Sanayiciden üç istek

HASİAD’ın kongresinde Arnavutköy Belediyesi’ne seslenen MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Büyükdede sanayicilerin taleplerini sıraladı. Büyükdede; Kanal İstanbul’a yapılacak liman, demiryolu bağlantısı ve Eşkinoz Deresi’ne arıtma tesisi yapılmasını istedi.

Sanayiciden üç istek
28 Mart 2016 Pazartesi 07:59

Hadımköy Arnavutköy Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (HASİAD) kongresinde Divan Başkanlığı yapan MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Büyükdede, Hadımköylü sanayicinin hislerine tercüman oldu. Kongreye katılan Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran’a sanayicilerin taleplerini sıralayan Büyükdede, “HASİAD üyelerinin birçoğu dünya ölçeğinde firmaların sahibi. Bu sanayicilerimiz Avrupa’nın ve dünyanın bir çok ülkesine ürün ihraç ederek hem ülke ekonomisine katkı; hem de yaptıkları yatırımlarla istihdam sağlıyor. Sizden üç talebimiz var. Hadımköy Sanayi Bölgesi'nde üretilen ürünlerin dünya pazarlarına daha rahat ve az maliyetle ulaşabilmesi için hayata geçirilecek üç proje çok önemli” diye konuştu.

Üç talep çok önemli
Büyükdede; yaklaşık 600 fabrikanın üretim yaptığı Hadımköy Sanayi Bölgesi'nin ortasından geçen Eşkinoz Deresi'nin arıtılması için Arnavutköy Belediyesi – İSKİ ortak projesi ile atık su kollektörü kurulmasını; Kanal İstanbul'un yapılacağı alanda snayicilerin ürünleri deniz yolu ile dünya piyasalarına ulaştırabilmeleri için Ambarlı limanına ulaşım sağlanması amacıyla 'kanal liman' yapılmasını ve Sirkeci’den başlayıp Hadımköy Sanayi Bölgesi içerisinden geçerek Trakya üzerinden Avrupa’ya bağlanan Demiryolu Ömerli Tüneli bölgesine üç dört tane yükleme rampası yapılmasını talep etti.

Kanal İstanbul'a liman yapılsın
Özellikle Kanal İstanbul üzerine yapılacak limanların çok önemli olduğunu söyleyen Büyükdede, “Bugün Avrupa’nın birçok ülkesinde kanallar mevcut. Kanalların üzerinde de limanlar var. Bu ülkeler ticaretlerini bu kanallar vasıtası ile yapmaktadır, demiryollarından ticaret yapmaktadır. Biz sanayicilerde ürettiğimiz ürünleri neden Avrupa devletleri gibi bu yollarla yapmayalım? Madem Kanal İstanbul projesi bu bölgeye yapılacak; 12 milyon metrekarelik alanda üretim yapan sanayici arkadaşlarımızın hemen yanı başında bir tane liman ve yükleme merkezi yapılabilir. Ürünler Ambarlı limanına kadar deniz yoluyla taşınabilir. Bu proje Büyükşehir Belediyesi'nin projesidir, Arnavutköy Belediyesi'nin projesidir, bir devlet projesidir. Bölgemiz yapısı itibari ile bu işe çok müsait bir bölgedir. Bu projenin Arnavutköy Belediyesi tarafından değerlendirmeye alınacağını ümit ediyoruz” ifadesini kullandı.

Dünyaya daha kolay ulaşılacak
Hadımköy-Ömerli Tünel girişinde üç dört tane hat organize edilerek buraya da bir demiryolu yükleme alanı ve rampalar yapılabileceğini söyleyen Büyükdede, “Biz bu konu ile ilgili daha önce Devlet Demir Yolları ile çalışmalar yapmıştık. Sirkeci'den başlayıp, Hadımköy Sanayi Bölgesi - Ömerli'den Avrupa’ya giden bu demiryolu üzerinden burada üretilen ürünlerin yüklemelerinin yapılacağı bir alan oluşturulması için Arnavutköy Belediyesi'nin de oluşturacağı bir proje ile hayata geçeceğine inanıyoruz. Bu projeler hayata geçecek olursa hem sanayicimizin maliyet artışı önlenecek hem de ürettiğimiz ürünleri çok daha kolay biçimde dünya pazarlarına ulaşacak” şeklinde konuştu. ORHAN ŞİMŞEK

Her türlü yardıma hazırız
Hadımköy Sanayi Bölgesi'nin içinden geçen Eşkinoz Deresi'ne de atık su kollektörü önemli bir sorun olduğunu söyleyen Büyükdede; “Biz sanayiciler olarak bu projelere 'paket proje' olarak bakıyoruz. Arnavutköy Belediyesi bu projelerimize olumlu yaklaşırsa biz sanayicilerde elimizden gelen her türlü yardımı yapmaya ve birlikte çalışmaya hazırız” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.