Aşk ve sanat


Şirvan Yücel

Şirvan Yücel

02 Ağustos 2017, 06:27

Sanat iç dünyanın dışa vurumudur, sanata aşk eklenince sanat aşkın içinde erir ve muazzam eserlerin çıkmasına neden olur. Çünkü aşık olan kişi bir şeyler yaratmak, hediye etmek, aşık olduğu kişiye süpriz yapmak ister. Aşık insan sadece üretmek ve yaratmak ister, onun için de bitmek bilmeyen bir potansiyel uyanmıştır. Karşıdaki kişi aslında onun uyuyan yaratıcı sanatsal tarafını tetiklemiştir. Bence aşkı en iyi sanat anlatır. Bütün bestelerin, dansların, resimlerin şiirlerin vs. hepsi aşk kökenlidir. Salvador Dali'nin Gala'ya olan tutkulu aşkı bundandır ki bütün çalışmalarında Gala'dan bahsediyor. Beethoven' ın Ölümsüz Aşk eseri yine içinde fırtınaların koptuğu bir anda ortaya çıkmıştır. Aşk ve sanat insan hayatında çok önemli bir yer tutar insan aşık olduğunda etrafa faklı gözlerle bakar, her yerde aşkın dansını, şiirini, resmini ve bestesini görür. Bunu her yerde herkese özellikle de aşık olduğu kişiye yaşatır. Aşk hissetmektir sanat da öyle bilinmeyenden birden geliverir ve bunu aşkla birleştirilerek sanatla harmanlanır. Bunun için sanatçı insanlar içli, duygusal, hassas, naifdir; her şeyi çok daha derinlerde yaşar ve sıradan hislerden uzak daha derin en derini hisseder, özümser. Bunları bütün sanatçıların eserlerinde görebilir, duyabilir, hissedebilirsiniz. 
Her bir eserde yaşanmışlık vardır, boş şeyler üretmez sanatçılar. Yarattıkları her şeyi yaşar ve özüne iner ve eserine yansıtır aslında o yaşarken sanat eseri çıkmıştır bile sadece geriye objeye aktarmak kalır. Büyük Üstad Akif Manaf Hocamız da 'Aşk nedir ve nasıl yaşanır?' isimli kitabında şöyle demiştir; "Mantık merkezli insanlar için aşk bir cehennemdir sezgi merkezli insanlar için ise aşk bir cennettir. Kalp aşkla dolup taşınca yeni dünyalar keşfedilir. Bu dünyalarda yöntem denilen şey geçersizdir. Aşk şiirseldir, o yüzden düz yazıyla açıklanamaz fakat şiirler de onu açıklamaktan acizdir. Aşkın gizemini açıklamak için çok şey söylenebilir, fakat bu gizemi yaşayana kadar tüm sözler anlamsızdır. Aşk gizemini yaşamaya başladığında sözler ve gözler anlam kazanmaya başlar. Aslında sözler fazla işe yaramaz ama aşk gizemine dalmak için ipuçları verebilir, onlar işe yarar. Onları takip ederek aşk gizeminin içine dalabilirsin ve onu yaşayabilirsin." ''Eğer herhangi bir şeye inanma ihtiyacın varsa, aşka inan çünkü insanoğlunu yalnızca aşk kurtarabilir."
Aşkınızı beklentisiz yaşamanız ve sanata aktarmanız dileğiyle... Sanat ve aşk ile kalın...

Bu köşe yazısı 02 Ağustos 2017, 06:27 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.