Bağımlılığa karşı aileler uyanık olmalı

Tarkan Oğuz Yaşaroğlu

Tarkan Oğuz Yaşaroğlu09 Haziran 2017, 07:50

Toplumun kanayan yarası haline gelen uyuşturucu bağımlılığını gazetemize değerlendiren Beylikdüzü Yeşilay Şube Başkanı Tarkan Oğuz Yaşaroğlu, erken müdahalenin bağımlılıkla mücadelede en etkin yöntem olduğunu, çocuklara ilgi gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Bağımlılığa karşı ailelerin dikkatli olması gerektiğini söyleyen Yaşaroğlu, “Yeşilay olarak ailelere yönelik projeler yapıyoruz. Benim çocuğum bir arkadaşı ile gidiyorsa, bu uyuşturucu kullanabilen bir arkadaş olabilir. Çocuğumu bununla yan yana getirmiyorum demesi lazım. Kontrol altında tutuyor olması lazım” diye konuştu.

Gençlerin uyuşturucunun etkisiyle sokaklarda zombi gibi dolaştığı bir dönemde bağımlılıkla mücadelenin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Gün geçmiyor ki yere yığılmış, ölü gibi uzanan bir gencimiz haber konusu olmasın. Milyonlarca bağımlının yaşadığı ülkemizde uyuşturucu ile nasıl mücadele edilmesi gerektiğini Beylikdüzü Yeşilay Şube Başkanı Yüksek Makine Mühendisi Tarkan Oğuz Yaşaroğlu'yla görüştük. Bağımlılıkla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini ve bu mücadelede kişilere düşen görevlerin ne olduğunu anlatan Yaşaroğlu, istatistiklere göre Türkiye’de ve dünyada tütün, alkol ile uyuşturucu madde alım oranlarının hızla arttığını, maddeye başlama yaşın ise gittikçe düştüğünü söyledi.

Bağımlılıklara karşı mücadele eden Yeşilay’ın kuruluş hikâyesini anlatır mısınız?
Yeşilay, 1920’de İngiliz işgal güçlerinin İstanbul Limanı’na gemilerle getirdiği binlerce kasa alkollü içkiyi gençlerimize bedava dağıtıp onları zehirlemesine, işgale karşı direnişi kırarak özgürlüklerini ve onurlarını ellerinden almak istemelerine karşı alkollü içkilerle mücadele amacıyla dönemin Şeyhülislam’ı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Padişahın izniyle 5 Mart 1920’de İstanbul’da "Hilal-i Ahdar" adıyla kurulmuştur. "Hilal-i Ahdar" ismi daha sonra "Yeşil Hilal" ve "Yeşilay" olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı, İsmet İnönü’nün Başbakanlığında Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay’a “kamuya yararlı dernek statüsü” verilmiştir. Kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiş, alkolden sonra sigara, uyuşturucu, kumar, fuhuş ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay’ın mücadele alanına dahil olmuştur. Yaklaşık dört beş yıldır Yeşilay, devletin bir proje kapsamında yeniden hızlandırıldı. Bütün illerde ve İstanbul'daki bütün ilçelerde Yeşilay şubeleri aktif hale getirildi. Atamaları yapıldı. Saha faaliyetleri başladı. Genel merkezimiz Sepetçiler Kasrı'nda yeniden aktif hale getirildi.

Bağımlılıkların altyapısı var mı? Alkolle uyuşturucunun etkisi farklı olsa da topluma olan olumsuz etkileri nelerdir?
Ülkelere baktığınızda enteresan yöntemler görüyoruz. Rusya, Fransa gibi belli ülkeler alkolle ilgili çok ciddi mücadeleler veriyor. Bizde maalesef Cumhuriyetten sonra belli dönemlerde, belli kesimler yurtdışı baskısı ile alkolü medeniyetin göstergesi olarak göstermeye çalıştılar. İnsanlarda özenti oluşturdular. Ellerinde kadehlerle poz vermek bir elit duruş olarak gösterilmeye çalışıldı. Halbuki bu yapılanlar bağımlılık süreçlerinin başlangıcına alıştırma veya normalleştirme süreci idi. Bugün alkolle poz verenlerin, elinde esrarla, uyuşturucu ile poz veren bir kitleden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Alkolde bir bağımlılıktır ilerleyen dönemde toplumumuza zarar vermektedir, gençleri aile yapılarını bozup suça sebep olmaktadır. Alkolle uyuşturucuyu kıyasladığımızda insanların bilinçlerinin kaybı, aynı değerlere tekabül etmiyor. Kullanış oranlarına göre değişiyor. Ama uyuşturucuya baktığınızda tamamıyla bilinçlerini kaybetmiş hatta topluma, kendine zarar vermekten ziyade teröre bulaşmış insanları da görmekteyiz.

Yarın çok geç olabilir
Bağımlı bir kişiyi nasıl kurtarabiliriz?

Gelişen teknolojiyle birlikte diğer bağımlılıklarda da korkunç artışlar var. Uyuşturucuya bir noktada bulaşmış bir vatandaşımızı veya genç bir kardeşimizi ilk baştan kurtaramazsak, elinden tutamaz isek hatta öncesinde bilinçlendirip uyuşturucuya bulaşmasını engelleyemez isek ilerleyen dönemde bırakın bizi ve bizim gibi kuruluşları, topyekûn mücadeleye dahi girsek onu kurtarmamız çok zor olur. Şu anda terör örgütlerine baktığınızda uyuşturucu ile bilinci kaybettirilmiş canlı bombaları görüyoruz. Hatta dizilerde filmlerde bile seyrediyorsunuz. Şartlandırma ile terör eylemlerini gerçekleştiriyorlar. Bu çocukların kazanılması ile alakalı sürece baktığımız zaman geçmişte hep aile yapılarında yaşanan problemlerden kaynaklanmaktadır.

Bağımlılıklarda çevre baskısının rolü etkili oluyor mu?
Eskiden çocuklar sigara içerken bile babasının görmesinden çekinirdi. Hatta kendi mahallesinde sigara içemezdi. Elinde sigara ile görülen tepki görürdü. Ailen bunu biliyor mu diye sorarlardı. Anne babanın yanında bu hiç yapılmazdı. Bugün geldiğimiz noktada gençler anne babalarının yanında sigara içiyor, alkol tüketiyor. Bunun siyasi konjonktürle, partilerin savundukları değerlerle de bir alakası yok. Dünyada Rusya, Fransa Hollanda ve çevresindeki ülkeler uyuşturucu ve alkolle mücadele etmek için çok radikal kararlar alıyor. Rusya muhafazakâr bir yönetimle mi yönetiliyor. Alkolü yasaklayan Fransa Muhafazakâr mı, Hollanda çok mu dindar? Hollanda'da uyuşturucu kullananlar karne ile gidip kafelerden uyuşturucusunu alıp rahatlıkla kafede kullanabiliyor. Niye artık başedebilir modeli geçmişler. Şu anda Türkiye'den Hollanda'ya giden turistlere dikkat edin geldikleri zaman anlattıkları hikâyeleri dinleyin. Gidip bilmem ne kafesinde uyuşturuculu pasta yedim diyenler var. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır.

Aileler dikkat etmeli
Günümüzde çevre baskısının oluşması pek kolay gibi gözükmüyor. Ailelere nasıl görevler düşüyor çocuklarını kontrol etmek için?

Öncelikle evladımızı kendimiz koruyup yönlendirmeliyiz. Biz Yeşilay olarak ailelere yönelik projeler yapıyoruz. Öncelikle bunun ana kaynağını kesip yenileri bunun üzerine koymama üzerine, toplumu bilinçlendirme üzerine çalışıyoruz. Bir genç için en önemli olan bağımlılıkla hiç tanışmamasıdır. Uyuşturucuya bulaşan veya bulaşması muhtemel potansiyel kişinin bu konu ile alakalı çok ciddi bir şekilde bilinçli olması gerekir. Benim çocuğum bir arkadaşı ile gidiyorsa, bu uyuşturucu kullanabilen bir arkadaş olabilir. Bu çocuğun göz yapısından, davranışlarından veya aile yapısından bunun anlaşılma ihtimali olabilir. Ben çocuğumu bununla yan yana getirmiyorum demesi lazım. Kontrol altında tutuyor olması lazım.

Bu mücadeleyi Beylikdüzü’nde nasıl sürdürüyorsunuz?
Yeşilay Danışma Merkezi (YEDAM) adı altında bir projemiz var. Bu projeyi Beylikdüzü'nde de uygulamaya çalışıyoruz. Amacımız Türkiye'nin her yerinde bu danışma merkezlerini sırasıyla açmak. Anne baba bizi arıyor. Yeşilay olarak görmüş hakkında algıyı oluşturmuşuz. Diyor ki benim çocuğum uyuşturucuya bulaştı, ne yapmam gerekiyor? Diyoruz ki Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nde psikologlarımız var, AMATEM'den gelen yetkililer var. İŞKUR'dan gelenler var. Topluma tekrar iyileştirip kazandırma, rehabilite etmesi ile ilgili süreci sürdürüyoruz.

Bu projelerinizi kimlerle birlikte gerçekleştiriyorsunuz?
Öncelikle gençliğe sahip çıkacak örnek davranışlarda bulunması gereken kişiler olmasına dikkat ediyoruz. Ülkü Ocakları Eğitim Kültür Vakfı Genel Merkezi uyuşturucu ile mücadelede çok büyük bir projeye başladı onları tebrik ediyorum. Sayın Genel Başkanla bir toplantımızda bir araya geldik. Bu konuda gerçekten takdirlerimizi ve şükranlarımızı da ilettik. Bütün sivil toplum kuruluşlarının küçük çukurlar kazarak değil büyükçe daha kurumsal daha organize olmuş yapıların içinde yer alarak buna yardımcı oluyor olması lazım. Beylikdüzü’nden bütün şubeleri irtibatlandırmaya çalışıyorum. O sağcıdır, bu solcudur o bilmem necidir o şundandır, bu bundandır diye bakmıyoruz. Bu toplumun içinde yaşayan insanlar hep beraber bu sorunu bu çıbanı görüp hep beraber mücadele etmemiz gerekiyor. Yeşilay’ların sayısı artsın. Sivil toplum kuruluşları bu konuda el ele versin. Yeşilay içinde başkanvekilim Ülkü Ocakları Beylikdüzü Başkanı. Yönetim kurulu üyem Beylikdüzü Belediye Meclisi AK Parti Sözcüsü Mücahit Birinci, CHP’den yöneticilerimiz var. Biz kimseyi ayırmadık. Sadece gençlere sahip çıkabilecek mi diye baktık. Sigara alkol tüketmeyecek tüzüğümüze uyan aynı zamanda toplumu kucaklayacak, her noktada ulaşabileceğimiz kanallarımızı içimizde toplamaya çalıştık. Bizler bizim mücadele ettiğimiz değerlere karşı kim mücadele ediyorsa onlarla mücadele ederiz. Beylikdüzü Belediyesi ve Kaymakamlık bağımlılıkla mücadele konusunda ciddi bir uygulayıcı. Çocukları Koruma Komisyonu var. Uyuşturucu İle Mücadele Komisyonu var bu komisyonların içindeyiz. Bunun içinde emniyet, ilçe miili eğitim müdürümüz, müftümüz, ilçe sağlık müdürümüz var. Bütün departmanlar birim yöneticileri bu komisyonların içinde. Bu çocukların ve ailelerin topluma kazanılması ile ilgili kaymakamlığımızda çok ciddi çalışıyor.

Rehabilitasyon merkezi açılsın
Beylikdüzü’nde rehabilitasyon merkezi açılmalı mı?

İlçemizde rehabilitasyon merkezleri açılsın takdir ederiz. Toplumu bilinçlendirme merkezleri açılsa, okullarla alakalı çalışmalar yapılsa teşekkür ederiz. Beylikdüzü olarak konuşursak Beylikdüzü’nde bağımlılar teker teker tespit edilmiş vaziyette. Emniyet ve kaymakamlık çok ciddi mücadele ediyor. Bunlara sebep veren kitleleri buraya çekmemek açısından belli yerlerin şehir içinde alkole açılmasına biz Yeşilay olarak karşıyız. Müteahhit binayı yapıyor. Binayı satmadan evvelde caddeye alkol ruhsatının verildiğini düşünün herkesten de imza almış. Sizde bir daire aldınız orada öyle bir mekân yok.

Sonra altınıza bar açıldı orada oturur musunuz? Bağımlılığın başlanmadan engellenmesi nasıl olur? 
Sporla olur. Çocuğunuza verebileceğiniz en güzel alışkanlıklardan biri spor. Çocukları kulüplere veriyorlar belki profesyonel sporcu olmuyor ama kontrol altında oluyorlar ve kendilerini kontrol etmeye çaba harcıyorlar. Şu anda belediyelerin kaymakamlıkların en güzel yapacağı şey toplumu spora özendirmek. Eğitim düzeyi yüksek sporla uğraşan çocuklar topluma zararlı olarak yetişmez.

Öncelikle hatanızı kabul edin!
Bir gencin uyuşturucuya başladığı anlaşılır mı?Davranışlarda değişimi hissedersiniz. Odaya kapanma, odadan çıkmama, çok uyuma gözlerinde yarı baygın bakışlar kızarıklıklar. Ama aileler bunu çocuklarına yakıştıramaz. Toplumdan çekindiği için çözüm yollarını aramayabilir. Ama bu arada çocuklarını kaybedebilirler. Eroini bir kere kullansanız ikincisin de bırakamazsınız. Toplum ne der diye çocuklarınızın geleceğini karartmasınlar. Öncelikle bu hata benim hatam diye kabul etmelisiniz. Komşu ne der diye düşünmeden tedavi ettirecek takip edecek aileler. Gerçekten anne baba anne babalık yapacak. Ömrünün sonuna kadar takip etmeli.

Beylikdüzü’nün dezavantajı Esenyurt
Beylikdüzü’nde durum nasıl?Beylikdüzü’nün şöyle bir dezavantajı var. Beylikdüzü çevremiz olarak baktığımızda hemen yanımız Esenyurt. Esenyurt bu işlerin verilerinin yüksek olduğu yer. Fakat gelir düzeyi olarak Beylikdüzü’ne göre biraz daha düşük. Burada çok büyük bir sıkıntımız var. Biz çok mücadele ettik ama alkollü alanların açılmasıyla alakalı belediyenin özel bir gayreti var. Biz baştan beri şunu söyledik. Alkollü alanlar zaten belli yerlerde açılmış. O alanlar sahilde var. O alanları uzatın. 1 kilometrelik bir alan açmışsınız sahilde 1 kilometreyi 200-300 metre daha uzatın. Fakat normalleştirmeyin. Toplumun içine çok fazla sokmayın. Dönüpte Ekinoks tarzı yerler meydan tarzı yerler alkollü alana açıldı. Bu iş alkolle bitmiyor. Alkolün yanında uyuşturucu geliyor. Bunun yanında mücadele ettiğimiz noktalarda daha farklı şeyler giriyor işin içine. Emniyetle görüştüğümüzde alkol fuhuş uyuşturucu bunlar birbirlerini tetikleyen noktalar. Zaten kendini bilen adam bunlarla alakalı şeylere gitmiyor. Hepsi birbiriyle sac ayağı durumunda. Onun için özellikle alkollü alanlara dünyadaki örneklerinde olduğu gibi bir sınırlandırma getirebilirsek ve biz bu işi zorlarsak, yani belli siyasi zihniyetler alkolü medeniyet olarak görmekten uzaklaşırsa hepimiz için iyi olur. İlerleyen yıllarda yeni nesil bizlere teşekkür eder. Bunun da siyasi bir dayanağı olmaması lazım. A Partisi yaygınlaştırır B partisi mücadele eder böyle bir şey yok. Kim çocuğunun alkol uyuşturucu bağımlısı olduğunu görmek ister? Evladımız bizim için kıymetli, ama bizim yol açtığımız noktalar çocuklarımızı buraya götürebilir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.