Faturayı belediyeye kestiler

Yaklaşık 4 aydan beri maaşlarını alamayan Avcılar Belediyesi'nin taşeron işçileri bir kez daha eylem yaptı. Artık veresiye alışveriş yaptıkları esnaftan, kirasını ödeyemedikleri ev sahibinden saklanmak zorunda kaldıklarını söyleyen işçiler ödeyemedikleri faturaları bir ağaca asarak belediye önüne bıraktılar. Belediye İş Sendikası'na bağlı işçiler; “Kendi önceliklerine geldiğinde kaynak bulmakta zorlanmayanlar her türlü savurgalığını gözümüzün önünde yapanlar emekçilere gelince kaynak yokluğundan bahsetmektedirler” diyerek Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli'yi suçladı.

Faturayı belediyeye kestiler

Maaşını alamayan Avcılar Belediyesi'nin taşeron işçileri bir kez daha belediyenin kapısına dayandı. Avcılar Belediyesi önünde protesto gerçekleştiren işçiler, yaklaşık dört aydan bu yana maaşlarını alamadıklarını belirterek ödeyemedikleri faturaları astıkları ağaçı belediye önüne bıraktı. 
Marmara Caddesi'nde yürüyerek Avcılar Belediyesi'nin önüne gelen işçiler, 'Önce insan dediler, işten aştan ettiler', 'Adalet diyenler burada da adaleti arasın', 'İşçiyiz emekçiyiz kazanacağız', 'Hak hukuk adalet' sloganları attı. Çevik Kuvvet ekiplerinin TOMA'larla hazır beklediği belediye önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Evlerine ekmek götüremiyorlar
Basın açıklamasından önce ilk sözü alan ve işçilerin çok zor durumda olduklarının altını çizen Tüm Bel-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Kadri Kılıcı, "Arkadaşlarımız evlerine ekmek götüremiyor. Evine esnaftan saklanarak geliyor arkadaşlarımız. Bugün maaşlarını alamayan emekçi kardeşlerimizle beraberiz. Bu yapılanlara karşı hep beraber olup birleşerek kazanacağız. Haklının yanında yanlışın karşısında olacağız" dedi.

Maaşların ne zaman yatacağı belirsiz
Basın açıklamasını okuyan ve işçilerin maaşlarının ne zaman ödeneceğine dair belirsizliğin sürdüğünü belirten Belediye İş Sendikası 2 No'lu Şube Başkanı Erol Özdemir ise “Avcılar Belediyesi'ne bağlı Fen İşleri, Temizlik İşleri ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde çalışan Belediye İş Sendikası taşeron işçileriyiz. Biz işçiler iş görme ödevimizi yerine getirirken ne yazık ki işveren ücret ödeme görevini yerine getirmemektedir. Mayıs ayının ücretini iki parça halinde Temmuz ayında ödediler. Haziran ve Temmuz maaşlarımız halen ödenmediği gibi ne zamanda ödeneceğine dair belediye yönetimince tarafımıza herhangi bir tarih verilmemektedir" açıklamasını yaptı.

avcılar protesto

Gerekçesiz işten attılar
Maaşlarını alamayanların haricinde gerekçe göstermeden işten atılmalarında olduğunu söyleyen Özdemir, "Avcılar Belediyesi yönetimi belediyenin ekonomik sıkıntı yaşadığını, istihdam fazlası işçinin olduğunu, yıl sonuna kadar bu sorunların devam edeceğini belirterek 'bu koşullarda çalışamam diyen varsa tüm haklarını vereceğiz' deyip işten çıkarıyor. Bu söylemleriyle sendikal örgütlülüğü tasviye etmek istediği apaçık ortadadır. Bu süreçte 30'a yakın üyemiz ücretlerini alamadıklarından dolayı işten ayrılmış, iki üyemiz hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atılmıştır. Kendi önceliklerine geldiğinde kaynak bulmakta zorlanmayanlar her türlü savurgalığını gözümüzün önünde yapanlar sıra biz işçilere, emekçilere gelince kaynak yokluğundan bahsetmektedirler. Bu bizim cephemizde gerçekçi ve inandırıcı değildir" dedi.

Kaynak yokluğu bahane
“Avcılar Belediyesi'nde kaynak yokluğu bahane edilerek emekçilerin yasalarla ve toplu sözleşmelerle kazandıkları hakları ödenmemektedir” diyen Erol Özdemir, "Bu konuda sorunun çözümüne dair sendika olarak tüm iyi niyetli çabalarımıza rağmen belediye yönetiminin duyarsız ve keyfi tutumları devam etmektedir. Ücretlerinden başka hiçbir geliri olmayan üyelerimizin Avcılar halkına hizmetleri zaman zaman kesintiye uğramakta ve sıkıntılar yaşanmasını sebep olmaktadır. Biz işçiler ücretimizi zamanında almak istiyoruz. Ev sahibine, esnafa, çocuklarımıza mahçup olmak istemiyoruz. Avcılar halkına da en iyi şekilde hizmet vermek istiyoruz. Avcılar ilçesini yönetmek, hizmetlerini planlamak personel çalıştırmak suretiyle istihdam yaratmak ve yaratılan istihdamda çalıştırılan işçilerin ücretlerini ödeme noktasında kaynaklar yaratmak belediye yönetiminin görevidir" diye konuştu.

Samimi adımların atılsın
Özdemir açıklamasını şöyle sürdürdü: "Son üç ayda ücretlerin ödenmemesi ile birlikte sıkıntılarımız zirve yapmıştır. Buna sendika olarak çözüm üretmek için belediye yönetimi ile yapmış olduğumuz görüşmelerde sıkıntıların devam edeceği yönünde söylemlerle karşılaştık. Bugüne kadar bizlere verilen hiçbir söz yerine getirilmemiştir. Bugün bu sistemde bir yıldırma, işçilerle sendikayı karşı karşıya getirme politikası ile karşı karşıyayız. Buna rağmen Belediye iş Sendikası olarak iş barışının korunmasına, Avcılar halkına sunulan hizmetin aksamamasına azami gayret gösterdik. Her platformda çözüm aradık. Bir kez daha Avcılar Belediye Başkanı Sayın Handan Toprak Benli'ye sesleniyoruz. Üyelerimizin kazanılmış haklarının düzenli ödenmesini, işten atılan iki üyemizin alınmasını, üyelerimizin açlıkla terbiye edilme anlayışından vazgeçilmesini talep ediyoruz. Sorunların çözümüne dair samimi adımların atılmasını beklediğimizi aksi halde yaşanılacak olumsuzluklardan sorumlu olmayacağımızı kamuoyuna duyururuz” dedi.

Üyelerimiz mağdur edildi
“2016 yılında mevcut keyfi uygulamalar neticesinde temizlik işçilerinin örgütlenmesi süreciyle başlayan işçi çıkartma ve sendika karşıtlığı yüzünden Avcılar Belediye Başkanlığı önünde 7 ay süren bir direniş yaşadık” diyen Özdemir, "İşten atılan üyelerimizin açtığı davaların çoğunluğu sonuçlanmıştır. Sendikalaşma nedeniyle işten atmaların yaşandığı iş mahkemeleri tarafından karara bağlanmıştır. Sendika karşıtlığı ve yasa tanımamazlık yargı tarafından gün yüzüne çıkartılmıştır. Belediye yönetiminin yasa tanımaz tutumları üyelerimizi mağdur etmişken aynı zamanda kamunun maddi olarak zarara uğratılmasına sebep olmuştur" dedi. YAKUP TEZCAN

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.