Atatürk'ü sorgula...


Ayşen Dilek Gönen

Ayşen Dilek Gönen

26 Aralık 2016, 22:05

Altında kalırız... 80 milyon ve daha kaç 80 milyon, altında kalırız. Onun gibi düşünen, geçmişini bilmeyen, tarihini tanımayan içinde vatani duyguları özelleştiren garip kalmışlara, suçlulara bu yazı. Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti bütündür. Atatürk'ü sorgulamak, varlığının bu vatana ait olup olmadığını tartmak ile aynı sonucu getirir. Tanınmış devlet adamlarını düşündüm. Onlar bile Atatürk hayranı ve 94 yıllık ölümsüzlüğünden çekinen insanlardı. Ülkemizde hakkını verdiği özellikleri vardı. Hepsini ülkesi için geliştirmiş, her özelliği ülkesine büyük hizmet vermişti.
Dilbilimci, Anteroplog, Sosyolog, yazar asker, devlet adamı ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk. Daha fazlası vardı. İranlı şair "Allah bir ülkeye yardım etmek isterse başına bir Mustafa Kemal Atatürk getirir" demesi bizim gelmiş geçmiş en büyük lidere sahip olduğumuzu söylemezmi...? Norveç'te imkansız, çözümü olmayan problemde "Atatürk gibi düşün" diye bir deyim vardır.
Yıl 1938... Atatürk'ün vefat haberi tüm vatana yayıldığı gün ülkeye daha önce getirilen çağdaş eğitim adına yüzlerce yabancı akademisyen, o gün derslere girip girmemekte tereddüt yaşıyorlardı. 
İçlerinden Alman profosör, ilgili bakanlığa sorar.-Atatürk'ü kaybettik, derslere girmekte tereddüt yaşıyoruz. -Ülkenizde önemli bir devlet adamı vefat ettiğinde tutumunuz ne olursa onu yapın denir. Alman Profosör, ülkem hiç bu kadar büyük bir devlet adamını kaybetmedi, diye cevaplar. Bütün varlığını düşüncelerini ülkesine bırakmış Atatürk'ten, bu gün faydalanma varken şımarmış cehalet ve kehanet sendromu içinde kalmış zavallı insanlarımıza dünya acıyarak bakıyor. 1976'da UNESCO, üyelerine bir öneri ile gelir. Bugün UNESCO'nun üzerinde çalıştığı bütün projelerin isim babası Mustafa Kemal Atatürk'tür. Öneri şudur; ATATÜRK'ün 100. doğum günü UNESCO'ya bağlı tüm ülkeler tarafından aynı anda kutlanmalıdır. İsveç delegesi; "Dünyada bu kadar devlet adamı var hepsinin doğum gününü böyle kutlayacak mıyız" diye söz alır. Karşı çıktığı bu öneriye Rus delegesi şu karşılığı verir: "Hatırlatmak isterim ki; Atatürk dünyadaki herhangi bir lider değildir. Bırakın O'nu yadsımayı her problemimize Atatürk düşünceleri ile çare aramalıyız. Tarihinde ilk ve tek kez negatif ya da çekimser oy kullanmadan bu metine imza atarlar. İsveç delegesi bir konuşma yapar: "Biz Atatürk'ü inceledik, bütün ülkelerden özür dileriz ve ilk imzayı biz atıyoruz." UNESCO'daki o muhteşem belge Atatürk kimliğini söyle açıklar: "Atatürk uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi. Olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkılapçı. Sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder. İnsan haklarının savunucusu, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, ırk, din gözetmeyen eşi olmayan devlet adamı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu. "Ve o 152 ülke, Atatürk'ü henüz tanıyamamış milletine gerçekten acıyor, hatta bu boşluğunu son 50 yıldır keyifle kullanıyordu. Kendi milletinin bu günün Türkiye'sinde Atatürk'ü sorgulaması en aptalca kaçamaktı. Bir fotoğrafı inceledim yabancı gazetecinin Çanakkale'de Türk askerimizin savaş esnasında çektiği fotoğraf... O görüntüyü büyüttüm ve yırtık asker botlarına kararmış gıdasızlıktan kurumuş yüzlerine baktım. Büyük bir utançla gözlerim doldu. Teşekkür ederim sizlere ve Atama diyebildim. Bu gün onlara sarılmak özür dilemek isterdim. Sahip çıkamadığım pek çok şey için.Ama-fakat-zira anlamsızdı. Tarihe geçmiş iki asker beni derinden sarısyordu. Belki 20 yıl sonra ortalama bu geçmişin şehit olmuş askerlerine ve ülkenin fotoğrafında suçu olmayan bugünün çocukları, benden beter bakacaklardı.
Çünkü masal gibi dinleyecekleri kurtuluş mücadelesini ve Atatürk'ün varlığına ve dahası o günün Türkiye'sine bakıp, belki bizleri cesaretsizlikle, akılsızlık hatta yazmış konuşmuş eylemsiz kalmışlık ile suçlayacaklardı. Onlar bizim özürlerimizi değil utancımızı taşıyacaktı. Bu köşe yazısı 26 Aralık 2016, 22:05 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.