300 yıllık tehlike

İTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, İstanbul'daki deprem tehlikesini bir kez daha yineleyerek, «Her depremin bir oluş süreci vardır. Mesela, 1742 depreminden beri Marmara Fay'larından birinde sıkışma ve enerji yoğunluğu 300 yıla yakın bir zaman zarfı içinde büyüyerek devam ediyor. Elbette bir gün kırılma gerçekleşecek. Bu kadar uzun bir zaman meydana gelen sıkışmanın getireceği sonuç 9 şiddetinden bile fazla olur» dedi

300 yıllık tehlike

Avcılar, 17 Ağustos 1999 Depremi'nden en çok etkilenen ilçe olmuştu. Afete karşı hazırlık çalışmalarına hız veren Avcılar Belediyesi; Afet Bilgi Sistemi’ni (ABİS) hizmete sunarken,  Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu’nun açılışını gerçekleştirdi. Avcılar Belediyesi ayrıca Gönüllü Afet Görevlileri projesini başlattı.

9 şiddetinden fazla olabilir
Projenin destekçilerinden Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu açılışta yaptığı konuşmada hiçbir depremin anlık oluşmadığını belirterek, “Deprem anlık değildir. Tabii ki bir anda olur, ama her depremin onun bir oluş süreci vardır. Mesela, 1742 depreminden beri Marmara Fay'larından birinde sıkışma ve enerji yoğunluğu 300 yıla yakın bir zaman zarfı içinde büyüyerek devam ediyor. Elbette bir gün kırılma ve enerji patlaması gerçekleşecek. Bu kadar uzun bir zaman meydana gelen sıkışmanın getireceği sonuç 9 şiddetinden bile fazla olur. Yani Kaliforniya Depremi'ni bile geride bırakır. Ancak bu kırılma meydana gelmeden önce depremin ne zaman oluşabileceğine dair verilerimizi sağlıklı bir hale getirebilmeliyiz. Henüz daha yolun başındayız ama aldığımız sonuçlar mükemmele yakın. Denizcilerden bile rapor alıyoruz. Umarız bu istasyonların sayısı artar da felaket öncesi “tahliye” kararını halka duyuracak olan Başbakan'a en sağlıklı bilgiler ulaşır. Bunun için de merkezi yöneticilerin bu işin uzmanı bilim adamlarını dikkat alması gerekir” diye konuştu.

Gönüllü ekibi oluşturuluyor
Dün gerçekleşen açılışta ABİS sistemi hakkında bilgi veren Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, “Avcılar Afet Bilgi Sistemi’nde, afet sonrası toplanma alanları, geçici iskan/çadır alanları, öncelikli yollar, toplanma alanları, alternatif yollar, sivil tahliye yolları, sahra hastanesi kurulacak alanlar, tüm hastaneler, eczaneler, ecza depoları, trafik kontrol noktaları, afet istasyonlarının yerleri ‘akıllı harita’ üzerinde belirlendi” dedi. Toprak, gönüllü yardım ekibi oluşturmak için de çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Hizmete açılan istasyon sayesinde, yeraltı hareketlerinin izlenerek, olası bir depremin önceden tespiti ve şiddetinin belirlenmesi öngörülüyor. Marmara Denizi’nde bulunan fay hattına 10 kilometre uzakta kurulan istasyon sayesinde, yer altı hareketlerinden haber alınabilecek. Elde edilen fay hattı hareketleri verileri sayesinde, olası depremin önceden tespiti ve şiddetin belirlenmesi öngörülüyor. Avcılar’a kurulan izleme istasyonu Avcılar Belediyesi, İstanbul Kalkınma Ajansı, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) işbirliği ile yapıldı.

Fay hareketleri izlenecek
Doğa Hareketleri Araştırma Derneği Başkanı Fuat Agalday, çeşitli bölgelerde fay hatları üzerinde kurdukları istasyonlarla kayaların sıkışma hareketlerini ve büyük granitler üzerinde biriken 'statik enerji, gerilimi ve stresi' ölçerek depremleri bir hafta önceden tahmin edebildiklerini açıkladı. İstasyonların önemine değinen Agalday, “Bu istasyonlar artırılmalı, Marmara’da şuan faal olan 12 istasyonla yakından izleyebiliyoruz. Bölgeye yeni istasyonlar kuruyoruz. Marmara’nın çevresinde oluşturacağımız 30 farklı noktadan kendi ürettiğimiz ‘prop’ ve ‘sismoloji’ cihazlarıyla meydana gelebilecek depremleri tahmin edebileceğiz” dedi.

“Depremlerde dünyanın hiçbir bölgesiyle ilgili tam olarak tahmin yapılamaz. Ancak cihazlarımızla elde ettiğimiz veriler ve çizelgeler yani deprem hareketleri ve biriken enerji sağlıklı bir şekilde tahmin edilebilirse, büyük depremler için en azından gerekli tedbirleri alacak ‘zaman’ ve ‘imkan’ sağlanabilir. Bizim yaptığımız bir gözlemdir. Gözlemin daha sağlıklı şartlarda yapılması ve sağlıklı ‘tahminlerin’ alınabilmesi için daha fazla istasyona ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.