İhale adresi şaşırdı iptal kararı geldi

Avcılar Belediyesi Park Bahçeler ihalesi teknik şartnamesinin A.B isimli firmanın kazanmasına yönelik hazırlandığı yönündeki iddialar yeniden tartışılmaya başlandı. 3 firmanın katıldığı ihaleyi Karacan-Kartem Ortaklığı kazanınca ihale iptal edildi. Kazanan firma idari mahkemede iptal davası açtı.

İhale adresi şaşırdı iptal kararı geldi

Gazete İstanbul'un 14 Ekim'de gündeme getirdiği Avcılar Belediyesi Park Bahçeler ihalesi rekabet şartlarının oluşmadığı gerekçesiyle iptal edildi. Tartışmalı ihale hakkında şartnamenin A.B isimli firmaya uygun şekilde hazırlandığı iddia edilmişti. İhale sürecinde ve sonrasında yaşananlar ise bu iddiaların tekrar gündeme gelmesine neden oldu. 3 firmanın katıldığı ihaleyi kazanan Karacan-Kartem ortaklığı ise iptal işleminin ardından idari mahkemeye başvurdu.

Yenilir yutulur gibi değil!
Gazetemizin14 Ekim 2015 tarihli sayısında gündeme getirdiği "Yenilir yutulur gibi değil" başlıklı haberimizde kafaları karıştıran iddialara yer vermiştik. Haberimizde "Avcılar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından; 36 aylığına "Avcılar ilçe sınırları dahilinde bulunan park, bahçe, yeşil alan, kamuya açık diğer yeşil alanların ve süs havuzlarının her türlü bakım onarım hizmet işi" adıyla çıkarılan ihalede ortaya atılan iddialar yenilir yutulur gibi değil. Yaklaşık bir yıldır Avcılar Belediyesi'nin Park Bahçeler işini yapan A. B. isimli firmanın yeniden aynı işi alabilmesi için, teknik şartnamenin firmanın elinde bulunan araçlar üzerinden hazırlandığı iddiaları ortalığı karıştırdı. İhaleye katılmak isteyen firma yetkilileri gazetemizi arayarak; ihalenin adı geçen firmaya verileceği ve ihaleye girmeme telkinlerinin yapıldığını iddia etti. İddia da bulunan firma yetkilileri milyonluk ihalenin rekabete açılmamasının, vatandaştan toplanan vergilerin peşkeş çekilmesi anlamına geleceğini belirtti" ifadelerine yer vermiştik.

Ali Tarakçı

Kazanan firma iptal davası açtı
5 Kasım 2015 tarihinde gazetemizin imtiyaz sahiplerinden ve köşe yazarı Ali Tarakçı Sesli Düşünceler köşesinde "Yine Avcılar Belediyesi… Yeni ihale ve yine iptal girişimi…" başlıklı köşe yazısında 19 Ekim 2015 tarihinde yapılan ihalenin rekabet koşulları yaratılmadığı nedeniyle iptal edildiğini ve ihalenin yeniden yapılacağını gündeme getirmişti. 14 Ekim tarihli haberimizde A.B isimli firmaya verilmek üzere ihale şartnamesi düzenlendiği iddialarını gündeme getirmemize rağmen, 19 Ekim tarihinde yapılan yaklaşık değeri 20 milyonluk ihaleye üç firma katılmıştı. İhaleyi en düşük teklif veren Karacan ve Kartem Ortaklığı'nın kazanmasına rağmen, ihalenin iptal edilmesi kazanan tarafı harekete geçirdi. Adı geçen firma İstanbul 12. İdare Mahkemesi'nde 2015/1346 E. sayılı ihalenin kendilerine verilmesine yönelik dava açtı. Konuyu gazetemize değerlendiren hukukçular, Danıştay'dan dönen Avcılar Belediyesi'nin Çöp İhalesi'nde yaşananlar gibi, Park Bahçeler İhalesi'nin de mahkemeden döneceğini ve ihalenin kazanan firmaya verileceği yorumunu yaptı.

İnternet sitesinde ihale bölümü boş
Avcılar Belediye Başkanı Dr. Haney Handan Toprak Benli göreve geldikten sonra Avcılar Belediyesi'nin resmi internet sayfasında "ihaleler bölümü güncellenmektedir" ibaresi de ayrıca dikkat çekti. İnternet sayfasında ihalelerle ilgili hiçbir ilanın yer almaması kafaların karışmasına neden oldu. Katılımcı ve demokratik bir yerel yönetimden söz eden Başkan Dr. Haney Handan Toprak Benli'nin bu tavrı eleştirilere neden oldu. 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.