Avcılar CHP’den hizmet bekliyor

Avcılar'ın tanınmış isimlerinden Güreş Ağası Hasan Yarbasan, Avcılar'ın gündemini gazetemize değerlendirdi. Balkan Türkleri Federasyonu Başkan Yardımcılığını yürüten ve CHP Belediye Meclis Üyesi Gülten Yarbasan'ın eşi olan Hasan Yarbasan ile Avcılar gündemini konuştuk.

Avcılar CHP’den hizmet bekliyor

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli ile meclis üyeleri arasındaki gerginliğe değinen Yarbasan; “Elbette eksiklikler olabilir, bir fikir ayrılığı da olabilir. Ama bunların oturulup konuşalarak çözülmesi gerekir. Vatandaş onlara iktidar yetkisi verdi. Onların da tüm zamanını Avcılar için harcamaları ve Belediye Başkanı'na sahip çıkmaları gerek. Çünkü Avcılar onlardan hizmet bekliyor” diye konuştu. 


40 yıldır Avcılar'dayız
Dedelerinin 1912'de Selanik'ten göç ettiğini, önce Kırklareli'nin Vize ilçesine; 1964 yılında da Bayrampaşa'ya yerleştiklerini söyleyen Yarbasan, “1969 yılında Avcılar'da arsa aldık. 1973 yılında da buraya yerleştik. O günden bugüne Avcılar'da yaşıyoruz. Yani Avcılarlı olduk” diye konuştu.
1973 yılından beri siyasetin içinde olduğunu söyleyen Yarbasan, “1973'te CHP'ye üye oldum. Ancak CHP'de bazı sıkıntılar vardı. Bölgecilik yapılıyordu. Mesela Rumeli kökenli kişiler partiye üye yapılmıyordu. Bu tür sebeplerden ötürü 1983 yılında rahmetli Turgut Özal'ın kurduğu Anavatan Partisi'ne geçtim. O dönemlerde özellikle Bulgaristan, Yunanistan gibi ülkelerde soydaşlarımıza yapılan baskılara, soykırıma dur demek lazımdı. 1989'da Bulgaristan'da soykırım olduğunda Turgut Özal Türkiye’nin kapılarını açtı. 800 bin Bulgaristan Türkü göç etti. Bu göçten en çok etkilenen ilçelerin başında da Avcılar gelir. Şu anda Avcılar'ın yüzde 35'i Rumeli Balkan kökenli kişiler oluşturuyor. Bunun etkisi 1992 seçimlerinde yaşandı. Yerel seçimlerde herkes CHP'nin kazanacağını tahmin ederken; Rumeli kökenli Tahsin Salihoğlu ANAP'tan başkanlığı kazandı. Sonrasında da yine Rumeli kökenli olan Mustafa Değirmenci 3 kez başkan oldu” ifadesini kullandı.

Toprak iyi işler yapıyor
Siyasete tekrar ilk partisi olan CHP'den devam eden Yarbasan, “Ben kendisini tanımıyordum ama CHP aday gösterdiği için başımıza taç ettik. 2014 seçimlerine gelindiğinde Rumeli kökenli vatandaşların CHP'nin adayı Handan Toprak Benli'ye yoğun destek verdi. Hatta seçim döneminde Handan Toprak için 'Rumeli Balkan Türklerini önemsemiyor' şeklinde söylentiler çıkartıldı ama biz bunların doğru olmadığını anlattık. Yani seçimi kazanmasında göçmenlerin büyük katkısı oldu” diye konuştu.
“Göreve yeni gelen birine biraz zaman tanınmalı” diyen Yarbasan, “Bizim Türk milleti çok  sabırsızdır. Bir göreve gelir gelmez eleştiriler başlar. Tabiki insanlar hata yapabilir ama onları düzeltmesi için fırsat tanınmalı. Handan Toprak bugüne kadar iyi bir başkanlık süreci geçirdi. Bundan sonra daha iyi olacağını düşünüyorum çünkü tecrübesi arttı” dedi.

Meclis üyeleri CHP'den seçildi
CHP'li 7 Meclis Üyesi ile Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak arasındaki gerginlikle ilgili de açıklamalarda bulunan Hasan Yarbasan; “CHP seçmenleri tarafından seçilen meclis üyelerinin sorumlulukları var. Burada önemli olan sahip çıkacağı ilçemiz. Ben bir vatandaş olarak seçilmiş meclis üyelerinden hizmet bekliyorum. Benim eşim Gülten Yarbasan da meclis üyesi. Elbette eksiklikler olabilir, bir fikir ayrılığı da olabilir. Ama bunların oturulup konuşalarak çözülmesi gerekir. Vatandaş onlara iktidar yetkisi verdi. Onların da tüm zamanını Avcılar için harcamaları ve Belediye Başkanı'na sahip çıkmaları gerek. Çünkü Avcılar onlardan hizmet bekliyor” diye konuştu. 

İki taraf da sakin düşünmeli
“Eşim Gülten Yarbasan sonuna kadar Belediye Başkanı Handan Toprak ile beraber” diyen Hasan Yarbasan, “Onu kimse yanlışların yanında göremez. Biz diyoruz ki CHP çıtayı yükseltsin, kende arasında bölünmesin. Meclis üyeleri, Belediye Başkanı'nın yanlışlarını elbette parti sorumluluğu çerçevesinde söylemeli. Belediye Başkanı da onları itmek yerine birleştirici olmalı. Şimdi meclis üyeleri disipline verildi. Onları ihraç etmek partiye büyük zarar verir. Eğer biz CHP'yi iktidar yapmak istiyorsak bu yanlışları yapmamamız gerekir. Belediye Başkanı Handan Toprak 17 aylık başkanlık döneminde önemli işlere imza attı. Avcılar cazibe merkezi olma yolunda hızlı bir şekilde ilerliyor. Avcılar'da kırgınlıklar bırakılsın hizmet yapılsın” dedi.

Yakup Tezcan
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.