Noktayı mahalli idareler koyacak

Yaklaşık 1 yıldır meclis oturumlarına katılmayan CHP Avcılar Belediye Meclis Üyesi Nedim Sukuşu’nun üyeliğinin düşürülmesi ile ilgili Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nden görüş alınmasına karar verildi.

Noktayı mahalli idareler koyacak
02 Şubat 2016 Salı 07:40

Avcılar Belediye Meclici'nin şubat ayı toplantılarının ilk oturumu dün gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Handan Toprak Benli katılmadığı için Meclis 1. Başkanvekili Hasan Togay'ın yönettiği oturumda yaklaşık bir yıldır toplantılara katılmayan CHP Meclis Üyesi Nedim Sukuşu'nun üyeliğinin düşürülmesi görüşüldü. Konuyla ilgili Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nde görüş alınmasına karar verildi.

İkinci koşul gerçekleşmedi
Mazeretsiz olarak toplantılara katılmayan Sukuşu'nun üyeliğinin savunması alınmadan düşürülemeyeceğini söyleyen AK Parti Meclis Üyesi Av. Mustafa Akot, konuyla ilgili yasa maddelerini okudu. Meclis'in tek avukat üyesi olan Akot, Sukuşu'nun üyeliğinin düşürülmesinin hukuk komisyonunda görüşüldüğüne dikkat çekerek, "Belediye kanununun 29'uncu maddesi çok açık. Maddenin ikinci bendi meclis üyeliğinin düşürülmesi konusunda iki şart koşuyor. Birincisi arka arkaya 3 oturuma isinsiz ve mazeretsiz katılmama, ikincisi ise savunmanın alınması. Dolayısıyla birincisi gerçekleşmiş ama ikinci konu gerçekleşmemiş. Kanuna uymak adına savunma da alınmalı. Eğer bu şart yerine getirilmiş olsaydı sıkıntı yoktu. Ancak bu haliyle komisyon bir karar veremez" dedi.

Görüş alınacak
Akot'un açıklamasını yaptığı konu, nasıl bir yol izleneceğine yönelik Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nden görüş alınmak üzere askıya alındı. Karar CHP ve AK Partili üyelerin oybirliği ile alındı. Toplantıda ayrıca CHP meclis üyeleri ölüm yıldönümleri dolayısı ile Barış Manço, Gazeteciler Ahmet Taner Kışlalı,  Abdi İpekçi ve geçtiğimiz gün hayatını yitiren CHP eski milletvekili Kamer Genç'ı andı. Meclis'in ikinci oturumu cuma günü gerçekleştirilecek.

O madde ne diyor?
5393 Sayılı Belediye Kanunu Madde 29:
Meclis üyeliği, ölüm ve istifa durumunda kendiliğinden sona erer. Meclis üyeliğinden istifa dilekçesi belediye başkanlığına verilir ve başkan tarafından meclisin bilgisine sunulur. Özürsüz veya izinsiz olarak arka arkaya üç birleşim günü veya bir yıl içinde yapılan toplantıların yarısına katılmayan üyenin üyeliğinin düşmesine, savunması alındıktan sonra üye tam sayısının salt çoğunluğuyla karar verilir. Belediye meclisi üyeliğine seçilme yeterliğinin kaybedilmesi durumunda, valinin bildirmesi üzerine Danıştay tarafından üyeliğin düşmesine karar verilir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.