Bağcılar durmak bilmiyor!

İlçe olduğu 1992 yılında her alanda büyük eksikleri olan Bağcılar, bugün birçok alanda yaptığı ilklerle gündeme geliyor. Engelliler Sarayı, nostalji bahçeleri, bilgi evleri, kadın ve aile merkezi gibi çalışmaları hayata geçiren Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, «25 sene önce hiçbir şeyi olmayan Bağcılar bugün İstanbul'un en cazip ilçelerinden biri oldu. Biz de durmak bilmeden bu güzel ilçemiz için çalışacağız» dedi

Bağcılar durmak bilmiyor!

Bağcılar Belediyesi'nin çocuklara, gençlere ve kadınlara yönelik çalışmaları aralıksız devam ediyor. 30 Mart 2014'te üçüncü kez belediye başkanı seçilen Lokman Çağırıcı'nın yürüttüğü çalışmalar ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi hizmetleriyle adeta çağ atlayan; Bilgi Evleri, Yaz Spor Okulları, Gençlik Merkezleri, Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi, Engelliler Sarayı, 8D Sinema ve Planetaryum gibi daha birçok yenilik Bağcılar; bugün İstanbul'un en cazip ilçelerinden biri haline geldi.

Her şeye sıfırdan başladık

Metro, tramvay gibi ulaşım akslarının tam ortasında kalan Bağcılar'a hizmet etmekten gurur duyduğunu söyleyen Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Yıllar önce sağlık ve eğitim kurumları son derece yetersiz, yolları ve kanalizasyon sistemi olmayan bir ilçeydik. Her şeye sıfırdan başlayarak Bağcılarımıza yepyeni, modern bir yüz kazandırmak için sizlerle birlikte yola çıktık. Hizmetlerimizle bugün geldiğimiz noktada; 100’ün üzerinde okulun yanı sıra, 4’ü Nostalji Bahçesi olmak üzere 200’e yakın parkı bulunan, 68 sağlık kuruluşu ve 5 sosyal tesisi olan bir ilçeyiz” diye konuştu.

Çocuklar, gençler, kadınlar
Yaptıkları sosyal ve kültürel çalışmalara çok önem verdiklerini söyleyen Çağırıcı, “Geleceğimizi sağlam temeller üzerine kurabilmek; gençlerimize nitelikli bir eğitim sağlayabilmek için çalıştık, çalışıyoruz. Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezimizle kadınlarımızı büyük değişime ortak ettik. Bilgi Evlerimizle, çocuklarımızı yuva sıcaklığında eğitim alanlarına kavuşturduk. Engelliler Sarayımızla engelli kardeşlerimizin meslek öğrenmelerine ve istihdamına vesile olduk ve onları hak ettikleri sosyal hayata dahil ettik” ifadesini kullandı. “Şimdi geleceğe daha güvenle bakıyoruz” diyen Çağırıcı, “Koyduğumuz hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için hep birlikte büyük bir gayretin içindeyiz” şeklinde konuştu.

Ücretsiz dil eğitimi
En hareketli yerlerden biri olan Bağcılar Meydanı’na Mart 2014 yılında yapılmış olan sistem olarak Türkiye’de başka bir örneği olmayan Dil Evi (Language House) hocalar eşliğinde pratik İngilizce ve Arapça konuşulan iki katlı, girişin ücretsiz olduğu bir eğitim yuvası. Özellikle gençlerin daha çok bulunduğu yerde kurulan bu merkez hem Bağcılar halkının hem de diğer ilçelerden gelen insanların keyifli vakit geçirerek kendilerini geliştirdikleri bir yerdir. Dil Evi sorumlusu İ.Müfit Oğuz, “Dil Evi 13.00-18.00 saatleri arası Arapça ile 11.00-20.00 saatleri arası İngilizce ile ilgili pratik yapmak isteyenler için haftanın beş günü açık” diye konuştu.

Engellilerin hayatı değişti
Bağcılar Belediyesi tarafından açılan Türkiye’de bir ilk olan yeniliklerden biri de Engelliler Sarayı. 2011'den beri hizmet veren merkezde engelli vatandaşlara sosyal, kültürel, sanatsal ve mesleki eğitimler vererek hem onların gelişimini sağlıyor hem de yalnız olmadıklarını, eğer isterlerse başarabileceklerini gösteriyor. 37 branşta eğitim veren kurum mantar üretim atölyesi, ahşap oyuncak üretim atölyesi, görme engelliler için yürüyüş parkuru, görme engelliler sınıfı, sergi salonu gibi birçok bölümden oluşuyor. Ders sırasında gezip görme imkanı yakalayabildiğimiz el becerisi ve montaj atölyesi öğretmenlerinden Sevilay Bektaş; “Bu bölümde engelli bireylerimize ahşap, nikah şekeri, çiçek yapma sanatını öğretiyoruz. Yaş sınırı olarak sınıflarda 14 yaş üstü öğrenciler eğitim alıyor. Ana sınıfı bölümünde diğer yaş grupları yer almaktadır” dedi.

Burada çok mutluyum
21 yaşındaki kemik erimesi hastası olan Zeynep Türk, 4 yıldır merkeze geldiğini belirterek, “İlk geldiğimde nikah şekeri yapıyordum daha sonra ahşap boyama alanına geçtim. Şimdi ise burada el sanatları bölümündeyim. En çok burada duruyorum. Buraya gelmeden önce hiçbir yere gidemiyordum. Kimse ile konuşamıyordum çünkü hastalığım buna engel oluyordu. Ben burayı bilmiyordum beni buradan aradılar ve çağırdılar. Burada çok mutluyum” dedi.

Halk dilinde tavuk karası olarak bilinen gece körlüğü hastası olan Mustafa Gürses ise görme yetisini kaybettikten sonra 10 yıl kadar içine kapanık bir şekilde hayatına devam ettiğini belirterek “Bilgisayarla tanışınca kendimi bu alanda geliştirdim. Memuriyet sınavına girdim ve şu anda engelliler sarayı içindeki kütüphanede memur olarak çalışıyorum. Burası bana engelimin yaşamak için engel olmadığını gösterdi” diye konuştu.

Öğrendiklerini satıyorlar
Kadınların ürettiği ürünleri satabildiği standların olduğu Kadın ve Aile Sanat Kültür Merkezi de kadınların yoğun ilgisini çekiyor. Bağcılar'da ikamet etmek ve vergiye tabii olmamak şartının geçerli olduğu merkezde herhangi bir ücret talep edilmiyor. Kadınlar burada el emeği, göz nuru ürünlerini satıyor ve akşam parasını cebine koyarak aile bütçesine katkıda bulunabiliyor. Bahçede stantların hemen yanında gözleme salonu ve kafeterya yer almaktadır. Sadece kadınların hizmet aldığı merkezde ayrıca psikolojik danışmanlık bölümü de bulunuyor. Ayrıca çeşitli kursların verildiği merkezde, dönem sonunda kadınlara sertifika veriliyor. Kadınlar eğitim alırken çocuklarına bakıldığı kreş de onlara büyük kolaylık sağlıyor.

Çocukların Lokman amcası
Bağcılar'da yaklaşık 4 bin öğrencisi olan 16 tane bilgi evi bulunmaktadır. Burada haftanın beş günü günde bir saat eğitim verilmektedir. Çocuklar burada matematik, İngilizce gibi temel derslerin eğitimini almaktadır. Sadece eğitim üzerine değil aynı zamanda etkinliklere de katılabiliyor. İkinci sınıf ile sekizinci sınıf arasındaki öğrencilere ücretsiz olarak verilen eğitime katılmak için sadece 2 adet fotoğraf ve kimlik fotokopisi yeterli.
İngilizce sınıfında derse girerek sohbet etme fırsatı yakaladığımız İngilizce öğretmeni Nurhan Cihan “Bizdeki her çocuk en az iki tane etkinlik yapmak zorunda. Bunu teşvik ediyoruz. Bizim burada mehteran, masa tenisi, resim, İngilizce koro, halk oyunları gibi etkinlik alanlarımız var. Çocuklar derslerden çıktıkları zaman bu tür etkinliklere katılabiliyorlar. Burada birinci amaç ders. İkinci amaç da çocukları internet kafelerden uzak tutmak. Okullara alternatif değil yardımcı oluyoruz. Üçüncü amacımız da çocukları okumaya teşvik etmek” şeklinde konuştu.
Neredeyse bütün etkinliklere, turnuvalara Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı'nın da katıldığını söyleyen Cihan, “Bağcılarda Belediye Başkanına en hızlı sürede ve en fazla şekilde ulaşabilen kişiler çocuklar. Başkanımız ile çocuklar arasında çok farklı bir bağ var. Belediye başkanımız çocukların Lokman amcası” dedi.

Çanakkale ruhu Bağcılar'da
Şehitler Parkı ve Çanakkale Zafer Müzesi... Çanakkale dışında Çanakkale’yi anlatan tek müze burası. Çanakkale’ye gidemeyen, merak eden, Çanakkale’nin ruhunu hissetmek isteyen vatandaşların gezip görebilecekleri bir yer. İçerisinde orijinalinin aynısının ressamlar tarafından çizilmiş olan üç boyutlu Aynalı Çarşı konsepti var. Osmanlı döneminin toprakları olan yurtiçi ve dışından şehit kabirlerinden getirilen toprakların yer aldığı Şehit Toprakları Enselasyonu ve Çanakkale Abidesi Maketi'nin olduğu müzede ayrıca Kurşun Seperasyonu bulunmaktadır. Çanakkale Savaşının kazanılmasında büyük çabası olan Seyit Onbaşı Realist Heykeli, harita şeklinde, dokunmatik olarak şehirlere göre düzenlenmiş olan Çanakkale Şehitleri ekranı her bölgede kaç şehit olduğunu göstermektedir.

İkinci katta ise seslendirmeler ile anlatılan, gezerken bilgileneceğiniz bir bölüm bulunmaktadır. Çanakkale Savaşının anlatıldığı Diaroma resmi ve seslendirmesi sizleri Türkiye’yi anlamayı ve nasıl zor şartlarda savaşın yapıldığını göstermektedir.  Kolonlar üzerinde kırmızı renkle yazılmış olan şehitlerin gerçek isimleri dikkati çekmektedir. Orijinal Çanakkale Savaş materyalleri, Bir Türk askerinin Anzak askerine su verdiği sahneyi canlandıran rölyefler yer almaktadır. Müzenin en üst katında da toplantı salonu ve tiyatro salonu bulunmaktadır.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.