Avcılar'ı kim yönetiyor?

2015 yılı Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü Avcılar Belediye Meclisi’nde raporu eleştiren AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Özgür, belediye yönetiminin üç bilinmeyenli denklemi andırdığını belirterek, «Avcılar Belediyesi’ni Handan Toprak Benli mi, eşbaşkan mı, Burçin Baykal mı yönetiyor?» diye sordu.

Avcılar'ı kim yönetiyor?

Avcılar Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısında görüşülen Faaliyet Raporu tartışmalara neden oldu. Aleyhte ve lehte yapılan konuşmaların ardından rapor, 15 ret oyuna karşılık 21 evet oyu ile kabul edildi. Komisyon seçimlerinin de yapıldığı meclis toplantısında Belediye Meclisi 1. Başkanvekili de değişti. Yapılan gizli oylama sonucunda Togay'ın yerine Mahir Doğan 1. Başkanvekili oldu.

Saydam bir anlayış
Faaliyet Raporu görüşmeleri sırasında meclis üyelerine bilgi veren Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, Avcılar'da yaşam kalitesini yükseltmeye çalıştıklarını savundu. Bu minvalde kaynakları ekonomik kullanmaya dikkat ettiklerini ifade eden Toprak, "Saydam ve hesap verebilir bir yönetim anlayışı benimsedik. Genç yaşlı dostu engelsiz bir belediyecilik önceliği ile kültür ve sanata azami derecede önem verdik" ifadelerini kullandı.

Başkan bunu açıklayamaz
2015 yılı Faaliyet Raporu'nun aleyhinde söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Özgür ise Başkan Benli'nin belediyede saydamlık açıklamasını hatırlatarak, "Bu Faaliyet Raporu'nda maalesef doğrılar aktarılmıyor. 2015 yılı gelir bütçesi 174 milyon 283 bin TL. Sayın Başkan raporu sunarken verilen konserlerin maliyetini açıklasaydı daha iyi olurdu. Ben anlatayım, 2015 yılı gider bütçemiz de 233 milyon 413 bin TL olarak gerçekleşmiş. 2015 yılında belediyemizin gelir gider arasında farkı 59 milyon 130 bin TL. Yani belediyemiz 60 milyon TL zarar etmiştir. 2014 yılı zararı 24 milyondu. Başkan Benli'nin bu konuyu pek açıklayabileceğini sanmıyorum" diye konuştu.

Avcılar kangren oldu
Son iki yılda bütçenin verdiği açığı yineleyen Özgür, "Son iki yılda ne değişti de açık vermeye başladık. Tabiki değişen Belediye Başkanı oldu. Dikkatinizi çekiyorum, 2013 yılı bütçe açığı sadece 4 milyon TL son iki yılda Başkan Benli rekor kırdı. Başkanımız doktor, normalde tedavi ettiği hastaları iyileştirmesi lazımken 2 yıl içerisinde Avcılar'ı kangren etti" dedi. Belediye Başkanı Handan Toprak Benli'nin hiçbir projesinin olmadığını savunan Özgür, eski projelerin de tamamlanmadığını söyledi.

Belediyeyi batırdılar
Konuşmasının devamında 2015 yılı müdürlük bazında harcamalardan da söz eden Mehmet Özgür, Temizlik İşleri Müdrülüğü'nün 64 milyon 441 TL harcama yaptığını açıkladı. Bu rakam doğrultusunda Avcılar'ın gelirinin yüsde 37'sinin çöpe harcandığını dile getiren Özgür, "Bu harcama Avcılar için tarihi bir rekordur. Başkanı bu konuda tebrik ediyorum. Avcılar Belediyesi hatalı yönetim dolayısıyla resmen batırılmıştır. Belediye yönetimi hiç olmadığı kadar aciz durumdadır" açıklamasını yaptı.

Özgür halkı kandırıyor!
AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Özgür'ün eleştirilerine cevap veren CHP Grup Sözcüsü Zafer Polat, AK Partililerde üslup sorunu olduğunu belirtti. Sözlerinin devamında Mehmet Özgür'ü halkı kandırmakla suçlayan Polat, "Bütçe açığından bahsediyor ama bizim 93 milyon tahsis edilmeyen bir gelirimiz var. Bu gelir elde edildiğinde bütçe açığı olmuyor. Hiçbir belediyenin bütçe açığı olmadan yönetilmiyor. 25 yıldır istanbul'u yöneten aynı partinin mensupları, 14 yıldır ülkemizde iktidar olan aynı hükümet bu bütçe açıkları neden oluyor? Ben de bunu sormak istiyorum. Borçlarımız olabilir. Biz burada sosyal belediyecilik yapıyoruz" savunmasını yaptı. YAKUP TEZCAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.