İBB tehdit ediyor!

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, Avcılar Sivaslılar Derneği'ne yaptığı ziyarette önemli açıklamalarda bulundu. Tahtakale Mahallesi’nin imar planı olmadığını anımsatan Toprak, İBB'nin bu durumdan pay çıkardığını ima ederek, “İBB, Tahtakale'deki insanlara evlerinizi yıkarız diyor. Sizin tapunuzu biz veririz diyor. İnsanlar da orada oylarını bize vermiyor” dedi

İBB tehdit ediyor!

Avcılar Sivaslılar Derneği'ni ziyaret eden Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, Dernek Başkanı İsmail Hakkı Kocakaya ve Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi. Toprak'ın ziyaretinde birçok Sivaslı da yer alırken, çok sayıda da basın mensubu hazır bulundu. Ziyaret sonrasında önemli açıklamalarda bulunan Başkan Toprak, kendisinin de Sivaslı olduğunu anımsatarak, Avcılar Sivaslılar Derneği'nde olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Sivaslıların kızı!
Toprak'ı ağırlamaktan dolayı sevinçli olduklarını söyleyen Dernek Başkanı İsmail Hakkı Kocakaya ise, Sivaslıların çok farklı yönetimlere talip olacağını daha önce söylediğini ve Handan Toprak'ın belediye başkanlığının da bu sözünün somut bir göstergesi olduğunu savundu. Kocakaya, “Bizler Handan Toprak'ın belediye başkanımız olmasından dolayı oldukça sevinçliyiz ve gurur duyuyoruz. Böylesi gurur ve sevinçlerimizin daha da artmasını ve çoğalmasını diliyoruz. Çünkü biz Avcılar'da yaşayan Sivaslılar olarak hemşehrilerimizin iyi yerlerde olmasından memnun oluruz” dedi.  Dernek Başkanı Kocakaya, Belediye Başkanı Toprak'ı Sivaslıların kızı olarak gördüğünü de belirterek, “O nedenle size Sivaslılar Derneği'nde olmanız nedeniyle de baba ocağınıza hoşgeldiniz diyorum” ifadesini kullandı.

Hemşehrilerim kuzenim gibi
Kocakaya'nın ardından konuşan Belediye Başkanı Handan Toprak ise, Avcılar'daki Sivaslıların her zaman yanında olduklarını belirterek tüm hemşehrilerini kuzeni gibi gördüğünü belirtti. Geçmişe kadar Sivaslılar Konfederasyonu'nun olmadığını da hatırlatan Toprak, “Değerli hemşehrilerim bunun eksikliğinden bahsettiler ve kurulacak konfederasyonun başkanlığını üstlenmemi istediler. Biz de bu görevi en iyi şekilde yerine getirdik. 6 aylık zaman zarfında Sivaslılar Konfederasyonu'nun kurumsallaşmasını sağladık” diye konuştu.

Yöresel siyaset yapmıyoruz
Sivas Konfederasyonu'nun gerekliliğinden bahseden Toprak, bu süreç içerisinde her şeye rağmen hiçbir zaman yöresel siyaset yapmadıklarını da vurguladı. “Sizler bizi basınımızdan çok iyi tanıyorsunuz” diyen Toprak, “Biz bugüne kadar hiçbir zaman yöresellik üzerinden siyaset yapmadık. Ben Sivaslı olduğum için belediye başkanı olmadım. Zaten böyle olması da asla doğru olmazdı. Tabii ki bir yerin yerlisi olarak herkesin yapması gereken şeyler var. Ancak biz her kültüre eşit mesafede olduk. Bizim geldiğimiz sosyal demokrat kültürde ve çizgide bunun aksi bir şey olamaz” dedi.

Birliğimiz beraberliğimiz önemli
Sivaslıların birlik ve beraberliğinin Türkiye için de çok önemli olduğunun altını çizen Toprak, 2 Temmuz 1993 yılında yaşanan Madımak Katliamı'nı anımsattı. Madımak'ta oteli yakmaya giden grubun, “Cumhuriyet Sivas'ta kuruldu, Sivas'ta yıkılacak” şeklinde sloganlar attığını hatırlatan Toprak, “O nedenle Sivas bu ülke için çok önemlidir. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü, birliği ve beraberliği Sivas'ın gücünden ve birlikteliğinden geçmektedir. 2 Temmuz'da yaşananları unutmadan her zaman Sivas'ta bağımsızlık mücadelesinin başladığı 4 Eylül tarihini yaşatacak bir felsefeye ihtiyacımız vardır. Farklılarımızın farkında olacağız, onları seveceğiz, tanıyacağız ama ortak yanlarımızı unutmayacağız. Sivas'taki farklı etnik kökenden, mezhepten olan insanlar arasında bu birlikteliğin sağlanabilmesi oldukça önemlidir. Sivaslı olan hiç kimse de buna hayır diyemez diye düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Suriyeliler bile bizi beğenmiyor 
Türkiye'nin geldiği noktayla ilgili de konuşan Belediye Başkanı Toprak, ülkemizde yer alan milyonlarca Suriyeli ile ilgili konuştu. Suriyeliler'in dahi Türkiye'yi beğenmediğini ve ülkeden gitmek için batıya ulaşmaya çalıştığını anlatan Toprak, “Savaştan kaçan bir sürü insan bile ülkemizi beğenmeden, ölümüne batıya kaçıyor. Neden? Çünkü Avrupa'da hakları var. Demokrasi var, insan hak ve hukuku var. Oraya gittiklerin de mesela bu insanlar kime oy veriyorlar? Sosyal Demokratlara ya da sosyalistlere. Çünkü oradaki sol anlayışa sahip insanlar herkesin hak ve hukunu tanıyor, önemsiyor” diye konuştu.

İyi bir belediyecilik yapacağız
20 aylık belediye başkanlığı sürecini de anlatan Toprak, ilerleyen süreçte Avcılar'da yapacakların hizmetleri de vurguladı. “İyi bir belediyecilik yapacağız ve bunun için çalışacağız” diyen Toprak, “Önümüzdeki 5 yıllık süreç için önemli sözler vermiştik. Çocuklarımız için yaşlılarımız için hastalarımız için engellilerimiz için birçok sosyal çalışmayı hayata geçireceğiz demiştik. Şimdi bunu da yapıyoruz. Sosyal Sağlık İşleri Müdürlüğümüz insanların evine kadar yemek götürüyor. Artık sıra kentimizin imar meselelerinde yapacaklarımıza geldi” dedi. Toprak ayrıca geçtiğimiz ay alınan karar doğrultusunda Avcılar Belediye binasının yakın bir zamanda taşınması için çalışamalar başlayacağının altını çizdi.

Avcılar deprem bölgesi!
Avcılar'ın Kültür Merkezi'ne ihtiyaç duyduğunu da anlatan Toprak, “Bizim büyük bir kültür merkezine ve büyük bir alana ihtiyacımız var. Ayrıca spor tesisleriyle ilgili de bir takım projelerimiz var. AKP'liler ile de mecliste oybirliğine vardık ve plan yapma yetkisi aldık. Bunları ilerleyen süreç içerisinde sizlerle de paylaşacağız. Sonuç itibariyle Avcılar birinci derece de bir deprem bölgesi. O nedenle ilçemizdeki binaların tek tek yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Bunlar sadece sizlerin isteği değil bizim de görevimizdir. Görevimiz olduğu kadar da vicdani sorumluluğumuzdur” ifadelerini kullandı.

Vicdani sorumluluğu taşıyamayız
İstanbul'da büyük bir deprem olması halinde ve çok sayıda insanın ölmesi halinde bunun vicdani sorumluluğunu asla taşıyamayacaklarını söyleyen Toprak, “Bu yüzden binalarımızın çoğunun değişmesi lazım. Bu çalışmayı yapıyoruz ve her zaman arkasında duracağız. Avcılar'da 7 tane yaşlı mahallemiz var. Binalarını mutlaka değiştirmek isteyelenere de destek vermek zorundayız” dedi. Yeşilkent Mahallesi'yle ilgili de konuşan Başkan Toprak, sözkonusu mahallenin hiçbir imar planı olmadığını ve bu nedenle plansız bir kentleşme içerisine girdiğini vurguladı. Toprak, bu durumun bir an evvel giderilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Nasıl göz yumabiliriz?
Yeşilkent Mahallesi gibi Tahtakale'de de benzer bir durumun olduğunu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) bu konuda yanlış bir tutum izlediğini vurgulayan Toprak, İBB'nin insanları tehdit ettiğine ve o nedenle CHP'nin bu mahallelerde oy dahi alamadığını ima etti. Toprak, “Tahtakale'ye 5 yılda bir İBB geliyor. İnsanlara diyor ki evlerinizi yıkarız. Tapunuzu ancak biz veririz. İmarınızı ancak biz veririz. İnsanlar da gidip oylarını bunlara veriyor. Sonra ne oluyor? Herkes hakkını helal etsin, sizin hakkınızla biz gidip orada hizmet yapıyoruz. Mahallenin kanalizasyonu patlamış, İBB gelip düzeltmiyor. Biz düzeltiyoruz. Buna nasıl göz yumabilirz?” diye sordu.

Oturur seyredersiniz
Konuşmasının devamında kentleşmenin önemine değinen Toprak, Ispartakule Evleri'ni örnek gösterdi. Ispartakule Evleri'nin de Tahtakale'de yer aldığını anımsatan Toprak o bölgedeki bazı insanların yanına gelip bölgenin Başakşehir Belediyesi'ne bağlanmasını istediklerini söyledi. Başakşehir Belediyesi'nin, Bahçeşehir'deki göleti dahi satışa çıkardığını anımsatan Toprak, böyle bir kentleşme anlayışının doğru olmadığını ve Başakşehir'e bağlanma talebinin yanlış olduğunu vurguladı. Toprak, “Ispartakule'nin yanında park var.  Başakşehir'e bağlanılması durumunda oraya 40 katlı bina dikerler gider 40 katlı binayı oturur seyredersiniz” dedi.

YAKUP TEZCAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aynur - 1 yıl önce
yoooo sen neden yalan konuşuyon başkan büyükşehir belediyesi bizimle hiç öyle konuşmadi yalancı siz gelip yalan konuşup gidiyosunuz kadir topbaş hiç bizimle muhatab olmadı