Fişleme provokasyonu

Avcılar Belediyesi'nde sendikaya üye olmak isteyen 33 işçi işten çıkarılınca geniş katılımlı bir eylem düzenlendi. Belediye İş Sendikası'nın organize ettiği ve birçok sendikanın destek verdiği eylemde, belediye çalışanlarının işçileri fişlemek istemesi arbede yaşanmasına neden oldu.

Fişleme provokasyonu

Haber: Yakup Tezcan

Avcılar Marmara Caddesi'nde toplanarak belediye binası önüne kadar yürüyen işçiler Handan Toprak aleyhinde sloganlar attı. Belediye önüne geldiklerinde bazı belediye çalışanlarının fotoğraf almak istemesi gerginlik yarattı. Çıkan tartışma üzerine Belediye Başkanı Handan Toprak'ın korumaları da saldırıya müdahil oldu. Olayların büyümesi üzerine sendika temsilcileri araya girerek olası bir provokasyonu önlemiş oldu.

Başka çaremiz yok

Avcılar Belediyesi tarafından kapı dışarı edilen işçilere, Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, Belediye İş 2 nolu Sendikası Şube Başkanı Erol Özdemir, Belediye İş 2 nolu Sendikası Eğitim Genel Sekreteri Bayram Özkan ve birçok sendika temsilcisi destek verdi. Belediye Başkanı Handan Toprak ile yaptıkları görüşmelerde bir netice alamadıklarını ifade eden işçi temsilcileri protestodan başka çarelerinin kalmadığını belirtti.

Önce sermaye dediler

Belediye binası önünde açıklama yapan Belediye İş Sendikası Eğitim Genel Sekreteri Bayram Özkan, Belediye Başkanı Handan Toprak'ın sosyal demokrat bir başkan olarak çalışanların anayal haklarını kullanmasına itiraz etmesinin kendilerini hayrete düşürdüğünü ifade etti. Sosyal demokrat belediyecilikle Handan Toprak'ın uygulamalarının uyuşmadığını sözlerine ekleyen Özkan, "Başkanın bu tavrını kımıyoruz. Sendika olarak sonuna kadar işçilerimizin yanındayız. Önce insan sloganı ile yola çıkanların sermayeyi öne aldıklarını gördük" dedi.

On binleri de getirmesini biliriz

Belediye İş 2 nolu Sendikası Eğitim Genel Sekreteri Bayram Özkan, Handan Toprak ile görüştüklerini, süreci baştan beri takip ettiklerini sözlerine ekleyerek, "Burada bizim için önemli olan 33 arkadaşımızın işe geri alınması. İşten atılmalarının tek nedini anayasal haklarını kullanmak istemeleri. Belediye Başkanımız Handan Toprak aynı zamanda bir hekim, kendisine de ifade ettik; hekin olan önce insan der. Belediye başkanına bunları söyledik. Arkadaşlarımızın koşulsuz olarak işe geri alınmalarını istedik. Fakat bir uzlaşma olmadı. Bugünkü eylem sadece başlangıç. İşten çıkarılan arkadaşlarımız belediyenin önünde aileleriyle birlikte eylemlerine devam edecekler. Bugün sayı olarak 150 kişi olabiliriz ama  buraya onbinleri de getirmesini biliriz. Sendika olarak AK Parti'ye diz çökmedik. Handan Toprak'a da diz çökmeyiz. Tüzüğünde emek yazan bir partinin belediye başkanı işçileri ekmeğinden ediyorsa vay ülkemin haline" açıklamasını yaptı.

Ekmeğimizin peşindeyiz

Belediye İş Sendikasi İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Erol Özdemir ise belediye çalışanlarının kendilerini tahrik etmeleri üzerine provakasyona gelmeyeceklerini açıkladı. "Her ne olursa olsun sağ duyulu davranacağız" diye konuşan Özdemir, "Arkadaşlar biz kavga etmeye gelmedik, ekmeğimizin, işimizin peşindeyiz. Sizleri proveke etmek isteyenler olabilir. Haklılığınızı haksızlığa çevirmek isteyenler olabilir. Ama bizler bu haklılığımıza gölge düşürecek davraşınlardan kaçınaçağız. Bu provakatif tutumu kınıyoruz. 15 gün önce TÜM BEL-SEN'de  Avcılar Belediyesi'nde aynı sıkıntıları yaşadı. Hem sosyal demoktar olacaklar, solculuktan dem vuracaklar, devrimcilikten hiç kimseye fırsat vermeyecekler, ama emekciler hak istediğinde saldırmadan da geri durmayacaklar. Bunun adı faşist uygulamadır. Lütfen vazgeçsinler. Kadın belediye başkanı olan bir yerde bu tür saldırı hadiseleri kabul edilebilir değil" ifadelerini kullandı.

Olacaklardan biz sorumlu değiliz

Konuşmasının devamında Avcılar Belediyesi'nin sendikalı işçileri kontrol edememekten korktuğunu sözlerine ekleyen Erol Özdemir, "Açık açık diktatörlüğe hevesleniyorlar. AK Parti'ye hevesleniyorlar. Hani demokratlığınız nerede? Taşeronu sistemini işçileri kovarak mı kaldıracaksınız? Handan Toprak'ı uyarıyoruz; Bize saldıran adamlarını geri çek. Bundan sonra olacaklardan biz sorumlu değiliz" diye konuştu.

Sendikamızın gücünü denemeyin!

Belediye binası önünde basın açıklamasını okuyan Belediye İş 2 nolu Sendikası Eğitim Genel Sekreteri Bayram Özkan Belediye Başkanı Handan Toprak'a seslenerek, "Yanlış yönlendiriliyorsunuz. Bizim arkadaşlarımız 10 saat çalışarak emek üretiyorlar. Çocuk çocuklarının rızkını kazanmak için mücadele ediyorlar. Sendikamızın gücünü denemeyin! Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Avcılar'da da işten atılan tüm arkadaşlarımıza sahip çıkacağız" çağrısını yaptı.

Fiili direnişi başlattık

Belediye yetkilileri ile defalarca görüştüklerini, fakat yetkililerin verdikleri hiçbir sözde durmadıklarını belirten Bayram Özkan, "Belediye yetkililerine soruyoruz; Sendikalaştığı için işçileri  işten adan AK Partili belediyelerden sizin ne farkınız var?  Parti ilkelerinizi Avcılar'da hayata geçirin ki sizin ne kadar samimi olduğunuzu Türkiye görsün. Bu sorunu çözmek Handan Toprak'ın elinde. Örgütlenmenin önündeki tüm engeller kaldırılmalı, 33 arkadaşımız derhal işe alınmalıdır. Bunlar gerçekleşene kadar, Avcılar Belediyesi önünde fiili direniş sürecini başlatıyoruz"  uyarısını yaptı. Basın açıklamasının sonunda Belediye Başkanı Handan Toprak'ın seçilmeden önce birçok vaatte bulunduğunu hatırlatan Özkan, "Vaatlerinizin içinde eğer işçi atmak olsaydı bugün o makamda oturamazdınız. Eğer mazluma sırtınızı dönerseniz iktidarınızı kaybedersiniz" dedi.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.