Güçlü bir şekilde ayağa kalkmalıyız

Cumhuriyet Halk Partisi Avcılar İlçe Başkanı Av. Yüksel Can, 6 Aralık'ta yapılacak İlçe Kongresi öncesi adaylığını açıkladı. Can, “Kırgınlıkları bir kenara bırakarak, güçlü bir şekilde ayağa kalkmamız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Güçlü bir şekilde ayağa kalkmalıyız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin haftasonu birçok ilçede olduğu gibi Avcılar'da da İlçe Kongresi var. 6 Aralık'ta yapılacak kongre öncesi adaylığını açıklayan Erhan Bozan'ın ardından mevcut İlçe Başkanı Yüksel Can da, aday olarak kongredeki yarışta yer alacağını resmen duyurdu. CHP Avcılar İlçe Başkanlığı'na gerçekleştirdiği toplantıyla birlikte adaylığını açıklayan Can'ı, CHP Avcılar Belediye Meclis Üyeleri; Handan Kantar, Murat Tercan, Mahir Doğan ve Mahir Budak'ın yanı sıra rakibi Erhan Bozan da yalnız bırakmadı. Geniş bir salona seslenen Can, birlik ve beraberlik çağrısı yaparak partililerden kendisi için destek talebinde bulundu.

Kırgınları bir kenara bırakalım
“Kırgınlıkları ve ayrılıkları bir kenara bırakalım” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Can, CHP içerisinde birlik ve beraberliği sağlayarak yeniden toparlanmaları gerektiğini vurguladı. Can, “Güçlü bir şekilde ayağa kalkmalıyız” derken, özür dileme çağırısından da bulundu. “Birbirimizden özür dileyelim, barışalım. Tekrar güçlü bir şekilde ayağa kalkalım. Çünkü artık Avcılar'da birlik olmamızın zamanı gelmiştir” ifadelerini kullanan Can, oldukça heyecanlı bir şekilde yola çıktığını da söyledi.

Hiç hayal etmemiştim!
Bugüne geldiği noktayı daha önce hiç hayal etmediğini de belirten İlçe Başkanı Yüksel Can, geçmişte yaşadıklarını da anlattı. Can, “Şimdiye kadar onlarca örgüt toplantısı yaptım, defalarca durumşalara çıktım, savunmalar yaptım. Ama inanın hiçbir toplantı benim için şu an ki kadar zor olmamıştı. Bu toplantıya katılan bizlerle birlikte olan ve bizleri onurlandıran herkese teşekkür ediyorum” dedi. Konuşma yaptığı salonda kendisinden önce birçok insanın halka seslendiğini ve birçok milletvekili adayanın, belediye başkan adayının gelip geçtiğini hatırlatan Can, “2012 yılında ilk kez örgüt toplantısı yönettiğim günlerden bugünlere bakıyorum; Hiç düşünemedim ve hayal edemediğim bir noktada olduğumu görüyorum” dedi.

Avcılar çok değişti
Kendisinin İlçe Başkanlığı sürecini de anlatan Can, geçmişten bugüne gelinceye değin Avcılar'ın çok önemli değişikliklere ve olaylara sahne olduğunu vurguladı. 2014 yılında dönemin İlçe Başkanı Bayram Acar'ın milletvekili aday adayı olmasından sonra parti tarafından İlçe Başkanlığı'na atandığını da anımsatan Can, “Bütün bu zaman dilimi içerisinde bakıyorsunuz; AKP iktidarı devam ediyor. Yine aynı süreçte 17-25 Aralık Yolsuzluk Olayları'nı yaşadık. 2013'te Gezi Olaylarını yaşadık. Birçok seçimden geçtik. Ülkede bunlar olurken ilçede de çok değişiklik oldu. 15 yıl boyunca ilçemize hizmet eden Belediye Başkanımız gitti. 13 yıldır İlçe Başkanlığı yapan başkanımız gitti. Meclis Üyelerimizin çoğu değişti. Dolayısıyla Avcılar'da da çok radikal değişiklikler oldu” ifadelerini kullandı.

Dünyadan kopuk bir durumdayız
CHP örgütüne dair de itiraf gibi açıklamalarda bulunan Başkan Can, İlçe Başkanlığı'ndan öncede siyasetin içerisinde olduğunu ve birçok olayı gözlemleme fırsatı bulduğunu anlattı. Partilerinin çok zorlu süreçlerden geçtiğini belirten Can, örgüt olarak ise dışarıdan kopuk bir görüntü sergilediklerini söyledi. Adeta özeleştiri yapan Can, “Bugün baktığımız zaman; Biz örgüt olarak içine kapalı. Sadece kendi kavramlarıyla kendi içinde konuşup, tartışan ve dünyadan kopuk bir yapıya sahip olan bir anlayışta ilerlemeye çalışıyoruz. Bu nedenle de sürekli kendini tekrar eden bir anlayışa bürünmüş durumdayız. Yine bu sebeple de topluma vaat ettiğimiz şeylerin çok iyi algınlanmadığını görebiliyoruz. Hatta bizim vaat ettiğimiz önemli birçok şeyi AKP'nin vaat ettiğini ve halkı inandırmak noktasında da başarılı olduklarını izliyoruz” diye konuştu.

Aday olacağım
Kendisinin aday olup olmayacağına ilişkin herkesin merak içerisinde kaldığını bildiğini de belirten Can, “Bu konuda söyleyebilirim ki; evet aday olacağım. Avcılar'daki siyasetin önünün açılabilmesi için tıkanıklığın giderilmesi için aday olacağım. Bu noktada neler yapabileceğimize de bakmamız gerekiyor. Şunu bilmeliyiz; 500 bin nüfuslu bir ilçeyi 16 kişiyle yönetemezsiniz. O nedenle partimize oy vermiş aydın, ilerici ve sol değerlere sahip insanları örgütümüzle buluşturmalı ve daha çok insana ulaşmalıyız. Zira bugün kendi gençlerimizi dahi buraya getiremiyoruz. Üniversitelerde ki gençlerimizi buraya getiremiyoruz. Bütün bunların önüne geçmek için ortak akıl geliştirmeli ve geniş kesimleri partimize katarak büyümeliyiz. Kendi parti içi iktidarımızı korumak yerine ülkede nasıl iktidar oluruz onunla ilgilenmeliyiz” dedi.

Eleştirenler olduğunu biliyorum
İlçedeki yönetim anlayışlarını ve yapılarını eleştiren insanlar olduğunu bildiğini de kaydeden İlçe Başkanı Yüksel Can, bütün bu eleştirilere karşı da cevap vermeyi ihmal etmedi. Can, “13 yıllık bir ilçe yönetim anlayışının devamı olmamız veya devamına gelmemiz  nedeniyle çeşitli eleştirilere maruz kaldığımızı biliyorum. Bütün bunlar sonucunda çözümün öz değerlerimize gitmek olduğunu da söylemek isterim. Yani demokrasiye solun öz değerlerine dönerek, bütün bu eleştirilere hep birlikte yanıt verebiliriz” şeklinde konuştu.

Radikal dönüşüm şart
CHP Avcılar İlçe Örgütü'nde radikal bir dönüşüme ihtiyaç olduğunu anlatan Can, ilçedeki parti üyelerinin yapısıyla ilgili de konuştu. Aktif ve pasif üye ayrımını iyi yapmak gerektiğini belirten Can, “Üye haklarının korunması için üyenin sorumluluklarını bilmesi için bu üyelik konusunun yeniden tanımlanması gerekiyor. Üye aydadı konusunda da her üye aydadını ödemeli diye düşünüyorum. Ödemiyorsa da bunun bir yaptırımının olması lazım. Biz nasıl ki üyelerimizin hakkını koruyorsak, onlarda sorumluluklarını yerine getirmelidir. Bu anlamda radikal bir dönüşümün şart olduğunu belirtmek isterim. Örgüt ilişkilerini tekrar harmanlamak, yeni bir siyaset anlayışı ortaya koymak, siyaset ahlakına ve ideolojisine sahip olan insanlarla birlikte yeni bir yapılandırılmaya gidilmesi ve siyaset üretilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Yenilik için çaba gösterdik
İhtiyaç olan ve yenilik ve değişimin daha kongre sürecinden önce filizlenmeye başladığını ve bunun örgüt ile halktan gelen bir talep olduğunu da dile getiren Can, kendilerinin bu anlamda bir yenilik ve değişimin gerçekleşebilmesi adına gerekli bütün çabayı gösterdiklerini açıkladı. Can, “Kongre sürecimizde bu doğrultuda gayet demokratik bir ortamda geçiyor. Örneğin burada olan diğer adayımız Erhan Bozan'a da hoşgeldiniz deyip, teşekkür ediyorum. Bizim artık bu partide birbirimizle kavga edecek lüksümüz yok. Bizim birbirimizle dertleşmemiz, birbirimize destek olmamız ve bu partiden başarı bekleyen milyonlarca insana yanıt vermemiz lazımdır diye düşünüyorum” dedi.

Kötü alışkanlıkları bırakalım
Tekrar ilçe başkanı olması halinde yapacaklardan da bahseden Can, “Öncelikle Avcılar örgütünün önce kendi insanıyla barışması gerektiğini düşünüyorum. Geçmişin kötü alışkanlıklarını bırakmamızı ve birbirimize yaptığımız yanlışklıkları hataları tekrar etmeden birbirimizden özür dileyerek mücadeleye girişmemiz gerektiğine inanıyorum. Bizim siyasette başarılı olabilmemiz için sizlerin de bu desteği vereceğine olan inancım tamdır. O nedenle hepinizin desteklerini ve kongremize katılımını bekliyorum” diye konuştu. YAKUP TEZCAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.