Yine geleceğiz

Avcılar Belediyesi'nde işten çıkarılmalar nedeniyle Belediye İş Sendikası, CHP İstanbul İl Başkanlığı binası önünde bir eylem yaptı. CHP yönetimini de duyarsızlıkla ve sermayeyle işbirliği yapmakla suçlayan işçiler, çözüm bulunmadığı takdirde eylemlerini artırarak sürdüreceklerini söyledi.

Yine geleceğiz

Avcılar Belediyesi'nde sendikalı oldukları için işine son verilen ve 120 gündür eylem yapan işçiler sorunlarına çözüm bulamayınca soluğu Şişhane'de bulunan CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda aldı. Taksim Tünel'de bir araya gelen işçiler 'Emek düşmanı Handan Toprak istifa', 'Zafer direnen işçilerin olacak', 'Avcılar işçisi köle değildir', 'Handan Başkan şaşırma sabrımızı taşırma' sloganları atarak İl Başkanlığı'na yürüdü. Başkanlık binası önüne gelen işçiler burada oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemi sürerken konu ile ilgili Avcılar Direnişiyle Dayanışma Platformu ve Belediye İş Sendikası 2 No'lu Şube tarafından bir basın açıklaması gerçekleşitirildi.

CHP topu taca atıyor
“CHP Avcılar üç maymunu oynuyor” diyerek basın açıklamasını okumaya başlayan Avcılar Direnişiyle Dayanışma Platformu Üyesi Zarife Çamalan, “Yaşamın belki de en ağır işlerinden birini yapan Avcılar Belediyesi temizlik işçileri tam 120 gündür, sadece sendikalı çalışmayı talep ettikleri için işten atılmaları nedeniyle direniyor. Tam 120 gündür ev kiraları ödenmiyor, tam 120 gündür borçlulardan kaçılıyor. Tam 120 gündür mutfaklar zor durumda, çocuklar harçlıksız, tam 120 gündür Kaf Dağı'ndaki sağır sultan duydu lakin CHP duruma müdahale etmek şöyle dursun, üç maymunu oynayarak yanıt vermiyor. CHP bile isteye topu taca atıyor. Ne kadar sosyal demokrasiden bahsetse de hayata geçirdiği politikalar ve acı gerçekler 120 gündür Avcılar çöp işçilerinin sayesinde sermaye ve patronlar partisi olduğu gerçeğini apaçık ortaya koyuyor” dedi.

Pinokyo'yu bile kıskandırır
“CHP, Kılıçdaroğlu ile Taksim'de demokrasi manifestosu açıklıyor, o manifesto daha çıkmadan Avcılar'ı çürümüşlüğü ile yıkıp gidiyor” diyen Çamalan, “Değil manifesto onlarca ciltlik demokrasi kitapları yazsanız onun ömrü 120 gündür. Manifesto CHP'nin anayasal hak olan çalışma talebi karşısında yerle bir olup gidiyor. CHP adeta eleştirdiği AKP iktidarını bu konuda geride bırakacak hamleler yapmayan geri durmuyor. Emek düşmanlığı, anti demokratik uygulamalar yetmezmiş gibi Avcılar Belediyesi Pinokyo'yu kıskandıracak yalanlar söylemeye, işçilerin onursal sendikal mücadelelerine, işçilerin örgütlendiği Belediye İşçi Sendikası'na ilkesiz, basit, sığ ve gayri ahlaki bel altı vuruşları ile kara yalan propagandası ile tarafını netleştirmeyece çalışıyor. Adeta 'Siz benim laflarıma, söylemlerime bakmayın benim aslım budur' dercesine emek düşmanlığına devam ediyor” ifadesi kullanıldı.

İmzalar görmezden geliniyor
“CHP son dönemde partneri AKP iktidarı ile kol kola girerek emek cephesine karşı sermaye ve onun işbirlikçileri cephesine kan taşımaya devam ediyor. Zaten aslını bildiğimiz CHP, Avcılar Belediyesi temizlik işçilerine göstermiş olduğu tavırla, seçim kazandığı Avcılar halkından toplanan 50 binden fazla imzayı görmezden geliyor. CHP'nin görünen tepkisi direnişçi işçilere olsa da direniş ve destekçileri nezdinde toplanan 10 binlerce seçmenine yani Avcılar halkına karşıdır. Seçmenlerinin bile taleplerine bile çözüm bulamayan basiretsiz bir siyasal parti olduğu da emekçi halklar nezdinde gün gibi ortaya çıkıyor" sözlerine yer verildi.

Tomurcuk'la birlikte çiğnediler
Açıklama şöyle sürdü: "Bilinmesi gereken önemli bir nokta şudur ki Avcılar'da direnen çöp işçileri hiçbir zaman yalnız kalmadılar ve kalmayacaklardır. Direnişteki sendikalı çalışma talebi yalnızca Avcılar çöp işçilerinin değil bugün sendikasız çalışan ve oranları yüzde 95'i bulan işçilerin talebidir. Bu talep insanca çalışma koşullarından muzdarip milyonların talebidir. Avcılar Belediyesi'ne bağlı olarak çalışan Tomurcuk adlı taşeron firma ile omuz omuza çiğnediğiniz demokratik ve anayasal hakkımız olan sendikalı çalışma talebini yerine getiriniz. İş yerlerinde yaşanan insani olmayan koşulları derhal düzeltiniz. Ve sakın ola ki, biz işçi sınıfını ve onun dostlarını küçümsemeye kalkmayınız. Her bir kurumumuz bu emek düşmanı politikalarınızı teşhir etmeye devam edecektir.  35'i aşkın kurum olarak direnişin yanındaydık, yanındayız, olmaya devam edeceğiz.”

Cemal Canpolat yoktu
Basın açıklamasının ardından Belediye İş Sendikası 2 No'lu Şube Başkanı Erol Özdemir, bir heyetle CHP İstanbul İl Başkanlığına geçti. Görüşmenin ardından gazetemizede bir açıklama yapan Belediye İş Sendikası 2 No'lu Şube Erol Özdemir, "260'a yakın işçi sendikalaştığı için işten atıldı. Biz İl Başkanlığı'na hem bir uyarı hem de bir görüşme yaptık. Çözüm olmaz ise bu eylemlerimiz haftada 3'e çıkabilir. Sayın Canpolat yoktu, ancak yöneticiler taleplerimizi dinledi. Ben sorunun çözüleceğine inanıyorum. Çözülmemesi durumunda tepkilerimizi sertleştirerek devam ettireceğiz. Hiç kimse kusura bakmasın" dedi.

CHP de sessiz kalıyor
Belediye İş Sendikası 2 No'lu Şube Başkanı Erol Özdemir ise görüşmeler olumlu giderken yeni işten çıkarılmaların olduğunu belirterek, “Hz. Mevlana'nı dediği gibi ya oldukları gibi görünecekler ya da göründükleri gibi olacaklar. Bu ikiyüzlü politika teşhire muhtaçtır. Biz teşhir görevimizi yapacağız” dedi. 
Özdemir, “26 Mart itibarı ile Avcılar Belediyesi Temizlik İşleri'nde Tomurcuk firmasına bağlı çalışan 648 temizlik işçisinin örgütlenme faaliyetini başlattık. Örgütlenme faaliyetimizin duyulması ile ilk önce Avcılar Başkanı Handan Toprak Benli ve taşeron firma yetkilileri işçilere sendika istemediklerini sendikal örgütlenmeye izin vermeyeceklerini ifade etti. İşçilere yönelik baskılar her kademede devreye sokulmuştur. Baskılar bu süreci durduramayınca 13 Nisan'da 13 işçi arkadaşımızın işine son verildi. Avcılar Belediyesi'nde işten atılan arkadaşlarımızın hepsi 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25/2 maddesinden dolayı işten atılmıştır. Yani ayıplı suçlardan... Aslında sendika üyesi olduğu için çıkartılan işçilerin yüz kızartıcı suçlar maddesi ile işten atılarak işsizlik maaşı almasının engellenmesi ve açlığa mahkum etme düşüncesi Avcılar Belediyesi'nin işçi düşmanı tutumunun en büyük kanıtıdır. Bizler işten çıkarılanlar için hep çözüm aradık. Ancak diyalog noktasında atılan her adımın karşılığı işten atma olarak cevap verilmiştir. Emekçilerin sorunlarına çözüm aradığını söyleyen CHP yönetimi Avcılar da yapılan bu zulme sessiz kalmaktadır.  Buradan bir kez daha CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat'a sesleniyorum. Kararlı mücadelemiz devam edecektir” dedi.

Eylem sürüyor
Avcılar Belediyesi’nde iki aydır maaş alamadıkları için eylem yapan işçilerden 47’si önceki gün işten çıkartılmıştı. Eylemden sonra maaşları yatan 215 işçiye daha SMS yoluyla işten çıkartıldıklarına yönelik bilgi gönderildiği öğrenildi. İşten atılmalar nedeniyle Avcılar Belediyesi’nde iki gündür temizlik, park bahçeler ve fen işleri işçileri işi durdurma eylemi yapıyor. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Belediye İş Sendikası yetkililer; 120 gündür eylem yapanlarla birlikte son çıkarılan işçiler işe geri alınana kadar geri adım atmayacaklarını ve çalışmayacaklarını söyledi. Öte yandan temizlik elemanları çalışmadığı için Avcılar’da kötü görüntüler de ortaya çıkmaya başladı. 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.