Toprak'a geri adım attırdılar

CHP Avcılar İlçe Başkanı Erhan Bozan, düzenlediği basın toplantısıyla gündeme dair birçok konuya açıklık getirdi. “Avcılar halkı Esenyurt'a gidiyor” diyen AK Partili mevkidaşı Ali Burak Tepe'ye cevap veren Bozan, “Esenyurt yaşanmaz bir hale gelmiş durumda. İnsanlar orada soluk bile alamıyor, kalkıp Avcılar'da soluklanmaya geliyor. Buna rağmen kalkıp o Esenyurt'u mu örnek alalım?” dedi.

Toprak'a geri adım attırdılar
Burak
Burak
11 Kasım 2017 Cumartesi 08:02

Tansiyonun düşmediği Avcılar'da önce AK Parti bir gün arayla ise CHP birer basın açıklaması yaparak ilçe gündemini masaya yatırdı. İlçe Merkezi'nde gerçekleşen basın açıklamasının ev sahipliğini yapan CHP İlçe Başkanı Erhan Bozan'a, CHP'li Avcılar Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda partili de eşlik etti. AK Parti İlçe Başkanı Ali Burak Tepe'nin önceki gün düzenlediği basın toplantısındaki iddialarına cevap veren CHP'li mevkidaşı Erhan Bozan, AK Parti İlçe Başkanı Ali Burak Tepe'nin doğruları dillendirmediğini söyledi. Avcılar'da son günlerde çok konuşulan öğrenci yurdu inşaatı ve huzureviyle ilgili '29 yıllığına kiralanacak' iddialarını da yanıtlayan Bozan, herhangi bir kiralamanın söz konusu olmadığını ve bu tekliften vazgeçildiğini açıkladı.

Devlet yapamadı belediye yaptı
Avcılar Üniversite Mahallesi'ndeki yurt inşaatının akıbeti hakkında konuşan CHP İlçe Başkanı Bozan, inşaatın kiralanacağı yönündeki iddiaları kesin bir dille yalanladı. “Kiralama yapılması söz konusu değil. Bu konuda sadece böyle bir ihtimal gündeme getirildi, değerlendirildi ve bundan kısa bir süre içinde de vazgeçildi” diyen Bozan, AK Parti İlçe Başkanı Tepe'yi eleştirdi. Avcılar Belediyesi'nin yurt inşaatını 'kiralayacak' iddiası üzerinden yargılamanın doğru olmayacağını savunan Bozan, “Avcılar Belediyesi kendi kısıtlı mali imkanlarıyla burada devletin  yapamadığını yapmıştır” diye konuştu.

erhan bozan

Belediyeyi suçluyorlar ama!
AK Partili Tepe'nin önceki gün yaptığı basın açıklamasında, Avcılar Belediyesi'ni eğitime katkı yapmamakla eleştirdiğini anımsatan Bozan, “Bu konuda belediyeyi suçluyorlar.  Okul yapmıyor diyorlar. Diğer belediyelerin okul yaptıklarını iddia edenler, o belediyelerin hangi devlet kaynaklarıyla bu okulları yaptıklarını da söylesinler. Kamunun yaptıkları yatırımları kendi belediyelerinin hizmetleriymiş gibi sunmasınlar. Ya da Avcılar'a sunsunlar bu imkanları. O konuda bir suçlama daha var Avcılar Belediyesi okul için arsa vermiyor diyorlar. Arsa sayısı sınırlı zaten. Sen TOKİ'ye ayırdığın arsalarından bir tanesini Avcılar'da okul yapılması için tahsis et, Avcılar'da yapsın” şeklinde konuştu.

Borçsuz kurum mu var?
Avcılar Belediyesi'nin borçlarını gündeme getiren AK Partili Tepe'ye yönelik eleştirilerini sürdüren Bozan, Avcılar Belediyesi'nden önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) borçlarına bakılması gerektiğini söyledi. Bugün hemen hemen borçsuz hiçbir kurumun olmadığı iddiasında da bulunan Bozan, “ Bu ülkede 80 milyar düzeyinde olan borcumuzu 450 milyara çıkaran hükümetler hangi hükümetler? Borçsuz kurum mu var? Yönettikleri İBB'nin bile 4 milyar gibi bir borcu var. O yüzden bu tip konuları dillendirirken önce kendilerine bir dönüp bakmaları gerekiyor” dedi.

İBB'yi hedef aldı
Avcılar'a hizmet etmek anlamında İBB'nin yetersiz kaldığını ve gerekeni yapmadığı da belirten Bozan, Avcılar'ın bir deniz kenti olmasına rağmen deniz otobüsü seferlerinin dışında tutulduğunu hatırlattı. Bozan, “Avcılar deniz kenarında bir kent ama deniz otobüsü niye çalışmaz burada? 20 yıl önce iskelesi yapılmış ama şimdi süs gibi duruyor. Niye mesela sahil hattına gelmedi bu metro? Yine bizden toplanan paralarla İBB'nin sahilde yaptığı dolgu alanları var. Bugün hangi Avcılarlı sahilde rahatça dolaşabiliyor? Hiç kimse. Çünkü sahil bile kaderine terk edilmiş sahipsizce duruyor insanlar orayı rahatça kullanamıyorlar. Ben Avcılar'da doğdum büyüdüm. Avcılar'ı çok seviyorum. Ama çok üzülüyorum. İstanbul için çok üzülüyorum. Eskiden sahilden mi gidelim E-5'ten mi gidelim derdik. Sahilden gidelim deniz havası alırız derdik. O bitti. Bize denizi görmek yasak artık. Çünkü parası olanlar o yollara denizin dibine koca binaları diktiler denizi sadece onlar görüyor. Bize de o binaların gölgesi kalıyor. Dünyanın başka hangi kentinde böyle bir talan olur?” ifadelerini kullandı.

Esenyurtlular buraya geliyor
AK Parti İlçe Başkanı Ali Burak Tepe'nin, “Avcılar halkı Esenyurt'a gidiyor” sözlerini de eleştiren Başkan Bozan bu iddianın tam tersini dillendirdi. “Esenyurt'tan birçok kardeşimiz, arkadaşımız buraya yani Avcılar'a geliyor. Çünkü soluklanmak, nefes almak istiyor” diyen Bozan, Esenyurt'un kendilerine örnek bir ilçeymiş gibi sunulmasının anlamsız olduğunu söyledi. Esenyurt'un adeta beton bir şehre dönüştüğünü belirten Bozan, bir dönem İBB tarafından Esenyurt Belediyesi'nin ruhsat verme yetkisinin dahi dondurulduğunu anımsattı. Bozan, “ Esenyurt Belediyesi'nin imar hakkı verme yetkisi dondurulmuş. İmar veremiyorlardı. İBB dondurmuş üstelik bu hakkı. Bir dönem Esenyurt Belediyesi ruhsat bile veremiyordu. Şimdi kalkmışlar bize bu Esenyurt'u mu örnek veriyorlar. Halk Avcılar'ın ne kadar soluk alınabilen bir kent olduğunu görüyor. O yüzden bize Esenyurt'u örnek göstermesinler” diye konuştu.

Yeşilkent Mahallesi Avcılar’dan memnun
Avcılar'ın sık sık imar sorunlarıyla anılan Yeşilkent Mahallesi hakkında da konuşan Bozan, AK Partililer'in, “Yeşilkent, Esenyurt'a bağlanmak istiyor” iddialarını da değerlendirdi. Bozan, “Bana Yeşilkent'te yaşayan bir sürü insandan telefon geldi. Biz Esenyurt'a filan bağlanmak istemiyoruz. Biz sadece mahallenin imar planı çözülsün istiyoruz dediler. Mahalledeki imar sorunu niye çözülmüyor? İBB bu konuda üzerine düşeni niye yapmıyor? Biz neden kaçak binalarda oturmak mecburiyetinde kalıyoruz, şeklinde sorular sordular. Avcılar'dan memnun olduklarını ve İBB'nin üzerine düşeni yapmasını beklediklerini dile getirdiler. Dolayısıyla Avcılar'dan ayrılmak istedikleri gibi bir durum değerlendirmesi doğru değildir” dedi. 

Yurt kapasitesi 20 yıl önceki sayıyla aynı
Avcılar'ın bir öğrenci kenti olduğunu ve Türkiye'nin enbüyük üniversitelerinden birine ev sahipliği yaptığını da anımsatan Bozan buna karşılık ilçedeki öğrenci yurdu sayısının 20 yıl önce nasılsa bugün de öyle olduğunu söyledi. Devletin yurt yapmak ya da eğitime katkı sunmak gibi konularda Avcılar'da neredeyse hiçbir şey yapmadığını ve belediyenin sorumluluk alarak bir yurt yapmaya çalıştığını anlatan Bozan, şu ifadeleri kullandı; “Avcılar bir üniversite kenti ama o toplantıyı düzenleyen ilçe başkanı Avcılar'daki yurdun kapasitesini bilmiyorlar. Avcılar'daki yurt kapasitesi 20 yıl önce neyse aynısı. 20 yıldır burada yurt için bir çaba olmamıştır. En sonunda ne olmuş Avcılar Belediyesi kısıtlı imkanlarıyla bu konuya duyarlılık göstermiş ve bir çalışma başlatmış. Yurdun büyük bir kısmını da bitirmiş. Biz o yurdu mutlaka tamamlayıp halkımızın öğrencilerimizin hizmetine sunacağız.” ANIL BODUÇ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.