Avcılar’ı heba ettiler!

AK Parti Avcılar İlçe Başkanı Ali Burak Tepe, düzenlediği basın toplantısında ilçe gündemi hakkında konuştu. Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak'ı hedef alan Tepe, “Avcılar'a tek bir çivi bile çakmamış, 3 buçuk yıldır taş taş üstüne koymamış ve var olan kaynakları dahi heba etmiştir” dedi.

Avcılar’ı heba ettiler!
Burak
Burak
10 Kasım 2017 Cuma 08:06

AK Parti Avcılar İlçe Başkanlığı'nda basına kahvaltı veren İlçe Başkanı Ali Burak Tepe, kahvaltı sonrası ilçe gündemini değerlendirdi. Avcılar'ın iyi yönetilmediğini belirten Başkan Tepe, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak hakkında da zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Toprak'ın göreve geldiği günden bu yana Avcılar'da neredeyse hiçbir şey yapmadığını vurgulayan Tepe, “30 Mart 2014 tarihinde 'önce insan' diyerek yola çıktılar. Marka bir şehir yaratma iddiasında bulundular. Ama bugün bırakın marka bir şehir yaratmayı, belediyeyi dahi her anlamda kötü bir duruma sürüklediler. Bugün baktığınızda görüyorsunuz ki; Avcılar'a tek bir çivi bile çakmamış, 3 buçuk yıldır taş taş üstüne koymamış ve var olan kaynakları dahi heba etmişlerdir” dedi.

Eğitim düşmanı belediye
Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak'ın yaptığı ihalelerle de anılacak bir isim olduğundan söz eden AK Partili Tepe, “Şöyle bir göz atacak olursak; gelir gelmez yaptıkları bir çöp ihalesi var. Şaibeli ve hakkında birçok iddianın olduğunu bir ihale. Bunun yanında bizden hala birçok şaibeye yol açabilecek ihaleler için yetki istiyorlar” dedi. İstanbul'daki birçok belediyenin en çok eğitim konusunda örnek ihalelere imza attığını hatırlatan Tepe, Avcılar'ın bu konuda da sınıfta kaldığını belirtti. Tepe, “Diğer ilçelere bakıyorsunuz, eğitime hep destek veriyorlar. Arsa tahsis edip okul yaptırıyorlar. Bizim belediyemiz ise Avcılarlı vatandaştan eğitim için aldığı arsayı tekrar bu millete faiş bir fiyat ile satmaya çalışıyor. Bu eğitim düşmanlığı değilse nedir? Bu olup bitenleri Avcılar halkı asla affetmeyecektir” diye konuştu.

Huzurevi çürümeye terk edildi
Avcılar Belediyesi eski Başkanı Mustafa Değirmenci döneminde yapımına başlanan ve şu an inşaat haline olan huzureviyle de ilgili konuşan Tepe, Avcılar Belediyesi'nin huzurevini çürümeye terk ettiğini söyledi. “Projenin yüzde 90'ı tamamlanmış ama bunlar devamı için gene bir tane çivi bile çakmıyorlar” diyen ilçede gündeme gelen 'huzurevi 29 yıllığına kiralanacak' iddialarına da açıklık getirdi. Tepe, “Geçen sene Avcılar Belediye Meclisi'ne huzurevinin 10 yıllığına kiralanması için bir teklif getirdiler. Şimdi sormak lazım. 1 yılda ne değişti ki 10 yıllığına kiralanması istenen bir yer 29 yıllığına kiralanmak istenir hale geldi? Bu 29 yıl neyin nesidir ki her yerde bir 29 yıldır gidiyor” dedi.

15 senedir konuşuluyor
Huzurevi Projesi'nin tam 15 yıldır bitirilemediğini de aktaran Tepe, Avcılar halkının 15 senedir huzurevinin bitirilmesini beklediğini belirtti. İlçedeki yaşlı insanların sosyalleşebileceği, vakit geçirebileceği hiçbir yer olmadığını anlatan Tepe, “İnsanlar artık psikolojik olarak buranın bitmesini bekler hale geldi. Bakın ilçemizde gündüzleri dahi yaşlı insanlarımızın vakit geçirebileceği hiçbir yer yok. Bu manada vatandaşlarımız heyecanlı bir beklenti içerisine giriyorlar. Ama şu anda ilçemizdeki yaşlı vatandaşlarımızın dahi hevesleri kursaklarında kalmış durumda. Avcılar halkı buranın ilerleyen vakitte bitirilse dahi belediye tarafından işletilmesini istiyor. Özel bir kuruma verilmemesini istiyor” ifadelerini kullandı.

Hizmet bekliyoruz ama yok!
Belediyeden her anlamda hizmet beklediklerini ama hiçbir şekilde karşılık alamadıklarını anlatan Tepe, İstanbul Üniversitesi'nin Avcılar Kampüsü karşısında yer alan arsadaki taşınamaz mülkten de söz etti. Söz konusu arsanın 6 bin 500 metrekarelik bir alana sahip olduğunu kaydeden Tepe, Avcılar Belediyesi'nin bu arsadaki mülkle ilgili tasarrufunun ise 'kafeterya yapmak' olduğunu iddia etti. Tepe, “İstanbul Üniversitesi'nin tam karşısında yer alan bir mülkün 10 yıllığına kiraya verilip bir kafe haline getirilmesi öyle zannediyorum ki belediyenin öncelikli işlerinden biri     olamaz. 
50 bin tane üniversite öğrencisinin olduğu bir ilçeden söz ediyoruz. Belediye olarak bu öğrencilerimize kar amacı gütmeyen bir hizmet sunmanız gerekir. Bırakın kafe filan açmayı sosyal bir tesis ya da sosyal bir hizmet alanı açın. Avcılar'ın bu anlamda hizmetlere ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Biz belediyeden sahiplendikleri 'önce insan' sloganına yakışır işler bekliyoruz ama maalesef böyle işler yok” şeklinde konuştu.

Yılan hikayesi
Geçtiğimiz günlerde gazetemizin de gündeme getirdiği Üniversite Mahallesi'ndeki öğrenci misafirhanesi inşaatını anımsatan Tepe, söz konusu inşaatın 4 yıl önce yüzde 41'inin tamamlandığının ve hala bir ilerleme kaydedilemediğinin bilgisini verdi. Tıpkı huzurevi gibi öğrenci misafirhanesinin de belediye meclisinde gündeme geldiğini ve Avcılar Belediyesi yönetimi tarafından 15 yıllığına kiralanması istendiğini de hatırlatan Tepe, “Ekonomik olarak öğrenci misafirhanesinin maliyeti size ağır geliyorsa YURT-KUR ile beraber bir iş yaparsınız, işletmeyi devlete verir gene kiranızı alırsınız. Böylelikle Avcılar'daki öğrencilerimiz çok daha ucuza bu yurtta kalabilir, bu imkandan faydalanabilir. Bizim bu noktada Avcılar Belediyesi'ne vereceğimiz tavsiye budur” dedi. Öğrenci misafirhanesi gibi huzurevinin de benzer şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına verilip tamamlanmasının sağlanabileceğini ve daha sonra kiralanabileceğini anlatan Tepe, belediyenin bu tavsiyeleri dikkate alması gerektiğini vurguladı.

Borç ödemek için borç istiyor
Ekonomik olarak da Avcılar Belediyesi'nin dipte olduğunu iddia eden Tepe, “Hiçbir yatırım yapmayan ama buna karşılık sürekli olarak borçlanan bir belediye var. Borç batağına sürüklendiler ama hala meclise gelip borçlanma yetkisi istiyorlar. İddia ediyorum ki böyle bir belediye ve belediyecilik anlayışı Türkiye tarihinde bile zor bulunur. Belediyedeki işçilerin maaşı ödenmiyor, borçlanarak, borç alarak ödeme yapılmaya çalışılıyor. Böyle bir yapı ve böyle bir belediye başkanı inanın ben hayatım boyunca görmedim, hatırlamıyorum” diye konuştu. Avcılar Belediyesi'nin 2014 yılında 185 Milyon Lira borç devraldığını aradan geçen 3 buçuk yılda borç miktarının 450 milyona dayandığını da vurgulayan Tepe, “15 senede 185 Milyon Lira borçlanan belediye 3 buçuk yılda bu borcu 450 milyona kadar çıkarıyor. Buna karşılık ise ortada bir tane yatırım göremiyoruz. Avcılar Belediyesi artık Avcılar halkına hizmet edemez hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Avcılar’ın çıkarlarını savunuyoruz
Avcılar Belediyesi'ne verdikleri tavsiyelerde amaçlarının bağcıyı dövmek değil üzüm yemek olduğunu anlatan Tepe, Avcılar halkının çıkarları doğrultusunda işler yapılması gerektiğinin altını çizdi. Tıpkı huzurevi ve öğrenci misafirhanesi gibi sorunlu bir yerin de Tahtakale Mahallesi'ndeki kapalı pazar yeri projesi olduğunu aktaran Tepe, “Burayı da 25 yıllığına kiraya vermek istediler. AK Parti olarak karşı çıkmamıza rağmen CHP'li meclis üyelerinin desteğiyle beraber bu teklif karara bağlandı. Ancak biz bu sürecin takipçisi olacağımızı söylemek isteriz. Konuyla ilgili idari mahkemeye başvuracağımızı ve Avcılar halkının çıkarlarını savunacağımızı belirtmek isteriz” dedi.

Sorun çözmek istemiyorlar
Avcılar Belediyesi'nin önündeki sorunların hiçbirini çözmeye niyetli olmadığını da vurgulayan AK Partili Tepe, Yeşilkent Mahallesi'ndeki imar probleminin kaynağının da gene Avcılar Belediyesi olduğunu söyledi. “Buradaki imar probleminin çözülmesini istemeyen çok açık söylüyorum belediyenin kendisidir” diyen Tepe, “Belediye Başkanı Handan Toprak, göreve ilk geldiğinde Avcılar'da hiçbir şekilde kaçak inşaata müsaade edilmeyeceğini söyledi. Ama gördük ki Yeşilkent'te kaçak yapılaşmanın önünü açtı, göz yumdu. Nasıl yaptı, nasıl ettiyse kaçak yapılaşmaların hepsine seyirci kalmayı başardı” sözleriyle konuşmasını tamamladı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.