Şiddete kadın eli değdi

Avcılar Belediyesi, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”, kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi. Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli ve beraberindeki kadınlar önce yürüyüş düzenledi daha sonra da Binbir Çiçek Kadın Korosu'yla birlikte şiddete karşı direnişin türkülerini söyledi

Şiddete kadın eli değdi

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli ve CHP kadın kolları ile kadın meclis üyeleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Marmara Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti. Belediye meydanı havuz başında kurulan bir mini sahne ile belediyenin Birbir Çiçek Kadın Korosu birbirinden güzel türkülerle şiddet gören kadınlara destek oldu.

Toplumun en acı sorunu
Burada tüm kadınlara seslenen Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, kadının özgürleştirilmesine vurgu yaparak, "İnsanoğlunun bir cinsinin diğer cinsine şiddet uygulaması kabul edilemez" dedi. Günümüzde cinsiyet eşitliği ile hak ve özgürlükler konusunda istenilen düzeye gelinemediğini belirten Başkan Dr. Handan Toprak, “Kadına şiddet, kadın cinayetleri, kadının sosyal alanda kendisini ifade etmesi ve kendisine bir yer bulması hala toplumların en acı sorunudur. Bu derin yaranın kanamasını dindirmek ve etrafa yaydığı acıları sarmak için atılan adımlar her geçen gün biraz daha büyüse de, ne yazık ki ülkemizde ve dünyada şiddete maruz kalan kadınlarımızın sayısı azımsanmayacak derecede varlığını sürdürüyor” şeklinde konuştu. Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak hangi cinsten, hangi ırktan ve milletten olursa olsun bütün insanların eşit olduğunu belirtti. Başkan Toprak, “Türkiye Cumhuriyeti eşit yurttaşlık temelleri üzerine kurulmuştur, kadın ve erkeği eşit yapmıştır. Cumhuriyet devrimi bir kadın devrimidir aynı zamanda. Dünyanın birçok ülkesinden önce kadına seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. O nedenlerdir ki her iki cins de eşit haklar çerçevesinde toplumda birbirini bütünleyendir. Bir diğer yarısının diğer yarısı üzerinde baskı kurması şiddete hükmetmesi asla kabul edilebilir değildir” dedi.

Kabul edilemez
Dr. Handan Toprak, "Son 15 yıl içinde ülkemizde kadına yönelik taciz tecavüz şiddet olayları  yüzde bindörtyüz artmıştır ve devlet istatistiklerine geçmiştir. Kadına yönelik şiddetin, zalimliğin zülmünün bu kadar artmış olması asla kabul edilebilir bir durum değildir. Burada değerli güzel insanlar var; onlar bunun için burdalar her gün böyle acı şiddet duymak istemiyorlar. Daha dün Samsun'da, eski eşini öldürmek üzere hastaneye gelen şahıstan hastasını korumak isterken Doktor Aylın Dağdemir, şiddete maruz kalmıştır" diye konuştu.

Cezalara indirim olmamalı
Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, hiçbir sebebin bir kadının öldürülmesi ile ilgili indirim sebebi olmaması gerektiğini belirterek; kadına yönelik cinayetler asla ve asla indirim uygulanmaması gerektiğini söyledi. Başkan Dr. Handan Toprak, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, kadına yapılan şiddetin her türlüsünü kınıyor, bir cinsin diğeri üzerinde şiddet ve baskı uygulamadığı bir dünya diliyorum” dedi.

Şiddet gören kadınlar için ağıt
Avcılar Belediyesi’nin kadını özgürleştiren ve sosyal hayata katan önemli projelerinden olan ve ilçedeki 10 mahalleden 1000 kadının oluşturduğu Binbir Çiçek Kadın Korusu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadına şiddeti, kadın cinayetlerini ve kadına yönelik şiddetin tümüne hayır demek için 3 türkü söyledi.  Marmara Caddesi’nin başlangıcından Belediye Meydanı’na kadar Kadına Şiddete Hayır yazılı, Özgecan Arslan, Aysu Kaya ve Dr. Aynur Dağdemir’in resimlerinin yer aldığı dövizlerle, alkışlar eşliğinde yürüyen kadınlar, söyledikleri türkülerle kadına yönelik şiddete, kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddetin her türlüsüne sanatla hayır dediler. 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.