Babaları işsiz çocukları aç

Sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten kovulan 33 temizlik işçisi sendika üyeleri ile birlikte Marmara Caddesi'nden Avcılar Belediye binası önüne kadar yürüyüş yaptı. Mağdur işçi çocuklarının önde yürüdüğü yüryüşte, “Babalarını işsiz çocuklarını aç bıraktılar” şeklinde slogan atıldı

Babaları işsiz çocukları aç

Haber: Yakup TEZCAN 

Her gün ayrı bir skandalın yaşandığı Avcılar Belediyesi'nde şimdi de sendikalaşmak istedikleri için işten kovulan 33 mağdur işçinin direnişi konuşuluyor. Yaklaşık 10 gün önce işçiler tarafından başlatılan ve çok sayıda sendikanın da destek verdiği eylemler zincirine dün yapılan yürüyüş ile devam edildi. Belediye binası önünde fiili direnişini sürdüren işçilerin yürüyüşüne sendikalar ve çok sayıda vatandaş da destek verdi. 

Önce insan dediler...

Avcılar Marmara Caddesi'nden başlayarak belediye binası önüne kadar yürüyen işçiler özellikle, Belediye Başkanı Handan Toprak'ın "Önce insan" sloganuına atıfta bulunarak, "Nerde kaldı önce insan sloganınız. Önce insan dediler babaları işsiz çocukları aç bıraktılar. Başkan işçi dostu değil  patron dosttu olmuştur. Ama bu makamlara gelenler işçilerin destekleri ile geliyor, patronların güçleri ile değil" açıklamasını yaptı. 

Direne direne kazanacağız

"Vur vur inlesin Handan Toprak dinlesin. Direne direne kazanacağız. Zafer işçilerin olacak. Sosyal demokrat belediyecilik dediler işçi düşmanı oldular" şeklinde atılan sloganlar eşliğinde yürüyen işçiler, anayasal hakları olan sendikalaşma taleplerinden ötürü kapı dışarı edildiklerini savundu.  Haklarını geri alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini dile getiren işçiler, selerine kulak verilmesini istedi. 

Maaşlarımız eksik yatırıldı

Marmara Caddesi'nden başlayan yürüyüşü belediye binası önünde sonlandıran ve burada bir basın açıklaması yapan Belediye İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Erol Özdemir, işçilerin özverili çalışmalarından bahsederek, "Bizler işimizi yaparken işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinden mahrum, koruyucu malzemelerden yoksunuz. Sağlık taraması ve kontrolleri yapılmayan, soyunma giyinme yerleri olmayan, lavabo ve tuvaletleri bulunmayan, maaşları sürekli  olarak geç  ve eksik ödenen emekçileriz" dedi. 

Kar hırsına kurban edildik

İşçilerin her türlü yasal ve meşru hakkının müteahhit firmaların kar hırsına kurban edildiğini, beledidye yönetiminin söz vermesine rağmen sözünü tutmadığını, yaşanan insanlık dışı şartlara seyirci kaldığını sözlerine ekleyen Özdemir, "Bizler de  yıllardır çözülmeyen sorunlarımızı çözmek için yasal ve anayasal hakkımızı kullanarak Avcılar Belediyesi'nde yetkili olan Belediye İş  Sendikası’na üye olduk. Sandık ki, iktidarın emek karşıtı politikalarını eleştiren, işçilere umut vaat eden ana muhalefet partisine mensup Avcılar Belediyesi sendikal örgütlülük  hakkımız engellemez.  Sandık ki, kendini sosyal demokrat olarak tanımlayan, önce insan diyerek yola çıkan, Avcılar Belediyesi yönetiminin özü sözü birdir. Ancak yanılmışız" ifadelerini kullandı. 

Çocuklarımızın ekmeği ile oynadınız

Sendikaya üye oldukları için işten atıldıklarını dile getiren Özdemir, belediye yetkililerinin kendileridne, "Hakkınızı gidin yargıda arayın" telkininde bulunduğunu belirtti. Konuşmasını, "Bizler hırsızlık yapmadık, ihaleye fesat karıştırmadık. Adam kayırmadık. Ne suç işledik ki işten attınız?" şeklinde sürdüren Erol Özdemir, "Neden çoluk çocuğumuz ekmeği ile oynadınız? Demokrasi, özgürlükler ve sendikal haklar işinize geldiğinizde kullanacağınız, işiniz bitince  kaldırıp atacağınız kavramlar değildir, bir dünya  görüşüdür, bir yaşam biçimidir. Bugün Avcılar Belediyesi'nde emekçilere yapılanlar emeğe saygılı olduğunu söyleyen bir partiye ve onun Belediyesi'ne yakışan davranış mıdır? Emekten ve emekçiden yana olmak, sendikaya üye olan  belediye emekçilerini işten atıp onlara mahkeme kapılarını göstermekle değil, anacak hakka hukukla saygı duymakla mümkündür" diye konuştu. Konuşmasının sonunda, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak'ın istemesi halinde sorunun çözüleceğini belirten Özdemir, "Taleplerimiz açık ve nettir. Sendikalaştıkları için  işten atılan  32 arkadaşımız  derhal işe başlatılmalıdır" dedi.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.