Sokak toplayıcıları büyük bir sorun

Bağcılar’da düzenlenen geri dönüşüm panelinde sokak toplayıcılarının geri dönüşüm ticaretinin yüzde 40’ına sahip olduğu vurgulandı. Katılımcılar bu durumun ülke ekonomisine zarar verdiğini belirterek «Acil çözüm bulunması» konusunda görüş belirtti.

Sokak toplayıcıları büyük bir sorun

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ambalaj Atıklarının Yönetimi Şube Müdürü Aylin Çiçek, “Sokak toplayıcıları dünyanın her yerinde büyük bir sorundur. Bu soruna birlikte hareket ederek kendi sistemimizde bir çözüm bulmalıyız” dedi. Bağcılar Belediyesi ile İstanbul Geri Dönüşümcüler Derneği’nin (İGEDDER) ortaklaşa düzenlediği Geri Dönüşüme Sektörel Bakış konulu panelde Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği tartışıldı. Panelin açılışında konuşan Bağcılar Belediyesi Başkan Yardımcısı Cemil Şahin, 01.01.2005’te yürürlüğe giren yönetmeliğin uygulamada karşılaşılan sorunlar ve sektör temsilcilerinin de talepleri göz önüne alınarak revizyonlar geçirerek, 24.08.2011 tarihinde "Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği" başlığı altında yayınlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Bağcılar Belediyesi olarak modern bir tesis inşa ederek geri dönüşüm konusundaki hassasiyetlerini ortaya koyduklarını belirten Şahin, “Geri dönüşümün önemi ve ülke ekonomisine olan katma değerini, çevreye olan katkısını bilen insanlarız ve bu panelin gerçekleşmesinde büyük emeği olan İGEDDER, geri dönüşüm konusunda kamuoyunda bir farkındalığın oluşmasına önemli katkı sağlamaktadır.” dedi.

Atıktan enerji
Moderatörlüğünü Tekirdağ Eski Vali Yardımcısı Mehmet Turan Çuhadar’ın yaptığı panelde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ambalaj Atıklarının Yönetimi Şube Müdürü Aylin Çiçek Bağcılar Belediyesi’nin atıkların kaynağından toplama çalışmasının takdire şayan olduğunu ifade etti. Mevzuatlarda atıkların azaltılıp geri dönüşümünü sağlamayı hedeflediklerini belirten Çiçek, “Çünkü atık toplama maliyeti yüksek oluyor. Çok fazla atık depolanıyor. Burada ön işlem öne çıkıyor. Atıktan enerji elde eden tesisler artıyor” dedi. Sokak toplayıcılarının kaldırılması için de yeterli bir altyapı çalışması gerektirdiğini kaydeden Çiçek,  amaçlarının atığın kaynağından temiz olarak toplanması olduğunu kaydetti. Çiçek ancak yetkilendirilmiş kuruluşların bu konudaki altyapısının yetersiz olduğunu vurguladı.  Çiçek, “Sokak toplayıcıları dünyanın her yerinde büyük bir sorundur. Bu soruna birlikte hareket ederek kendi sistemimizde bir çözüm bulmalıyız” dedi. Bağcılar Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Hasan Sarı da Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi’ni hizmete sunduktan sonra toplama sisteminde düzenlemeler yaptıklarını belirterek, eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini belirtti.  Sarı,“Proje başlangıcında 539 ton/yıl olan ambalaj atıkları tonajımızı 2015 yılı sonunda yaklaşık 16.000 ton/yıla çıkardık.2015 yılı Mayıs ayında hizmete sunulan tesiste şu ana kadar 10 bin 420 ton malzeme cinslerine göre ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırıldı” dedi.

Yüz binlerce toplayıcı var
ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı Ambalaj Atıkları Şube Müdürlüğü Çevre Mühendisi Demirhan Küçük ise Ambalaj Atıklarının Yönetimi ile ilgili bilgi verdi. İGEDDER Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yılmaz da atık ticaretinin yüzde 40’ının sokaktan geldiğini belirterek, “Yüz binlerce sokak toplayıcısı var. Bu sektöre destek verilmelidir” diye konuştu.. BURAK ZİHNİ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.