Başkan mı engelledi?

Arnavutköy’e bağlı yaklaşık 600 fabrikanın faaliyet gösterdiği Hadımköy Atatürk sanayi Bölgesi için müthiş bir iddia ortaya atıldı. Hadımköy Atatürk Sanayi Bölgesi'nin, “Islah Organize sanayi Bölgesi” olması adına yapılan başvurunun Arnavutköy Belediye Başkanı A.Haşim Baltacı tarafından engellediği iddiası öne sürüldü. İddianın sahibi ise İş adamı Mehmet Kurtöz.

Başkan mı engelledi?

Yaklaşık olarak 600 Fabrikaya ev sahipliği yapan ve 70 bin kişinin ekmek yediği Arnavutköy’e bağlı Hadımköy Atatürk Sanayi Bölgesi'nin, 2012 yılında 5966 sayılı yasa uyarınca “Islah Organize sanayi Bölgesi” olması için yapılan müracaat sonrasında, OSB olmasını Arnavutköy Belediye Başkanı A.Haşim Baltacı'nın istemediği ve yapılan çalışmaların engellendiği ortaya çıktı. İş adamı Mehmet Kurtöz tarafından yapılan açıklamada, “Biz HASİAD (Hadımköy Arnavutköy Sanayici ve işadamları Derneği) olarak Başkanımız Hüseyin Bozdağ başkanlığında bakanlığa yaptığımız müracaat Arnavutköy Belediye Başkanı A.Haşim Baltacı Hadımköy Atatürk Sanayi Bölgesi'nin OSB olmasını istemiyor. Çünkü OSB olan sanayi bölgeleri kendi kendilerini yönetmeye başlıyorlar. İmar izni için belediyenin kapısına gitmeye ihtiyaç kalmıyor; çevre temizlik vergisi ödemek için belediyeye gitme zorunluluğu kalkıyor daha önce Trakya’ da bulunan Ergene Vadisi için çıkarılan bu yasadan bizim gibi OSB olmayan sanayi bölgelerinin de yararlanabileceği belirtilmişti” dedi.

Sebep vergi ve harçlar mı?
Sanayici Mehmet Kurtöz konuya ilişkin yaptığı açıklamada Arnavutköy Belediyesi'ni suçlayarak şunları söyledi; “2009 yılında ilçe olan Arnavutköy Belediyesi'ne bağlanan Hadımköy ve Atatürk Sanayi Bölgesi, Arnavutköy Belediyesi'ne her yıl milyonlarca lira vergi vermesine rağmen verdiği vergilerin dörtte biri kadar hizmet alamıyor. Hadımköy Sanayi Bölgesi'nin her yıl büyüyen sorunlarının çözümü için Arnavutköy Belediyesi maalesef yeterli girişimde bulunmuyor. Özellikle altyapı, Elektrik ve yol, su sorunu çözüm beklerken yaptığımız hiç bir girişime net bir yanıt alamıyoruz. Yollarımız yıllardır asfalt bekliyor. Sanayinin en büyük ve acil çözülmesi gereken elektrik sorunu halen ortada çözüm bekliyor. Sanayici çok zor şartlar altında üretim yapmaya çalışırken, yaklaşık 70 bin kişiye istihdam sağlıyor. Ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayan Hadımköy’deki fabrikaların yıllık ihracat bedeli yaklaşık 3-3,5 milyar Dolar civarında. Bu rakamlar yıllık ülke ihracatının %3’üne tekabül ediyor. Arnavutköy Belediyesi gelirlerinin azalacağı endişesi ile Hadımköy Sanayi’nin OSB olmasını istemiyor ve hatta engelleme yoluna gidiyor” diye konuştu.

mehmet kurtöz

Yeterli imzaya ulaşamadık
Kurtöz, Hadımköy Sanayi Bölgesi'nin OSB olmasının önünde sadece Arnavutköy Belediyesi'nin değil aynı zamanda iş adamları arasında belediyeden çekinen iş adamlarının olmasının da önemli faktör olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu; “Hadımköy Sanayi Bölgesinin 'Islah Organize Sanayi Bölgesi' olması için gereken prosedürlerin başında iş adamlarının imza vermeye sıcak bakmamalarının da etkili olduğunu söylüyor. İmza vermeye sıcak bakmayan sanayicilerin  gerekçesinin Arnavutköy Belediyesi'ne karşı yasal yükümlülüklerini yerine getirememelerinden kaynaklandığının altını çiziyor. Fabrika sahiplerinin çoğunun fabrika ruhsatları ile ilgili sorunları bulunuyor. Bundan dolayı Arnavutköy Belediyesi'nden çekindikleri için imza atmaya da çekiniyorlar. İstediğimiz imza seviyesine ulaşıldığı taktirde Hadımköy Sanayi Bölgesi OSB olacaktır bunu hiç kimsenin engellemeye gücü yetmeyecektir” dedi. ORHAN ŞİMŞEK
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.