alınmakla sonuçlanmıştır.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; yasaları keyiflerine göre uygulayanlar ve AYM sayesinde Türkiye'nin bir Anayasası yok.

En azından OHAL süresince...Bu köşe yazısı 11 Kasım 2016, 17:03 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muzaffer Altun - 1 yıl önce
Abi ne yapmışsın sen ya. Baya sert iğnelemişsin. Helal sana. Hem akp hemde chp ye saydırmışsın. Doğru tespite ne denir. Bravo sana
Avatar
Fikret Yılmaz - 1 yıl önce
Süper bir yazı. Ama epey kişiyi rahatsız eder. Her tarafı eleştirmişsin. Bu siyasilerin hiç mi doğruları yok.?
Avatar
İsmail Ezenci - 1 yıl önce
Maalesef Anayasa 2.ci bir emre kadar askıya alınmıştır
Avatar
Mehtap - 1 yıl önce
Söylediklerinize aynen yakin katılmaktayım ;)
Avatar
Sedat Girişgen - 1 yıl önce
Tarafsız ve adaletli bir yazı. Tebrik ederim. Aldatılan hep vatandaş. Anlamazlar ki...